Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
lucian69 a spus:
Am cumparat zilele trecute 4 bucati de Phale la reducere, 19 ron/buc. Initial am vrut doar doua (pentru culoarea deosebita), dar am vazut-o pe a 3-a care are tija florala si de la baza o alta tija cu doi pui mari cat moneda de 50 de bani. A 4-a am observat-o ca are pe tija florala doi muguri ( mugurii 2 si 3 de la baza). La 3 dintre ele am schimbat substratul si am gasit mult sphagnum si burete, dar si radacini putrezite. In mijlocul radacinilor este un fel de radacina subtire. Cele care le-am simtit uscate la pipait, le-am taiat. O orhidee a ramas cu 7 radacini scurte, sanatoase cat de cat. Din 6 flori aplecate, trei sunt ferme/viguroase acum si i-si revine si a 4-a. La Phale cu tija cu pui nu am umblat, pt ca am observat ca suferea de "sete" si are radacini sanatoase. Deasupra mai are ceva uscaciuni dar nu vreau sa o deranjez acum. Pun si niste poze ....sa-mi spuneti parerea..
Multumesc
 

Kati

Active Member
Blitz a spus:
gabrielais a spus:
multumesc!!
succes si tie cu misiunea de salvare!!! :wink: asteptam sa ne-o arati inflorita
Multzam mult ca m-ati incurajat :D

Inca nu poate fi vorba de flori, dar avem 1 frunza MAAARE noua si o frunzulita ... "nou nascuta". Cert este ca TRAIESTE!!!!

Revin candva cu poze :oops:
Blitz a spus:
Blitz a spus:
Sa te bucure cu multe flori si putine mofturi.

Eu am mutat "mimoza" duminica intr-un alt ghiveci, cu alt substrat, au mai ramas doar trei frunze (am "exmatriculat" doua galbejite cu foarfeca), am scurtat drastic radacinile (unele erau filiforme, altele putrezite :eek: :eek: :eek: ), am facut si poze, dar nu am timp si rabdare momentan sa le descarc. Am plasat-o la mama in camera, unde are tot timpul peste 20 de grade.

Sper ca reusesc s-o salvez :D
A mai trecut timpul, nu am avut nici timp prea mult de forum, doar de "copilul bolnav" m-am mai ocupat intrucatva.

Oricum, cele trei frunze se facura ... 5 si arata bine. Ma bucur ca "mimoza" traieste, cand si daca face flori este treaba dansei :rofl:
 

nely

Member
Bobocel felicitari pt harnicute :clap: sunt frumoase foc, sper sa tina mult florile sa te bucure cu frumusetea lor
Macha, chiar e deosebita achizitia :hipnotizat: , superba, sa-ti traiasca si sa fie harnicuta :D
 

bobocel27

New Member
nely a spus:
Bobocel felicitari pt harnicute :clap: sunt frumoase foc, sper sa tina mult florile sa te bucure cu frumusetea lor
Macha, chiar e deosebita achizitia :hipnotizat: , superba, sa-ti traiasca si sa fie harnicuta :D
multumesc frumos,tocmai m am uitat si eu la albumele tale,ai o colectie minunata de orhidee,le ai pe toate care in viitor vreau sa le achizitionez!sunt superbe! :) :visator:
 

nely

Member
Multumesc frumos Bobocel :D , iti doresc sa ai noroc sa gasesti toate modelele pe care ti le doresti, si altele mai deosebite :D
Revenind la phale, cu cateva zile in urma am avut noroc sa-mi mai imbogatesc colectia cu modele pe care nu le aveam, chiar m-am mirat sa vad in geamul unei florarii micute asa un model si normal ca nu am stat prea mult pe ganduri :wink:

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bianca, orhideea aia am vazut-o la Bricostore la reduceri - parca 30 RON.Si are inca flori :D
 

puffy80

Member
Multumesc tare mult pentru informatie, dar mi-am promis sa inchei capitolul de achizitii de phale. Am si eu una asemanatoare, luata tot de la reduceri, care e in curs de resuscitare. Sper sa reusesc sa o vad inflorita.
 

nely

Member
Va multumesc frumos pt aprecieri :D si voi sa aveti parte numai de flori frumoase si harnicute. Da, de la Bricostore le-am luat pe ultimele doua...aici au fost 25 lei/buc...de regula aduc la 35 lei...
 

MASCHA

Active Member
Nely tare frumoase achizitiile,sa-ti traiasca :)
Prima este deosebita ,mi-am dat seama ca nu am niciuna roz :gandit:
 

nely

Member
Multumesc frumos Macha :D , si pt mine prima e cea mai interesanta nu am putut pleca fara ea de la florarie... e de fapt mai mult sper nuanta piersicii si picatele galbui...iti doresc sa gasesti toate modelele pe care ti le doresti.
 

bobocel27

New Member
buna fetelor sunt asa de suparata ca am venit acasa dupa o saptamana si mi am gasit pistruiata cu florile toate suparate ,adica ofilite....de udat le am udat inainte sa plec si caldura mare nu a fost ,mai mult de 20 de grade. in schimb are o explozie de radacini si interne si vreo 3 aeriene.se poate de la asta planta sa renunte la flori pt a se ocupa de radacini??i am taiat tija ca nu suportam sa o vad asa...mai bine o las sa isi vada de treaba.....prima mea tija uscata... :( :cry:

si ca sa ma mai animez putin va pun o poza cu flacarica mea cea parfumata cea care fost cumparata initial ca si cadou pt altcineva,e toata inflorita si imi parfumeaza si camaruta cu un miros asemanator zambilelor:)


nely ultimele achizitii sunt pur si simplu superbe,mai ales cea rozalie!!!!
 

nely

Member
Bobocel, imi pare rau pt frumoasa ta suparata, dar nu cred ca s-a suparat din cauza radacinilor,sigur a avut altceva,un soc, curent, apa prea rece, poate soare prea puternic pe ea...ceva nu i-a convenit. Important e ca are radacini bune,sigur o sa faca alta tija cu flori frumoase doar ca o sa ai ceva de asteptat. Sa-ti traiasca flacarica, e intr-adevar f frumoasa, eu nu am nici o phala cu miros...sa te bucure cat mai mult timp cu florile ei superbe :D . Multumesc pt aprecieri :D
 

akhalteke

Member
Superba flacarica! :indragostit:
Si a mea a dat o nebunie de radacini, pt care ma bucur caci arata f bine. Floricele stie ea cand va fi gata sa mai mestereasca. :D
 

Blitz

Active Member
Re:

Blitz a spus:
Blitz a spus:
Sa te bucure cu multe flori si putine mofturi.

Eu am mutat "mimoza" duminica intr-un alt ghiveci, cu alt substrat, au mai ramas doar trei frunze (am "exmatriculat" doua galbejite cu foarfeca), am scurtat drastic radacinile (unele erau filiforme, altele putrezite :eek: :eek: :eek: ), am facut si poze, dar nu am timp si rabdare momentan sa le descarc. Am plasat-o la mama in camera, unde are tot timpul peste 20 de grade.

Sper ca reusesc s-o salvez :D
A mai trecut timpul, nu am avut nici timp prea mult de forum, doar de "copilul bolnav" m-am mai ocupat intrucatva.

Oricum, cele trei frunze se facura ... 5 si arata bine. Ma bucur ca "mimoza" traieste, cand si daca face flori este treaba dansei :rofl:

Intre timp avem si tija florala :D
 

bobocel27

New Member
va multumesc si eu!!! :hug: :hug: :hug: ma bucura flacarica mea si vad ca da o ramificatie la tija si asta inseamna ca s a obisnuit la mine desi nu o am decat de o luna :)
 

bobocel27

New Member
fetelor,am nevoie de un sfat.eu plec in vacanta vreo 2 sau 3 saptamani si aici nu are cine sa imi ude florile ce fac cu ele????? sa le ud bine inainte sa plec si sa le pun apa in masca de la ghiveci fara sa le atinga radacinile? sau nu stiu ce sa fac ca ma enerveaza ca nu vreau sa le pierd!!!! toate sunt ba cu flori, ba cu frunze noi,tije in desvoltare si radacini si nu as vrea sa vin acasa sa le vad uscate ca nici nu mi ar prii concediul....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus