Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Elektra

Member
Ce parere aveti de aceasta metoda de udare?

Recipientul este din ceramica, poros, intra cam 150 ml apa si este complet uscat cam in 4 zile, eu il cumparasem in ideea ca va pastra umiditate in jurul lor, practic se si uda pamantul putin, suportul care il fixeaza intra cam 7-8 cm in pamant. Oare e prea multa apa, sa-l umplu doar o data pe saptamana?
Eu tin orhideele cate 2 in ghivece suspendate, volumul de pamant total e cam echivalentul a 3 ghivece standard de phale.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E super recipientul, de unde l-ai luat? Nu stiu insa daca l-as folosi la phale, mai degraba la plante carora le place umiditatea in mod deosebit.
Dar imi place foarte mult ideea!
 

Elektra

Member
gradinar1 a spus:
E super recipientul, de unde l-ai luat? Nu stiu insa daca l-as folosi la phale, mai degraba la plante carora le place umiditatea in mod deosebit.
Dar imi place foarte mult ideea!
Din Auchan, sunt 2 in set, cred ca in jur de 8 lei setul. Nu stiu ce sa zic de umiditate, ale mele cel mai bine au dus-o afara cand era umiditatea foarte ridicata, ce am observat e ca radacinile care erau aproape de el s-au lipit efectiv, asta in 4 zile, dar nu-s verzi imbibate cu apa, mai mult sidefii, de cele aeriene vorbesc. Sa vedem, eu o sa-mi mai cumpar un set daca gasesc si pt alte plante, arata si simpatic in ghiveci.
Camik exact culoarea asta are si cea mai infloricioasa orhidee a mea, daca gasesc identica mai imi cumpar una ca-i tare harnica si frumoasa.
 

Camik

Active Member
Si mie imi plac melcisorii astia de ceramica dar as da faliment ca sa cumpar la toate ... :rofl:
Sa-ti traiasca infloricioasa Elektra!
 

Orhi

Member
Buna seara fetelor (si baietilor)!
Am o intrebare: am cumparat de curand o Phale micuta care avea 2 radacini aeriene uscate (erau chiar sfaiog, galbene, se rupeau cand le atingeai). Exista vreo explicatie pentru asta? Afecteaza cu ceva planta (le-am taiat pentru ca oricum cadeau bucatele din ele la orice adiere de aer)? Mentionez ca radacinile arata ok, frunzele sunt ok, nu are mucegai sau alte probleme si, de asemenea, o alta radacina aeriana este in stare buna. Poate fi un semn de uscaciune?
Multumesc pentru orice ajutor!
 

adite

Active Member
Ai facut bine ca le-ai taiat pentru ca nu mai foloseau la nimic. Daca celelalte radacini sunt bune, nu este nici o problema.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cat de frumoasa este o floare atunci cand reusesti sa-i surprinzi delicatetea asa cum ai facut-o tu! Felicitari!
 

fisulix

Member
Multumesc! Mai astept sa vad ce flori va face una luata la reducere care acum are boboci mici (probabil va fi o culoare inchisa, zic eu, dupa frunze) si inca 2 minione care inca nu au nici o tija.
 
Sa-ti traiasca! Am si eu una si este foarte productiva. Sigur iti va creste tija dupa ce se vor ofili primele flori si o sa-i apara altele. La mine asa face.
Este, de fapt, o Doritaenopsis 'Fullers Sunset'.
Ar fi fost interesant sa fie mai verde, dar din pacate nu exista.
 
Buna ziua la toata lumea. Sambata am dat o fuga prin baumax si am vazut orhidee albastre. Superbeeeee dar scumpe, 90 lei/buc. Voi aveti orhidee albastre?
 

fisulix

Member
Nu, si chiar nu-mi plac...par total false...ca cele de plastic...nu e o culoare naturala pentru floare, probabil de asta am aceasta senzatie.
 
D

dyayzh

Guest
Orhideele albastre in cateva zile vor deveni albe si asa vor fi la fiecare reinflorire a lor :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus