Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

diana999

Active Member
hobbyplant a spus:
La Phale daca radacinile sunt albe sidefii insa se mai percepe doar intr-o anumita zona a ghiveciului de 3 cm patrati umezeala este nevoie de udare sau sa astept sa fie complet uscat?
Depinde de temperatura din camera dar mai bine asteapta sa se usuce pamantul decat sa putrezeasca radacinile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E foarte frumoasa!Sa ai parte de ea.
Din pacate fiind un hibrid nu prea are nume insa nu cred ca acest lucru conteaza foarte tare...
 

renata

Member
buna ziua fetelor,
am si io o intrebare.Am 2 phalaenopsis din martie anu trecut ....in aprilie anu trecut si-au pierdut floricelele si de atunci nu au facut inca tija florala,se dezvolta ele,au frunze noi si radacini din belsug dar tija florala nicaieri :nu stiu: ,am citit pe net ca in 6-7 luni apare o noua tija la ale mele numai radacini,ce sa fac sa-i stimulez cresterea de tija ? :nu stiu: :rugaciune:
 

sarselia

Active Member
Moderator
aunevoie de multa lumina.
daca le-ai putea tine acum pe pervazul unui geam vei vedea rezultate.
poti sa le aplici si niste ingrasamant pt orhidee.
 

renata

Member
sarselia a spus:
aunevoie de multa lumina.
daca le-ai putea tine acum pe pervazul unui geam vei vedea rezultate.
poti sa le aplici si niste ingrasamant pt orhidee.
Sarselia ,sunt in geam ,toata vara mi-au stat jos in holul de la parter unde e lumina puternica (geamurile-s imense),acum le-am mutat sus la etaj pe pervaz(sa nu le fie frig),au parte de lumina multa ,ingrasamant le-am pus in vara acu doar le fertilizez o data pe saptamana cand le si ud(prin scufundare),frunzele le pulverizez o data la 3 zile (pe dosul frunzelor),le cant le descant ...le place lor la mine ca-s foarte frumoase si frunzele si radacinile .da rasplata la flori din parti :tavalit: .
PS.dendro de la tine pffffffffff ce de puiuti a facut :giggle: ,e adat de bogat si de misto :hug: :hug: ,acu astept o miscare si de la el :giggle: niste :rose: :rose: :rose:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
ma bucur ca ii merge bine si sa il vezi plin de :rose: :rose: :rose: :rose:
din ce ai scris nu vad de ce nu ar inflori insa trebuie sa mai ai rabdare si vei vedea si florile lor frumoase ;-)
multa bafta!
 
Eu am 4 Phale, cu tije in diferite stadii. Ca idee, e timpul sa creasca o noua tija. Ma refer la una nou- nouta, dintre frunze si nu la o prelungire pe o tija existenta.
Ce ziceam, ca am 4 Phale cu tije? Rectific, tocmai am rupt una, asa ca mai am trei tije.
 

Orhi

Member
Eu am citit de-abia acum, deci nu le-am deochiat. :rofl: O sa creasca alta, sunt sigura.

La mine, din cele 3 Phale sanatoase (ca mai am 1 bolnavioara care nu stiu daca e in stare de frunze / tije / radacini noi), toate au facut 1 sau 2 frunze noi, au radacini sanatoase si arata bine per total. La una au trecut aproape 7 luni de cand au trecut florile, la celelalte 2 cam 3 luni. Ma gandesc ca macar prima ar trebui sa dea o tija micutzica.. :visator:
 

Chiharu

Member
Buna seara,
Am si eu cateva orhidee, adunate din diverse locuri (magazin, piata, vecina, mama s.a.) si am descoperit de curand ca unei dintre ele i-a aparut o pata neagra pe una dintre frunze chiar langa tulpina.
In rest pare sa ii mearga bine sau macar OK, tinand cont ca nu a mai inflorit se pare de vreo 2 ani(asa mi-a spus vecina de la care am luat-o).
I-am schimbat ghiveciul, am asezat-o pe pervaz si apoi a aparut acea mica pata si mi-e frica sa nu o pierd.
Daca puteti sa imi dati cateva sfaturi, apreciez din suflet
 

akhalteke

Member
Ieri a venit acasa si vecina a carei orhidee am preluat-o, sper cat sta pe aici sa apuce sa vada florile deschise.
Si marea mea bucurie, descoperita azi: phala mea pestrita, careia am reusit sa ii rup tija, s-a hotarat sa mestereasca una noua! :dans: Draga de ea, ce-mi venea s-o pup!
 

Chiharu

Member
adite a spus:
Ar fi buna o poza in care sa se vada pata neagra. Ce fel de substrat are orhideea?
Poti cauta si aici:
http://www.staugorchidsociety.org/cultu ... seases.htm
Buna seara din nou.

Imi pare rau, din pacate momentan nu pot sa pun o poza. Imediat ce ajung din nou acasa o sa ii fac poza (sper sa mai traiasca pana atunci :( ) si o sa incerc sa o incarc.
In ceea ce priveste substratul, l-am schimbat acum o luna cu substrat cumparat din magazin (amestec de scoarta). La schimbare am taiat si radacinile care nu mai erau vii. Din pacate avea multe radacini negre si unele galbene. Nu am taiat chiar tot, imi era frica sa nu o las fara... Cam la 3 saptamani dupa mutare i-a aparut pata aia.
Sincer mi-e frica sa nu putrezeasca... :(
 

adite

Active Member
Ai udat substratul imediat dupa mutare? Era bine sa fi pus numai scoarta din substrat.
 

diana999

Active Member
Pete negre pot aparea si daca umiditatea este prea mare.
Trebuia sa tai toate radacinile care erau afectate.

Multa bafta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus