Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lauram22

New Member
Kati a spus:
lauram22 a spus:
orhideea mamei avea o tona de radacini mucegaite si frunzele usor stafidite (toate). i-am taiat radacinile, presarat cu scortisoara, neudata... ce trebuie sa-i mai fac in continuare? se mai poate salva daca frunzele sunt stafidite (putin, dar vizibil)??
Dupa cate am auzit, scortisoara e buna, insa doar pentru dezinfectarea frunzelor si a tijelor taiate (locul taieturii). In rest se spune ca, impiedica formarea noilor radacini. Eu prefer praful de carbune pentru dezinfectare, dar fiecare alege ce doreste. Ceea ce este foarte bine, ca nu ai udat planta. Pulverizeaza doar frunzele in fiecare zi cate putin, vreo 4-5 zile, apoi poti incepe sa uzi, insa cu apa mai putina. Nu putem sti cu exactitate daca planta va mai dori sa traiasca sau nu, ea va decide in timp. Oricum, eu iti urez bafta!
multumesc pentru ajutor! :D
 

miki70

Active Member
M-am intors si eu din CO. Orhideea pusa in minisera cred ca nu mai are nici o radacina sanatoasa (asa mi se pare mie), dar are frunzele f tari. Ce sa-i fac? Eu nu am pudrat-o cu nimic pt ca nu am stiut :(
 

Kati

Active Member
Pune-o in scoarta semi-uscata si pulverizeaza doar frunzele plantei pana ii vor creste radacini noi. Sa nu stea in soare, doar la lumina multa.
 

miki70

Active Member
Eu credeam ca tb sa o tin in minisera pana ii dau radacini. Inca nu am scoarta, tb sa caut.
 

Kati

Active Member
Pai atunci de ce ai mai intrebat? :D Faci cum crezi tu ca e mai bine. Eu una nu as pune pe caldurile astea o phala in sera, ca riscul putrezirii/mucegairii este foarte mare.
Cu siguranta daca citesti acest topic de la inceput (chiar si prima parte a lui), vei gasi mai multe raspunsuri la intrebarea ta.
 

miki70

Active Member
Kati a spus:
Pai atunci de ce ai mai intrebat? :D Faci cum crezi tu ca e mai bine. Eu una nu as pune pe caldurile astea o phala in sera, ca riscul putrezirii/mucegairii este foarte mare.
Cu siguranta daca citesti acest topic de la inceput (chiar si prima parte a lui), vei gasi mai multe raspunsuri la intrebarea ta.
Inainte de a pleca in CO mi s-a spus sa o pun in sera dar mai avea cateva radacini sau nu am observat eu bine. Acum m-am intors si am vazut ca de fapt nu mai sunt bune. Am intrebat ce sa-i fac in cazul acesta, fara radacini dar cu frunze f sanatoase. Unde o tin nu e f cald, am balcon spre nord.
 

anne`mary

Member
buna fetele. AM si eu o orhidee primita anul trecut cand era micuta micuta. Acum e ceva mai marisoara, i-au crescut 2 frunze mari (dar s-au ingalbenit cele de la baza) si cand ma gandeam ca nu o sa infloreasca anul asta se gandeste sa ma surprinda. Are o tija florala cu boboci. AM vazut tija acu` vreo 2 saptamani si creste foarte greu. Nu am experienta cu orhideea si de aceea va intreb pe voi: nu e tarziu ca face abia acum in august tija florala? Cat de repede creste tija?
Mentionez ca o tin pe Vest, o ud acum de 2 ori pe saptamna si cand imi aduc aminte o si pulverizez. Nu sta in pamant special pentru orhidee pentru ca nu am gasit punga de 4 l cat as fi avut nevoie ci numai la 20 l ...sta in pamant universat si nisip.
 

Kati

Active Member
Anne Mary, in primul rand orhideea trebuie pusa in substrat din scoarta, pamantul universal o va omori - si asta in timp foarte scurt. Mai ales ca spui ca o uzi de 2 ori pe saptamana. De ce nu ai lasat-o mai bine in substratul original pana gaseai scoarta? Scoarta de pin o poti aduna si din padure.
Tija creste foarte incet, nu stiu exact cat timp va trece pana va inflori prima floare pe ea, insa cu siguranta mai mult de o luna.
La phalaenopsis (cred ca vorbim despre aceasta orhidee, nu?) inflorirea se poate produce pe tot parcursul anului.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
mikishor a spus:
Inainte de a pleca in CO mi s-a spus sa o pun in sera dar mai avea cateva radacini sau nu am observat eu bine. Acum m-am intors si am vazut ca de fapt nu mai sunt bune. Am intrebat ce sa-i fac in cazul acesta, fara radacini dar cu frunze f sanatoase. Unde o tin nu e f cald, am balcon spre nord.
Miki, stiu ca ai primit mai multe sfaturi, unele dintre ele contradictorii. In final sunt convinsa ca ai luat decizia care ti s-a parut cea mai buna in acel moment. Daca ai ales sa o pui in mini sera, las-o acolo. Nu ii fac bine atat de multe schimbari in timp scurt. Nu vreau sa te necajesc, insa sansele de revenire pentru o orhidee fara radacini sunt destul de reduse. (In situatia inversa, daca ar fi avut radacini sanatoare dar planta ar fi fost afectata, existau mari sanse de regenerare. De aceea cand se alege o orhidee, se verifica mai intai radacinile si abia apoi floarea.)

Totusi, din experienta mea, cele mai bune rezultate pentru regenerarea radacinilor la phale le are substratul special amestecat cu perlit.
Ai pus orhideea in minisera direct cu ghiveciul ei cu substrat sau ai pus doar orhideea? Ideal ar fi sa ai orhideea asezata pe un ghivecel umplut cu subtrat umed de orhidee in amestec cu perlit. Daca nu mai are radacini, oricum nu ai cum sa o sustii in substrat. Apoi aseaza ghiveciul cu totul in minisera. Daca deja ai facut asa, nu mai umbla la orhidee, tot ce poti face e sa speri ca isi va reveni si sa ii asiguri umezeala si aerisirea necesare.
 

miki70

Active Member
Caramell merci de raspuns :rose: , ii fac maine poze sa o vezi. Cred ca mai are un pic de radacinute bune, nu i le-am taiat pe toate pt ca nu eram sigura dc mai sunt bune ori ba. E fara substrat pusa in minisera si are frunzele f sanatoase. Stiu ca te-ai oferit sa-mi trimiti amestec special pt orhidee, mai caut la Dedeman si dc nu gasesc cred ca o sa apelez la tine :oops: .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In caz ca nu gasesti maine, iti trimit cu placere scoarta de orhidee. Daca poti alege, ti-as recomanda in primul rand scoarta Compo (e insa mai scumpa) sau Florimo.
Nu cumpara pamant de orhidee Agro! Desi are desenat pe ambalaj flori de phalaenopsis, amestecul respectiv nu este bun pentru orhideele epifite.
 

Blitz

Active Member
Phala a mea a binevoit acum sa faca 2 tije florale. Oricum cred ca e tare rezistenta din moment ce a supravietuit la toanta de mine :oops: Si mai are si boboci pe tije :D Doamne fere sa capete vreo boala- ca nu as sti ce sa-i fac. Sta tot in ghiveciul transparent de plastic in care am primit-o acu un an, ii fac dus din cand in cand si o ud cand radacinile isi schimba culoarea din verde in gri. Si ea saraca este multumita :D Nu a capatata vreodata vreun ingrasamant, nici pamant- dar ea rezista :D

E drept- sta in bratele unui pitic (cam antic) de gradina in hol, dirijat spre N.
 

nely

Member
Mikishor, la Dedeman sigur nu gasesti nici un fel de substrat pt orhidee, am cautat eu acum 2 zile, dar gasesti la Baumax la 5 l COMPO SANA de care zice Caramel ca e bun cred, eu pina acum nu am folosit de acesta, are in compozitie turba si scoarta de pin -special pt orhidee...(aveau la reducere si niste phale dragute la 19 lei).
 

kerkyra

Well-Known Member
Mikishor, daca vrei intru eu azi pe la Baumax, poate iti e mai greu sa ajungi si inteleg ca e urgenta :D .
 

andreiacamelia

Active Member
CristianG a spus:
andreiacamelia a spus:
Poate are vreo viroza....Se stie ca orhideele pot sa se imbolnaveasca. Daca nu a stat in soare, cu siguranta are o viroza. Planta in final moare din cate stiu eu.Astept si alte pareri! :eek:
Cristian, am ajuns la concluzia ca de la prea mult pulverizat pe frunze, apa a patruns in miez. Se poate sa fi facut si viroza. Am indepartat tot ce era ingalbenit, am pudrat cu sortisoara si ud radacinile cand devin sidefii. Mai mult nu cred ca pot face! Sper ca macar va face un puisor! :(
 

miki70

Active Member
Caramell :rose: , Nely :rose: , Kerkyra :rose: multumesc , sunteti niste dragute.
Kerkyra te sun in fct de ce hotaraste "Consiliul phalaenopsis" :)
Hello, Consiliul fiti pe faza , Phala mea bolnavioara arata asa:





Si o tin in balcon inchis orientare N asa:


Radacinile se vad umede pt ca o pulverizai sa se vada ce mai e verde din ele. Radacina aia lunga care la capete e verde e compromisa mai la baza, deci nu pot conta pe ea. Ce-i fac? Pe tai pe toate, o pudrez cu ce? Scortisoara sau carbune? Carbune de care? Medicinal din farmacii sau din acela pt gratar? O tin in sera fara substrat in continuare sau cu substrat in sera?
 

lauram22

New Member
mikishor a spus:
Caramell :rose: , Nely :rose: , Kerkyra :rose: multumesc , sunteti niste dragute.
Kerkyra te sun in fct de ce hotaraste "Consiliul phalaenopsis" :)
Hello, Consiliul fiti pe faza , Phala mea bolnavioara arata asa:





Si o tin in balcon inchis orientare N asa:


Radacinile se vad umede pt ca o pulverizai sa se vada ce mai e verde din ele. Radacina aia lunga care la capete e verde e compromisa mai la baza, deci nu pot conta pe ea. Ce-i fac? Pe tai pe toate, o pudrez cu ce? Scortisoara sau carbune? Carbune de care? Medicinal din farmacii sau din acela pt gratar? O tin in sera fara substrat in continuare sau cu substrat in sera?
nu sunt inca o experta, dar m-am confruntat cu aceeasi problema. mi-a spus un veteran al forumului ca scortisoara ar opri din cresterea radacinilor... eu n-am avut carbune asa ca n-am pus nimic... nici in sera n-am pus-o pentru ca mi s-a parut un pic prea complicat. zicea cineva ca oricum nu prea e ok in sera pe caldurile astea...
eu am pus-o inapoi in scoarta, cam o saptamana n-am udat-o deloc si am pulverizat-o zilnic pe frunze. acum e bine planta, si au inceput sa-i dea alte radacini...
 

miki70

Active Member
Laura merci de raspuns :rose: , deci parerea ta e sa o pun in substrat si sa o ud dupa o sapt. Eu ma gandesc ca ar tb dezinfectata cu ceva inainte de a o pune in substrat pt ca a ajuns asa din cauza mucegaiului.
Carbunele e bun?
Alte pareri mai sunt?
Ce ziceti de variantele acestea:
1. pudrata cu carbune dupa ce ii tai si radacina aceea lunga, pusa in substrat si cu tot cu ghiveci in minisera in care pun un vas cu apa apoi udata abia peste 2-3 sapt. Dar nu stiu dc o pot pune imediat in substrat dupa ce am pudrat-o cu carbune sau tb sa astept cateva zile.
2. pusa in minisera cu apa cu atonik pe fundul ei in care ajunge f usor ciotul ala. (inainte pudrata cu carbune)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus