Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Orhi

Member
Multumesc frumos! Va tin la curent...Sunt primele mele orhidee si nu au inflorit inca la mine (erau inflorite cand le-am cumparat). Deci, sunt nerabdatoare... :ros_unghii:
 

mikiduzza

Member
ti-am spus, depinde foarte mult de locul unde le tii...
la mine au stat mai bine de 2 ani intr-un loc si nu au inflorit deloc...
acum de cand le-am schimbat locul la lumina mai multa, ma bucura cu florile lor :giggle: dar ai grija sa nu bata soarele pe ele...
 

nely

Member
Si daca ai gasit phale parfumate Carmen,ai rezistat sa nu iei? mai ales mini :visator: , pretul era f bun...pacat ca nu avem si noi Auchan dar m-am convins ca de regula lanturile de magazine nu aduc aceeasi marfa la toate centrele de desfacere...
 

Orhi

Member
Eu zic ca au lumina suficienta, fara sa bata direct pe ele. Oricum, mai asteptam si mai vedem ce se hotarasc sa faca in lunile urmatoare. :D
 

Orhi

Member
Imi poate spune cineva ce sunt cei doi muguri? Cel mai mare a stagnat cam 3 luni si acum vad ca a inceput iar sa creasca...





(Scuze daca nu am reusit sa pun pozele in format mai bune, sunt incepatoare..)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Radacini. Se distinge zona de membrana albicioasa specifica radacinilor.
Pare cam deshidratata orhideea ta, in astfel de conditii nu va inflori, va incerca doar sa supravietuiasca. Nu e de mirare ca a stagnat.
 

Orhi

Member
I-am aplicat acelasi tratament ca celorlalte care sunt foarte ok. Nu stiu exact ce sa-i mai fac...Poate e asa din cauza tijei terminale.. :(
 

lelia

Well-Known Member
N-are nici o traba cu tija ,scoarta e uscata ,nu retine apa ,incearca sa -i ceezi un mediu mai umed pana isi revine .
 

Orhi

Member
Am mai scufundat-o o tura in apa si acum sper sa fie ok. Are tot timpul langa ea un vas cu apa pentru a mentine umiditatea in aer + bile de argila umede sub ghiveci.
As mai putea sa fac ceva ca sa-si revina plantuta?
 

Camik

Active Member
Daca vrei sa-si revina mai repede poti sa-i pulverizezi frunzele si radacinile de deasupra cu apa dar cu atentie sa nu-i ramana apa in colet.
Iar ca udat, cred ca trebuie sa o uzi mai des acum .
 

Orhi

Member
Da, cred ca ai dreptate. Mi-era asa frica sa nu le ud prea des si sa le fac rau incat le-am udat prea rar (cam la 12-15 zile). :(
Multumesc tuturor pentru sfaturi! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pe perioada verii apa se evapora repede. Trebuiesc udate cam o data pe saptamana. Dar nu e regula.
Iti poti da seama cand are nevoie de udare urmarind-o cu mai multa atentie, mai ales ca phalele au ghivece transparente: radacinile se vad albicioase si nu verzi, iar ghiveciul devine foarte usor atunci cand scoarta nu mai este umeda.
 

Orhi

Member
Da, acum am inteles. Cred ca a suferit de sete plantuta asta. :cry: De-acum le voi uda o data pe saptamana.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai grija ca vine sezonul rece, nu e o regula sa le uzi o data pe saptamana. Trebuie sa le urmaresti cu atentie asa cum te sfatuiesc si fetele
 

Orhi

Member
Da, da, de asta stiam. Oricum, pana la sezonul rece mai e pentru ca tocmai au anuntat canicula saptamana viitoare. :D
Dar da, le voi urmari pentru a observa starea radacinilor.

Este obligatoriu de pus ingrasamant la orhidee? Eu as fi vrut sa le las asa, sa se dezvolte in ritmul lor dar, nu stiu daca apa pe care le-o dau (dedurizata) e suficienta pentru a le satisface nevoile.. :ros_unghii:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu una le pun apa de la robinet pe care se intampla sa uit sa o colectez in vase asa ca sunt udate direct de la robinet. Ingrasamant daca pun odata pe an e mare kucru, zau asa.
Si eu zic ca orhideele mele nu arata rau deloc. Daca vrei sa pui ingrasamant, pune, dar ai grija la dozaj (mai putin decat se recomanda pe ambalaj) si incearca sa la fertilizezi la intervale mai mari de timp.
 

Orhi

Member
Orhideele tale sunt superbe, am vazut in poze. As vrea sa ajunga si ale mele asa.. :visator:
Multumesc de ajutor! Deocamdata o sa le las asa, fara ingrasamant, ca vad ca le place (4 din 5 au produs deja frunzulite si radacini noi de cand le-am cumparat). Acum, sa vedem daca merge si cu tijele florale..
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus