Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Chiharu

Member
Multumesc pentru sfaturi, imediat ce ajung acasa o sa o scot iarasi din ghiveci sa vad ce mai face. Intr-adevar, dupa ce i-am pus substrat nou am si udat-o.
 

adite

Active Member
Nu se uda cel putin o saptamana dupa tairea radacinilor putrede. Daca ai carbune, pune putin praf pe taieturi si replanteaz-o in scoarta uscata. Poate dura un timp indelungat pana apar radacini noi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cat pot fi de frumoase!Mie imi plac mai mult cele mini si pentru ca nu ocupa atata spatiu si au niste flori atat de gingase incat nu poti sa nu le iubesti.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoase :visator: Iar imi faceti pofta de orhidici, nici nu prea intru pe la sectiunea asta ca imi curg ochii dupa ele dar nu am unde sa le tin :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: asa e, de-aia si evit cu obstinatie sa ma apropii de rafturile cu orhidee, de fiecare data cand ajung in magazine de profil :roll: Culmea e ca sotul meu e factorul perturbator, zice 'aaa, ce de culori frumoase se zaresc acolo, chiar nu vrei sa le vezi, sa stii ca nu ma supar, am rabdare sa te uiti' :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
al meu deja se supara daca ma vede ca ma indrept vertiginos spre raftul cu ele si deja isi face calcule daca va mai avea unde sa doarma din cauza lor.I-am zis in gluma ca daca nu mai am spatiu ii pun cateva si prin pat numai sa imi ac damblaua si sa le am.Si cred ca se teme... :rofl: :rofl: :rofl:
 

mikiduzza

Member
ce frumoase sunt... :visator:
au niste culori foarte interesante.. de obicei cele mini sunt doar acel roz, si le gasesti rar..
felicitari si sa te bucure de multe flori :indragostit:
 
D

dyayzh

Guest
Multumim..multumim... Aseara le-am luat din Auchan. Era si una cu frunza variegata dar..depaseam pre mult bugetul :cry: :cry:
 

adite

Active Member
Sunt frumoase tare, Dya! Maine ma duc si eu acolo, nu se poate sa ratez, macar sa le vad, daca nu gasesc una grena, ca a ta. Sau este mov?
 
D

dyayzh

Guest
Nici nu stiu :gandit: Eu as spune maro roscat inchis tare. Iar cealalta un potocaliu galbui :astept: Vezi ca sunt in 2 locuri: la case si spre legume :hug:
 

angela draganoiu

Active Member
Dya e foarte frumoasa pitica, sa te bucure cu multe flori. de multe ori mi-am dat peste mana sa nu iau una dar timpulo nu-i pierdut :)
si sotul meu da ochii peste cap numai cand aude ca ma duc in zona cu plante :tavalit:
sa revenim la oitele noastre. am inceput sa ud orhideele, am numai phalenopsis, astfel : mai intai stropesc cu apa deasupra pana le termin de pufuit pe toate apa se scurge incet pe si spre radacini, apoi torn o cantitate mai mare de apa care se va scurge in ghivecele masca unde sint pietricele care mentin umiditatea. ingrasamantul l-am pus intr-o sticla cu stropitoare si in pufui si pe el pe scoarta deasupra. asa mi se pare ca au apa mai bine si nici nu mai trebuie sa le car pe toate in baie, sa spal toata baia dupa aia ......... mi se pare mai usor si mai bine pt ele. si voi procedati asa ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Angela, eu le tin pe toate in masti ceramice si nu le car la baie sa le ud ca ar fi prea mare tambalaul. Ud direct in ghiveci, pe deasupra, o data pe saptamana sau chiar la doua saptamani (cand imi aduc aminte). Folosesc cam 2l de apa la 10 orhidee (asta ca sa-ti dai seama ca folosesc putina apa la udat).
Ingrasamant nu cred ca le pun de doua ori pe an si asta doar in perioadele de vegetatie (primavara-vara). Si toate au tija florala acum...deci le prieste tratamentul :D
 

IoanaTweety

Active Member
Madalino si daca pui 2 litri in masca ceramica unde doamne iarta-ma se duce apa? ca doar n-o lesi acolo... ia sa-mi faci un rezumat 2 pagini scris marunt te rog. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
IoanaTweety a spus:
Madalino si daca pui 2 litri in masca ceramica unde doamne iarta-ma se duce apa? ca doar n-o lesi acolo... ia sa-mi faci un rezumat 2 pagini scris marunt te rog. :)
Ia mai citeste o data, draga mea: 2l de apa la 10 orhidee. adica nu mai mult de un paharel de apa/planta ca ideea era ca le ud cu zgarcenie
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus