Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Ceaiul de musetel e bun pentru mucegai.Decat sa folosesti cine stie ce substante care ar putea afecta planta,incearca sa pulverizezi suprafata ghiveciului cu acesta.
E natural si nu are ce sa faca rau!
:wink:
 

miki70

Active Member
Sarselia Merci de sfat. deocamdata e f uda, o scosai la zvantat :) , o agatai sub copertina care o am deasupra suportului de uscat rufele (e spre S dar nu ajunge soarele la ea) . Cred ca o voi lasa doar pana dimineata pt ca e f cald peste ziua. Cand primesc perlit-ul vreau totusi sa o tratez cu ceva de la farma fitosanitara pt ca nu-i normal sa faca mucegai in scoarta noua dupa doar 3 zile.
 

miki70

Active Member
Dupa ce vad ca se usuca scoarta la suprafata o voi stropi cu ceai de musetel concentrat asa cum mi-a spus Sarselia :rose:
Am mai gasit un mesaj de-al lui Ingeritzaa :
ingeritzaa a spus:
Cu ceaiul de musetel am reusit sa salvez o orhidee Phalaenopsis de la dezastru sigur. Tocmai reinflorea la mine pt prima data, cand incepusera sa i se usuce bobocii! Ii mirosea pamantul a mucegai. Eu de entuziasm ca inflorea la mine am exagerat cu atentia si incepusem sa o stropesc pe radacini. Asa ca am udat-o cu ceai concentrat de musetel si...a functionat! Acum face mare un bobocel :D
Rog moderatorii :rose: dc se poate sa treaca ac sfaturi pe prima pag, sunt f utile.
 

bebe Iris

Active Member
apoi daca e asa de uda incat trebuie s-o scoti la zvantat...normal ca-ti mucegaieste substratul dupa 3 saptamani :rofl: :wink:
n-o mai uda atata, mai ales daca i-ai schimbat substratul recent :*
 

miki70

Active Member
Cred ca nu ai citit tot ce am scis. Mucegaiul s-a format in 3 zile cat am fost plecata iar scoarta a fost doar pulverizata(substrat nou). Planta nu are radacini deloc, sta cu tulpina infipta in scoarta si atat si ii este f necesara umezeala in ac stadiu pt reformarea radacinilor. Drept urmare aseara am udat-o pt ca altfel se deschidrata.
 

bebe Iris

Active Member
mikishor a spus:
Cred ca nu ai citit tot ce am scis. Mucegaiul s-a format in 3 zile cat am fost plecata iar scoarta a fost doar pulverizata(substrat nou). Planta nu are radacini deloc, sta cu tulpina infipta in scoarta si atat si ii este f necesara umezeala in ac stadiu pt reformarea radacinilor. Drept urmare aseara am udat-o pt ca altfel se deschidrata.
ii este suficienta umezeala pe care o are prin pulverizare, iti spun din proprie experienta, am salvat asa o phale care nu mai avea nici un firicel de radacinuta. :D
nu te supara, am vrut doar sa te ajut, asa am facut si eu cu a mea si acum este foarte bine. din prea multa grija avem tendinta sa le udam mai mult decat trebuie, mai ales daca le vedem cu frunzele pleostite :D
 

Kati

Active Member
mikishor a spus:
Cred ca nu ai citit tot ce am scis. Mucegaiul s-a format in 3 zile cat am fost plecata iar scoarta a fost doar pulverizata(substrat nou). Planta nu are radacini deloc, sta cu tulpina infipta in scoarta si atat si ii este f necesara umezeala in ac stadiu pt reformarea radacinilor. Drept urmare aseara am udat-o pt ca altfel se deschidrata.
Mikishor, in primul rand vreau sa te rog frumos sa scrii cuvintele pana la capat, nu ca si o telegrama (ex: f, ac, pt), fiindca ne este mai greu sa citim si pentru ca asa cere forumul nostru http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2337 - vezi la punctul 3, pe la mijloc. Multumesc pentru intelegere.

Iar acum sa trecem la mucegai. Este mai mult ca normal, ca un mucegai sa se formeze in trei zile pe o vreme din asta, plina de umezeala. Sa nu crezi ca la mine se formeaza in saptamani (ma refer strict la acest fel de mucegai, fiindca exista si alte feluri), indiferent daca scoarta este noua sau veche. Chiar tu ai spus ca scoarta era foarte uda si ai scos - probabil planta, nu? - la uscat. In locul tau eu as scoate si scoarta si as intinde-o sa se usuce aproape de tot, doar apoi as pune inapoi planta in ea si as pulveriza doar frunzele, nu si scoarta. Bebe Iris a spus bine ce a spus.
 

miki70

Active Member
Kati prescurtarile sunt foarte uzuale, f= foarte, ac= aceasta, pt= pentru , nu cred ca e cineva care nu le cunoaste. Stiu ce scrie in regulament, nu e singurul forum pe care sunt activa si crede-ma ca un mesaj il citesc inainte de a-l trimite pt a vedea dc ma fac inteleasa.

Multa sanatate tuturor si flori cat mai frumoase!!
 

doina

Member
mikishor a spus:
. Planta nu are radacini deloc, sta cu tulpina infipta in scoarta si atat si ii este f necesara umezeala in ac stadiu pt reformarea radacinilor.
Ca sa faca radacini pune-o in perlit cu granulatie mica pe care il umezesti initial cu apa cu atonik si abia dupa ce face radacini o pui in scoarta .
O sa astepti cateva luni pana vor incepa sa-i creasca radacini noi . Daca se deshidrateaza improvizeaza o sera dintr-o punga sau un bidon de plastic .
 

Mihaella

Member
Salutare tuturor!
sunt incepatoare intr-ale orhideelor, dar sunt sigura ca o sa primesc sfaturi utile aici.
Am cumparat din Hornbach o frumusete de Phale si nu stiu cum sa o ingrijesc acum cand are florile, sa ii pun ingrasamant? si inca ceva, radacinile din ghiveci sunt verzi, frumoase, dar cele din afara sunt cam uscate :( e de rau ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine ai venit!
Te asteptam sa te prezinti si aici:
http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25
pentru a primi urarile calde de bine ai venit de la membrii gradinutei noastre.
Legat de orhideea ta iti doresc multa bafta in ingrijirea ei si te rog sa citesti bine acest topic pentru ca vei invata multe lucruri legate de cum trebuie sa procedezi cu ea.
Daca radacinile din interior sunt verzi inseamna ca planta este sanatoasa.Daca cele de la suprafata sunt uscate nu e cine stie ce problema.De regula acelea se usuca din cauza umiditatii scazute in atmosfera.
Eventual fa-i o poza ca sa iti vedem si noi frumusetea.
:wink:
 

Mihaella

Member
help!

Multumesc sarselia!

o sa pun poza cat de curand cu phale a mea.

Am mai avut o phale sanatoasa, care a inflorit vara trecuta dar s-a intamplat ceva foarte nefericit cu ea... a fost mutata in pamant obisnuit de vreo 2 luni si acum vreau tare mult sa o salvez (sper ca pot) . A facut mucegai pe radacini (asa pare), avea purici in ghiveci si mai are numai 2-3 radacini sanatoase(adica verzi, restul negre) si 2 frunze sanatoase. Am vreo sansa sa o salvez ? Si daca cum ? :?
 

doina

Member
Spala bine radacinile, taie toate radacinile negre dezinfecteaza cu praf de carbune , trateaza radacinile ramase cu un insecticid si antifungic si apoi planteaza phalele in substrat de orhidee .
 

Mihaella

Member
doina a spus:
Spala bine radacinile, taie toate radacinile negre dezinfecteaza cu praf de carbune , trateaza radacinile ramase cu un insecticid si antifungic si apoi planteaza phalele in substrat de orhidee .
sa le spal cu ceai de musetel? am citit ca ar fi bun ...
praf de carbune unde gasesc? ce insecticid si antifungic imi recomandati? am pe acasa "perfect plant" e bun?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Perfect Plant e dupa mine mult prea tare pentru orhidee.
Unde sunt puricii de care vorbesti/In substart sau la suprafata?
Sa nu cumvsa sa stropesti radacinile cu Perfect Plant ca le vei pierde.
Legat de phala ta cea bolnavioara procedeaza asa cum a spus si Doina iar dupa ce o pui in substrat nu o uda decat abia la 10 zile.
Eventual poti sa ii pulverizezi zilnic frunzele dar sa fii atenta ca apa sa nu patrunda in mijlocul frunzelor.
Daca se intampla des acest lucru acestea pot putrezi.
Daca mai ai intrebari cu mare drag te ajutam.
:D
 

Mihaella

Member
are purici in substrat... :| sunt asa de necajita :(

pe bolnavioara o dezinfectez cu praf de carbune din acela obinsuit , de gratar?
 

Kati

Active Member
mikishor a spus:
Kati prescurtarile sunt foarte uzuale, f= foarte, ac= aceasta, pt= pentru , nu cred ca e cineva care nu le cunoaste. Stiu ce scrie in regulament, nu e singurul forum pe care sunt activa si crede-ma ca un mesaj il citesc inainte de a-l trimite pt a vedea dc ma fac inteleasa.
Mikishor, multumesc ca respecti intru totul regulamentul, in ceea ce priveste scrierea corecta :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mihaella a spus:
are purici in substrat... :| sunt asa de necajita :(

pe bolnavioara o dezinfectez cu praf de carbune din acela obinsuit , de gratar?
Daca ai pureci in substrat poti sa o scoti din acela si sa il inlocuiesti cu unul nou.
O alta metoda ar fi sa scoti planta de acolo si daca cumva nu mai ai scoarta,poti pune pentru 2-3 minute scoarta veche in microunde.
Caldura va ucide si va desinfecta un pic acea scoarta.Pe urma o poti pune la loc.
Legat de carbune, citeste paginile anterioare pentru ca s-a discutat acolo de tipul de carbune pe care poti sa-l folosesti.
 

Mihaella

Member
scoarta unde pot gasi?
Nu mi-e la indemana varianta cu pusul scoartei in cuptorul cu microunde (desi daca nu merge altcumva ma duc cu scoarta la serviciu :) ). Dar cu un lichid nu ar merge udata sa scap de nepoftiti?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus