Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anne`mary

Member
fetelor ori e normal ori orhideea mea e mutant.... nu i s-a format complet tija florala ca i s-a dezvoltat deja o a 2-a. :eek: Deci o sa am o gramada de floricele...ca prima tija s-a bifurcat la randul ei...o sa fie o nebunie. Vi s-a mai intamplat sa aveti 2 tije florale in acelasi timp?
 

anne`mary

Member
aaa mititica...trebuie sa-mi cer scuze in fata ei caci am crezut ca nu-mi face floare anul asta... citeam pe aici, vedeam poze si a mea pauza. Sunt curioasa cum o sa arate
 

miki70

Active Member
Azi m-am intors si cum am ajuns acasa am vrut sa vad ce face orhideea. Am obs ca avea mucegai pe langa tulpina :( Deci urgent tb sa o tratez cu ceva pt ca are "microbul" inca pe ea. Din cauza mucegaiului si-a pierdut radacinile. Deci ce-i bun pt asta? Ditane? Am lasat-o fara sera/punga, cu scoarta f putin pulverizata la suprafata si a aparut mucegaiul. Pai dc o udam bine at era si mai rau
Caramell cred ca s-a terminat la sacul meu perlitul, scrie la compozitie ca tb sa aiba dar nu are. Asta imi e norocul. Multumesc ca te-ai oferit sa-mi trimiti dar cred ca deranjul e prea mare pt cateva linguri de perlit si nu se merita. Dc vrea sa creasca orhiduta creste ea si fara perlit :wink:
Kati radacina aceea care am zis ca era deteriorata se mai tinea decat in mijlocul acela al radacinii, un fir lemnos si era galbena, doar la capat mai era verde.
Cred ca ar fi bun un topic despre atonik, mie mi-a spus vanzatoarea de la farmacia fitosanitara ca plantele se pulverizeaza odata pe luna, in nici un caz nu se uda cu el iar pe alt forum am citit ca il fol de 2-3 ori /luna (pulverizat,udat si hidrocultura)
Cornelia f frumoasa colectia ta.
 

miki70

Active Member
Cornelia :rose: sau Caramell :rose: multumesc ca v-ati oferit sa-mi trimiteti perlit. Eu vreau sa schimb si pamantul la violete dc aveti putin mai mult de dat at ar fi super. Acum nu stiu careia sa-i spun sa-mi trimita ca mi-e sa nu se supere cealalta :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Miki eu cred ca voi putea ajunge miercuri la posta sa iti pun un pachetel cu perlit. Te rog sa imi trimiti adresa pe PM. :D
 

miki70

Active Member
Caramell multumesc :hug: Te rog scrie-mi ceva tu pe PM si eu iti dau reply, nu vad PM-ul in bara ta si din alta parte nu stiu sa trimit/caut decat dc iau toate pag membrilor la rand pana te gasesc.
Cornelia multumesc inca odata :rose:

EDIT: Vazui PM-ul, era in bara de jos si eu il cautam sus :oops:
 

kerkyra

Well-Known Member
Miki, cu perlitul a fost "norocul" meu, nu al tau, ca eu am ales punga. Nu prea aveam eu faze de genul asta... :gandit: Sper sa-i dai de cap totusi.
 

miki70

Active Member
Kerkyra :rofl: , amandoua suntem "norocoase"
Caramell multumesc mult :rose:
Fetelor e asa de iubita orhiduta mea ca toate ati sarit in ajutorul ei. Sper sa-si revina. Va rog spuneti-mi cu ce tb sa o tratez pt ca are mucegai. Cred ca azi o scot din scoarta pt ca ii face rau.
I-am fotografiat mucegaiul

Ditane e bun?
Phala arata asa acum:

Primele 2 frunze sunt f tepene , urmatoarele sunt mai moi.
 

Kati

Active Member
Mucegai de tipul asta am si eu cateodata la unele orhidee. Nu prea fac mare lucru, il indepartez de pe scoarta si cam atat. De la umezeala multa se face, dar eu personal n-am ce-i face, ca asa e in toata casa la noi (dupa ploile exagerate ne-a mucegait toata mobila :cry:). Incearca sa indepartezi scoarta de coletul plantei, atat poti sa faci, ca de udat tot trebuie s-o uzi la un moment dat. Eventual daca poti, sa aerisesti incaperea, dar sa nu stea planta in curent.
 

miki70

Active Member
Eu vreau sa o stropesc cu ceva, sunt sigura ca "microbul" e pe ea si de aceea nu scapa. In ac zi i-am schimbat scoarta si la un dedrobium dar ac nu a facut mucegai si mai am o phala care o tin in balcon care nu are mucegai.
Deci, cu ce o stropesc? Ditane?
 

miki70

Active Member
Am Bavistin 50DF in casa, pot sa-l folosesc? Cum? Pe scoarta sau scot planta si o pulverizez? :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus