Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Asa ceva nu am mai vazut!
Zau Lelia,ce faci tu cu plantele de toate arata asa la tine?Vraji,descantece,ce anume?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu ziceam ca ale mele sunt niste monstrii :rofl: :rofl: :rofl:
Nr 3 sunt de fapt mai multe plante in ghiveci? ca nu-mi dau seama...
 

lelia

Well-Known Member
Iudit ,nu chiar toate....
Le iubesc ca pe copii mei ,stau tot timpul cu ele sau cu gandul la ele ,cred ca simt asta si mereu ma surprind .
Aici am invatat multe despre ingrijirea lor si nu mai fac greseli .
Va iubec si pe voi la fel de mult ! :hug:

Mada ,nr. 3 este o singura planta cu trei puiuti crescuti pe ,,tulpina '',e cea mai prolifica dintre ele .

Multumesc Paula ! :D
 

CristianG

Well-Known Member
lelia a spus:
Iudit ,nu chiar toate....
Le iubesc ca pe copii mei ,stau tot timpul cu ele sau cu gandul la ele ,cred ca simt asta si mereu ma surprind .
Aici am invatat multe despre ingrijirea lor si nu mai fac greseli .
Va iubec si pe voi la fel de mult ! :hug:

Mada ,nr. 3 este o singura planta cu trei puiuti crescuti pe ,,tulpina '',e cea mai prolifica dintre ele .

Multumesc Paula ! :D
Leila, arata superb plantele..In viata mea nu am vazut asa ceva. Nici in sere nu le vezi asa....Ce le faci? Au peste 5 ani asa-i? Poate si mai mult! Parca au devenit mutante.. :cafea: :eek:
 

adite

Active Member
Nici eu n-am mai vazut phale cu atatea randuri de frunze si radacini ca niste liane. :eek: Sunt plante sanatoase si frumoase! :clap: :clap:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Superbe! Felicitari! :clap:

Le pulverizezi radacinile aeriene cu apa? Cum de nu se usuca? Cum le uzi? Au umezeala acolo unde sunt pozitionate? Arata fantastic!
 

Camik

Active Member
Lelia ,phalele tale au devenit un fel de vande.
Le ai situate in dreptul ferestrei sau undeva mai departe?
Parca se intind dupa lumina iar ghiveciul este mult prea mic pt . volumul de radacini.
Sa-ti traiasca !
 

bobocel27

New Member
buna ,fetelor nu pot sa nu va zic cat sunt de bucuroasa cand am observat ca plantutele mele au deja tija nou,2 din 5. la una inca nici nu i s au dus florile din februarie anul acesta ca imi da una noua, si este prima mea orhidee!! la a 2a i le-am taiat saptamana trecuta ca i au picat florile si deja a dat tija, si saraca i am si schimbat pamantul de vreo 3 saptamani ca nu imi placea cum arata....deci chiar sunt mirata ma asteptam sa dureze mai mult pana fac altele... :) :) :) :) :) :)
http://bobocel.sunphoto.ro/flori/81824627
http://bobocel.sunphoto.ro/flori/81824629



azi am primit o orhidee pitica,e prima,dar e asa mica ca ma sperie si mi e frica sa o si ud :? avea un muschi imbibat groaznic cu apa si parca incepea sa si putrezesca,i am schimbat repede cu scoarta de orhidee.radacinile sunt perfecte.am facut bine?...stiu ca trebuie doar udata mai des,altceva???ajuta-ti-ma va rog :( :(http://bobocel.sunphoto.ro/flori/81925633
 

akhalteke

Member
Bobocel, e f frumoasa mititica ta! Sa ai parte de ele!
Lelia vrea sa ne omoare cu zile. :rofl:

Si ale mele 2 phale dau tija, tare ma bucur. Una e luata in custodie de la vecina care a plecat in Germ.
 

ayssa_deea

New Member
Buna ziua,
Eu sunt Deea si trebuie sa va marturisesc ca va urmaresc de ceva vreme, ca am invatat multe despre orhidee si nu numai citind forumul si ca am hotarat sa ies din umbra. Momentan am 5 phale pe care le iubesc enorm. Una dintre ele a ramas din pacate fara radacini si a trebuit sa o scot din substrat. As vrea sa incerc pentru ea un tratament cu Vitamina B1 (dilutie 1 fiola la 4 l de apa). As vrea sa intreb daca a mai incercat cineva vitamina B1 pentru stimularea cresterii radacinilor?
Va multumesc si va doresc o zi frumoasa
 

ayssa_deea

New Member
Buna,
Am inceput tratamentul cu vitamina B1 azi. Sper ca nu am facut vreo prostie. Am folosit o fiola de vit B1 la 4l de apa. Am scufundat floarea cu totul in acest amestec si o voi lasa vreo doua ore. Apoi in minisera. Revin cu detalii despre evolutie. O zi cat mai frumoasa
 

hobbyplant

New Member
Sunt mare pasionata de flori si o proaspata posesoare de doua Phalaenopsis pe care le am de 2 zile, cumparate dupa ce am prins curaj tot citind despre frumusetile voastre.
Am o intrebare, poate s-a mai scris, iar eu nu am observat: se poate sa le tin in camera spre sud, pe pervaz, camera care are balcon in fata, inchis cu sticla, si la care am niste perdelute albe care nu sunt unite, adica pe parcursul zilei sunt cateva ore cand intra raza de soare in camera. Tot pe acel pervaz am: o dracena, o kohleria si o fittonia care sunt foarte incantate de pozitie. Sau mai bine le mut la un alt geam, tot spre sud, dar care are soare direct toata ziua, oare acolo e prea mult soare?
Multumesc mult!!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hobby bine ai venit!
Te rugam sa ne spui cateva cuvinte si despre tine aici:
viewforum.php?f=25 pentru a fi primita asa cum se cuvine.
Referitor la orhidee sa stii ca mai ales acum iarna au nevoie de cat mai multa lumina pentru a inflori insa vara trebuie protejate de soarele arzator asa ca pentru iarna eu as alege geamul spre sud cu mult soare pe cand vara as opta pentru celalalt.
Multa bafta!
 

akhalteke

Member
Ahhh ce ofticata sunt, am reusit sa rup din greseala tija de la phala mea pestrita. :cry: Ufff, nici nu ma mai uit la ea, ca nu mai pot de ciuda. Poate se indura sa dea alta draga de ea. :rugaciune:
 

akhalteke

Member
Vai miki, sa te auda Doamne-Doamne si phala bineinteles. :)
Deocamdata privesc crescand tija phalei ce am luat-o in custodie de la vecina. Macar pe asta sa o vad cu flori.
 

hobbyplant

New Member
La Phale daca radacinile sunt albe sidefii insa se mai percepe doar intr-o anumita zona a ghiveciului de 3 cm patrati umezeala este nevoie de udare sau sa astept sa fie complet uscat?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus