Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Miki ,sunt minunate ! :visator: culorile sunt deosebite iar plantele sunt foarte sanatoase !
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele ! :D
 

mikiduzza

Member
Multumesc lelia, nu se compara cu ale tale...dar eu ma bucur ca totusi au inflorit :)
Pentru ca le am de ceva timp si nu au vrut sa faca nimic...dar le-am mutat mai la lumina si se pare ca le place :giggle:
 

mikiduzza

Member
Intrebare: voi puneti un bat pentru sprijinire in timpul cresterii tijei? sau lasati tija sa creasca si ii puneti apoi? sau nu puneti deloc? :p
Multumesc anticipat :D
 

lelia

Well-Known Member
Depinde de situatie ,sunt unele orhidee cu tije inalte ,flori mari si multe,ele necesita sprijin ,e bine sa punem tutori in timp ce creste tija ,e mai sigur ,va creste drept si nu riscam s-o rupem .sunt si plante cu tije mai scunde si flori mai mici ,daca cresc cum trebuie ,adica pe verticala ,poti sa le lasi asa .Betele nu incurca,ajuta la stabilitatea plantei si daca consideri ca e necesar poti sa pui fara probleme . :D
 

mikiduzza

Member
Ideea era ca am incercat sa pun tija in timpul cresterii, si a iesit deformata pentru ca pe parcurs ce cerstea mergea tot spre lumina si nu mai era dreapta..
Apoi am pus tutore dupa ce a crescut si a inflorit, dar deoarece era la o distanta de geam, si a crescut paralela cu solul, dupa ce am ridicat-o florile ei erau orientate in sus..
Acum alta orhidee a dezvoltat bobocii, si i-am pus acum tija inainte sa-i deschida...sa vedem ce iese.. :)

De aceea eram curioasa voi cum procedati.. :D
 

lelia

Well-Known Member
Eu nu folosesc cleme pentru prinderea tijei de tutore ,infig batul si aproii usor tija cu fasii se tesatura din bumbac ,creste cum vrea ea, dar cu punct de reper :rofl:
 

mikiduzza

Member
e minunata..... :visator:
eu am de la emeclau...nu am ce sa zic ca au inflorit...dar nu asa abundent....dar nici nu le pun asa des...doar vara le-am pus la a 2-a udare..
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus