Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

andruta_ana

Member
V-am parcurs cu drag mesajele si mi-am delectat privirea cu frumoasele voastre.. La cat mai multe flori de la nobilele orhidee !
 
Am si eu o intrebare, dragele mele, daca nu pot sa ii asigur plantutei diferenta de temperatura zi-noapte pentru inflorire, asta inseamna ca nu mai infloreste deloc?

Exemplu: eu locuiesc intr-o garsoniera, iar pe perioada iernii avem incalzire centrala, ceea ce inseamna o temperatura constanta atat ziua cat si noaptea, poate 1-2 grade diferenta. In bucatarie, e aceeasi situatie. Ar mai ramane balconul, dar nu e inchis cu termopan, asa ca temperatura e destul de scazuta, nu stiu daca depaseste 10 grade. Deci, ce fac? Vara e posibil sa stea in balcon sau chiar in casa si sa fie diferenta de temperatura zi-noapte, dar iarna....

Solutii? sau sugestii?
 

Pau Pau

Member
Andra, eu nu am mare experienta cu phalele, am doar 4, dar niciuneia nu i-am aplicat tratamente dinastea termice. le tin ca si tine in camera, la pervaz, aerisesc in fiecare zi (geamul deschis pe veritcala) si ca sa le protejez la margine le pun o vesta proptita in geam (sper ca m-am facut inteleasa, ideea e ca vantul sa nu bata direct pe ele, mai ales cand au boboci).
Ale mele infloresc frumos, am una mai mofturoasa care nu vrea, dar celelelate 3 sunt harnicute.
Multa bafta Andra cu ale tale! :)
 

IoanaTweety

Active Member
Andra, aceleasi conditii le am si eu. Dupa cum zici, le poti aisgura diferenta de temperatura in lunile de toamna, septembrie octombrie. Eu n-am aplicat treaba asta chiar in fiecare an, dar cand am facut-o (in special pt un dendro nobile, nu pt phale) le scoteam pe balcon. Am balconul orientat estic si deci ziua erau aprox 20 si ceva de grade, iar noaptea temp cobora spre 15 sau mai putin. Asta pe parcursul a 2-3 saptamani. Cred ca poti incerca asa. Phalele nu stiu sigur sigur daca au nevoie de aceste diferente pt a inflori, e cum vor ele uneori, eu le-am scos la aer si tot n-au inflorit, sau nu le-am scos deloc si au facut flori. Insa cred ca se poate, asta e concluzia. :D
 
Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Eu am avut 3, dar doua au murit, nu prea am inteles de ce si sigur nu a fost din cauza umezelii excesive ca aveam tactica cu betisorul de lemn infipt in ghiveci. Acum mai am una, phale, care si miroase putin dimineata, am luat-o cu 3 flori care erau pe trecute, dar nu a mai inflorit de atunci. Numai de o frunza am avut parte care a crescut doar pe jumatate. De atunci stagneaza, si nici gand de flori. Sper sa reusesc sa imi mai cumpar cateva, mai incerc..nu ma dau batuta.
 

cris_tkp

Member
Din 4 phalele mele doua au tija florala. :)
Le-am asigurat repausul climatic, le tin intr-o camera usor incalzita. Pe timp verii le-am dat ingrasamant, cand imi aduceam aminte.
Celelalte doua nu dau nici un semn. La frunze au fost campioane anul asta.
Sper sa ma bucure cu minunatia lor!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Andra, eu am aceeasi situatie ca si tine in casa: temperatura relativ constanta si phalele mele infloresc fara nici o problema, constant, fara sa aiba nevoie de diferenta de temperatura zi-noapte.
Isi formeaza bobocii in perioada octombrie-noiembrie, cand temperaturile sunt mai joase chiar si in casa (la mine 21 de grade constant).
Nu le fertilizez, nu le tin in camere neincalzite. Au fix aceeasi pozitionare si vara si iarna, spre nord -vest. Si din aproape 20 de ghivece de phale toate au tije florale.
Mie mi se par cel mai usor de ingrijit orhidee - sa ai grija doar cu udarea. O data pe saptamana vara, cam la 10-14 zile iarna, fara sa lasi apa sa balteasca in ghiveci ca asta le omoara.
 

IULIA

Active Member
Ce dreptate ai Gradinarule drag !
Conditii ideale. Plus spatiu, pentru ca ai destul !!!!!!!!!!!! :D
 
Astazi am luat o frumusica, o sa incerc sa pun poza cat de curand. Are 4 flori si inca 7 bobocei, sper sa ii placa la mine. :)

Multumesc de raspuns, Gradinar, sper sa ajung si eu la o asa impresionanta colectie. Sa iti traiasca si sa te bucure in fiecare zi cu flori.
 

mikiduzza

Member
Am ajuns sa ma laud si eu cu orhidicile mele, imi reinfloresc pentru prima data si va dati seama ca sunt tare mandra de ele.. :visator: :indragostit:




PS: Cum fac sa imi apara poza si nu link-ul? Se pare ca tehnologia ma cam depaseste.. :p
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cat sunt de frumoase!
Sa iti traiasca si sa infloreasca mereu asa de bogat!
Cea somon ca si culoare imi place foarte mult.
:D :D :D
 

mikiduzza

Member
Intr-adevar, e o culoare mai deosebita care m-a cucerit din momentul in care am vazut-o :D
Multumesc, sper si eu sa le vad cat mai des inflorite.. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt superbe, Miki, bravo! Cel putin prima care e somon mi se pare dementiala...
PS. Ti-am editat eu pozele. Iti povestesc mai tarziu care e formula dupa care poti posta imagini in felul asta din Picasa - e si un subiect deschis pe forum dar n-am timp sa-l caut acum. Pana diseara te lamuresc :D
 

mikiduzza

Member
Multumesc Mada :D

Am cautat si eu pe forum inainte sa postez si nu am gasit... :nu stiu: asa ca am postat asa...Astept mesajul de la tine :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus