Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
Este o frumoasa,harnicuta!
Si dupa ce se trec florile face repede alta tija .
Sa-ti traiasca !
 

puffy80

Member
Clar e o campioana!! Meritati toate laudele- si ea pentru ca e o harnicuta tare frumoasa, si tu pentru cum o ingrijesti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor! E cea mai batrana orhidee a mea, o am cam de 4-5 ani (nu mai stiu nici eu exact). Vedeti, cum se potriveste zicala "gaina batrana face ciorba buna" pana si la flori??? :rofl: :rofl:
 

Blitz

Active Member
Desi nu am decat 2 phale in grija -una primita de mine acum aproape 3 ani, cealalta primita de mama anul trecut in noiembrie- frumoasa planta, cu 2 tije florale, dar cu probleme- si nu ma prea pricep- ma bucur nespus: ambele sunt inflorite. Phala mamei, dupa ce abia am salvat-o, era semiputrezita, acum are flori pe 2 tije, a mea pe o tija. Trebuie sa fac neaparat poze :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
bravo Sigrid, imi amintesc ca te enervau candva cat de fitoase sunt. Uite ca le-ai dat de cap si le-ai facut sa reinfloreasca!
 

Blitz

Active Member
Multumesc, nu ele erau cu fitze, eu nu stiam :rofl:

Dar ma bucur ca phala este o planta rezistenta la ... babe blonde :tavalit: :rofl: :tavalit:
 

bobocel27

New Member
hello fetele,trebuie sa va spun ca florile mele au rezistat perioada concediului,frunzele sau cam suparat si florile s-au mai decolorat nu stiu de ce...si a aparut ceva la o floare si nu stiu ce este..si nu inteleg de ce nu ma mai pot pune poze sa va arat si voua.....oricum bine v am regasit

am reusit la alt site..
http://bobocel.sunphoto.ro/flori/78481324
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bobocel s-ar putea sa fie un viitor keiki insa din poza nu se vede foarte bine.Mai asteapta cateva saptamani pana se va vedea cum trebuie.Multa bafta!
 

mikiduzza

Member
asta depinde de fiecare planta in parte si de conditiile in care e tinuta...
unele sunt mai harnice, altele mai lenese...
asteapta, oricum perioada lor optima de inflorire este iarna, o data pe an ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ieri am vazut pentru prima oara o phalaenopsis foarte parfumata. Am mai simtit radeori urme de parfum la anumite phale, insa cele de care va spun aveau un parfum la fel de puternic precum cel a dendrobiumului. Este vorba de o mini plahe cu petalele purpurii bordate cu verde. O frumusete.
 

Orhi

Member
Mersi frumos, Mikiduzza! :D

Caramell, unde ai vazut asa o frumusete? :eek: Eu n-am vazut, pana acum, orhidee mini si tare-as mai fi curioasa. Mai ales daca e si parfumata..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Erau in Auchan Titan weekendul trecut. O multime: albe, galbene, rosii, caleidoscop etc. Unele soiuri parfumate, altele nu. Toate aratau superb, cu radacini viguroase.
Pret excelent, in jur de 25 lei.
 

Orhi

Member
Ce frumos...Din pacate, in Bucuresti mai ajung doar prin iarna. Sper sa aduca si aici, la Auchan Timisoara. ;-) Multumesc de info!
Si inca o intrebare de incepatoare: Cum deosebesc tijele florale de radacinile aeriene atunci cand incep sa creasca? Am tot cautat si nu am reusit sa gasesc o imagine / instructiuni care sa-mi indice cum se pot deosebi cele doua...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Astepti vreo 2 săptămâni să mai creasca. :rofl:
Au altă formă. Rădăcinile au capătul rotund, şi o membrana albicioasa. Tijele sunt uşor ascuţite.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Or să facă şi tije, nu am văzut până acum phalaenopsis matură care să nu înflorească cu regularitate. ;-)
 

mikiduzza

Member
subscriu, doar ca trebuie tinuta la lumina..
pentru ca poate fi matura, dar daca nu are conditiile optime de inflorire...
bafta! si sa ne-o arati inflorita :giggle:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus