Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Planta arata bine, eu zic ca iti faci griji degeaba. Pune-o linistita in substrat de orhidee. Nu are nevoie de minisera. Succes!
 

miki70

Active Member
Caramell eu nu o vad sanatoasa dc nu mai are radacini. :(
Deci substrat. De carbune imi poti spune ceva? De care, din farmacie sau pt gratar?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Radacinile orhideei tale au putrezit datorita excesului de apa. Insa nu a ramas complet fara radacini, ceea ce e bine. Tu ai nevoie ca orhideea sa faca radacini mai repede, ori pentru asta iti recomand substratul de scoarta in amestec cu perlit. Perlitul stimuleaza aparitia radacinilor. Nu te astepta ca radacinile sa apara imediat. Orhideea va avea nevoie mai intai de o perioada de acomodare cu noul substrat, motiv pentru care vei umezi foarte usor substratul inainte de plantare, iar apoi macar o saptamana nu uzi deloc orhideea. O poti pulveriza cu apa, fiind o perioada foarte calduroasa acum, insa cu atentie, sa nu ajunga apa in centrul plantei.
 

anne`mary

Member
Kati a spus:
Anne Mary, in primul rand orhideea trebuie pusa in substrat din scoarta, pamantul universal o va omori - si asta in timp foarte scurt. Mai ales ca spui ca o uzi de 2 ori pe saptamana. De ce nu ai lasat-o mai bine in substratul original pana gaseai scoarta? Scoarta de pin o poti aduna si din padure.
Tija creste foarte incet, nu stiu exact cat timp va trece pana va inflori prima floare pe ea, insa cu siguranta mai mult de o luna.
La phalaenopsis (cred ca vorbim despre aceasta orhidee, nu?) inflorirea se poate produce pe tot parcursul anului.
merci kiti de raspuns. Orhideea mea sta de un an de zile in pamant universl + nisip si a crescut. Am sa caut totusi scoarta de pin ca sa ii placa. Merci
 

sarselia

Active Member
Moderator
Anne si eu te-as sfatui sa nu o lasi in pamant ci sa o pui in scoarta.Pamantul retine umezeala si asa riscul de putrezire a radacinilor este mare.
 

miki70

Active Member
Cramellooo , acum alta belea :) , de unde iau perlit? E deja in punga de Campo? Draguta de Kerkyra :rose: mi-a luat o punga azi de la Baumax , inca nu am intrat in posesia ei si nu stiu ce contine. Ce inseamna la tine substrat usor umezit? Il pulverizez inainte de al pune in ghiveci?
Stiu ca din cauza excesului de apa au putrezit radacinile dar am udat-o la 2 sapt si cred ca tb mult mai rar. Pt ca nu e un loc f aerisit unde o tin si pt ca nu are lumina f multa s-a intamplat asta. Si inca ceva, cand am scos-o din ghiveci avea burete la radacina, asta i-a daunat f mult :( Pe viitor nu le voi mai uda prin scufundare pt ca retine f multa apa scoarta.
 

Kati

Active Member
Poti sa cumperi niste betigase pentru frigarui din bambus, le tai in doua si infigi cate o bucata in fiecare ghiveci. In acest fel, iti poti da seama cand e aproape uscat substratul - in realitate - nu dupa ochiometru. Pur si simplu scoti betigasul si verifici daca inca e umed, sau e aproape uscat, si il pui inapoi.
Eu asa fac de prin primavara, si abia dupa ce am inceput sa le folosesc mi-am dat seama, ca inainte se mai intampla sa ud o phala care de fapt inca nu avea nevoie de apa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, substratul de la Compo are deja perlit in el. Nu e nevoie sa adaugi suplimentar ;-)

Mai mult ca sigur, daca punga a stat bine inchisa, substratul este deja usor umezit, eventual il mai poti pulveriza putin cu apa.
Daca a avut buretei in substrat, inseamna ca aceasta e cauza putrezirii radacinilor. Am intalnit mai rar buretei la phalaenopsis, insa se pare ca se practica.
Eu zic sa o uzi tot prin scufundare, dar dupa perioada de adaptare la noul substrat. Daca acolo unde tii orhideea nu este multa lumina, intr-adevar, trebuie udata mai rar. Cand descoperi ca ghiveciul devine foarte usor si nu mai are stabilitate. Foloseste tot ghiveciul ei transparent, dupa ce il speli bine in prealabil. Dezavantajul lipsei luminii este faptul ca orhideea nu iti va inflori prea curand, insa avand o asemenea pozitionare planta rezista mult mai bine la udari mai rare.

Nu stiu ce sa spun de scortisoara sau carbune, eu nu am incercat pana acum.
 

Kati

Active Member
Caramell, eu am incercat ambele, si am tras concluzia ca praful de scortisoara arde totul, pe cand praful de carbune e tocmai bun pentru a-l folosi pe radacinile proaspat taiate, pe tijele taiate, etc.
Cand am pus praf de scortisoara pe o tija taiata, o buna bucata s-a facut urata, pe cand, folosind carbunele, tija a reactionat cu totul altfel, mult mai bine.
 

diana999

Active Member

asa arata phala mea acum. frunzele sunt putzin stafidite. cand i-am schimbat substratul am observat ca majoritatea radacinilor erau compromise. nu am pus-o in "sera" de teama sa nu putrezeasca. o ud rar dar o pulverizez aproape zilnic. deja are 2 radacini noi :dans: si ii creste o funza.sper ca e pe drumul cel bun :D
 

diana999

Active Member
Multzumesc. Nu stiu ce nu i-a placut....sau am udat-o prea mult :? Nu i-am acordat prea multa atentzie :oops:
 

miki70

Active Member
Caramell :rose: , Kati :rose: multumesc pt raspunsuri.
O sa pun un betisor de frigarui in vas sa vad cand tb udata.
Nu mi-ati spus ce carbune imi tb, de la farmacie cau pt gratar? In WE plec la un gratar si pot face rost.
Am mai scormonit net-ul si am aflat ca se practica cu succes o metoda de udare . Se pune sub ghiveci un burete care se fol la aranjamentele florale, se tine buretele in apa (jumatate) iar plantuta isi trage apa atat cat ii tb. Intre burete si vas se pune un fitil. Aici am citit: http://www.orchidouxdingues.info/viewto ... =8&t=19302

Le mai face bine dc ghivecele au gauri mai multe lateral pt o buna aerisire.
 

Kati

Active Member
Mikishor, eu folosesc carbune de la gratar 8) Pap si carnita buna, apoi folosesc si bucatile mai mari de carbune, dar sa fie carbonizat de tot. Iei un ciocan, pui carbunele intr-o punga groasa de plastic, si pana faci totul praf, te innegresti si tu putin, caci punga tot se va gauri pe ici - pe colo :rofl:
E adevarat, ca (,) cu atata antireclama la carnea prajita pe gratar, eu personal fac treaba asta tot mai rar :|

Si eu am citit pe un alt forum despre acele bucati de burete sub ghiveci, insa inca nu le-am incercat.
 

miki70

Active Member
Kati azi am plantat-o si am fol carbune de la farmacie. Am taiat si radacina aceea care era mai lunga pt ca se tinea intr-un fir, nu mai era buna de nimic. Dupa ce am pudrat-o cu carbunele pisat bine am pulverizat-o cu Atonik atat pe radacini cat si pe dosul frunzelor.



Acum arata asa:

Am uitat sa pulverizez scoarta inainte de a pune planta si am pulverizat-o doar la suprafata tot cu atronik, sa fiu sigura ca se prinde 8)
Am pus-o in balcon la umbra pt ca plec pt 3 zile, cand ma intorc o voi pune pe un pervaz care e umbrit bine de un corcodus. Ulterior, peste 7 zile vreau sa o pun pe burete .

Caramell scoarta mea a avut exact 3 bile de perlit :) , sper sa-i ajunga.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Draga Miki, nici nu stiu ce sa zic de scoarta. Eu am luat mai multe pungute de la Compo si toate aveau foarte mult perlit. Avea trecut si pe fata ambalajului faptul ca includea perlit.
Nu ma asteptam la asa ceva :( Imi pare sincer rau. Daca vrei iti trimit niste scoarta cu perlit sa ai de rezerva sau niste perlit simplu.

Orhideea pare ok, sper sa inceapa in curand sa faca radacini.
 

IoanaM

Member
Si eu folosesc scoarţă pentru orhidee de la Compo, şi avea foarte mult perlit .
Ambalajul e identic cu cel din poză .
 

Kati

Active Member
Miki, acea radacina de care spuneai ca se tinea intr-un fir, era buna la culoare?
Referitor la Atonik, cred ca vom deschide un topic nou, fiindca dupa parerea mea merita.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus