Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
Mi-au atras atentia si mie orhideele albastre. Cele pe care le-am vazut aratau a fi viguroase, bine dezvoltate, cu doua tije florale, iar culoarea este intr-adevar surprinzatoare. Am intrebat, din pura curiozitate, cu ce sunt tratate, Doamna de la florarie mi-a raspuns ca sunt injectate cu o x substanta si ca isi vor pastra culoarea, maximum doar la a doua inflorire, dupa care vor deveni albe.
Insa asa, cum nu imi plac nici trandafirii albastri din florarii, tocmai din cauza artificialului culorii, nici orhidee albastra nu mi-as lua. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
anul trecut am luat de la Kati un phale urias care acum a inflorit ,nu stiu de ce stiam ca e roz ,dar nu e :) in schimb nu l-as da pentru nimic in lume ! imi place la nebunie :) a facut doua tije ,a pierdut citiva boboci din lipsa de lumina ,dar acum incepe sa infloreasca .


si o parte din cei care infloresc acum :
 

Kati

Active Member
Sannamaria, nu e roz ci o culoare mai inchisa, nedefinita :D
Ma bucur ca ti-a facut doua tije! Bravo!
Eu inca nu am reusit performanta sa am un phalaenopsis care sa ma fericeasca cu doua tije :(
 

Mihaella

Member
phala cu radacini uscate

Am o phale careia i s-au uscat radacinile (si pe dinafara si cele din ghiveci). Mai rau este ca abia acum am observat, are si frunzele moi. Mai pot sa o salvez?
 

lelia

Well-Known Member
Mihaella ,poti incerca ....curata tot ce e uscat si planteaza intr-un ghivecel cu substrat uscat ,pune ghiveciul in minisera ,poate ai noroc ,eu am incercat insa n-am reusit ,am pus substratul umed si au putrezit plantele ....

Le-am facut un dus ,apoi o sedinta foto.....



 

IoanaTweety

Active Member
Dumnezeule mare, lelia, ma ia cu lesin cand vad atatea tije la phalele tale! Sincere felicitari! Ingrasamant le dai? si daca da, de care?
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !
Ioana ,le pun atonik o data pe luna si vitaflora pentru plante cu flori ,(am terminat pe cel de orhidee )o data la doua saptamani.

Da Miki ,e doar una ,florile sunt uriase ,multe ,delicate si rezistente ,prima floare deschisa ,are doua luni .....
 

mikiduzza

Member
putin spus uriasa...superba!!!
sa le mearga cat mai bine, si sa infloreasca cel putin la fel de mult si de frumos :visator: :indragostit: :hipnotizat:
 

Mihaella

Member
lelia a spus:
Mihaella ,poti incerca ....curata tot ce e uscat si planteaza intr-un ghivecel cu substrat uscat ,pune ghiveciul in minisera ,poate ai noroc ,eu am incercat insa n-am reusit ,am pus substratul umed si au putrezit plantele ....

Le-am facut un dus ,apoi o sedinta foto.....
O sa pun poze sa vedeti cum arata cea uscata.

Am ramas la propriu cu gura cascata Lelia cand am vazut cate flori are cea alba, e minunata! Eu ma rog de ale mele de cateva luni sa faca flori si nimic :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus