Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
In stadiul acela pot fi ori keiki ori o ramificatie pentru o noua inflorire.
Eu totusi as zice ca e o noua tija si nu un keiki dar sa mai vedem...
:D
 

kerkyra

Well-Known Member
Mikishor, ieri am trecut eu pe acolo si nu am vazut nimic de genul acesta. Dar cum lucrez in zona, azi trec iar si probabil voi trece si prin Baumax, daca vad ceva te anunt.
 

miki70

Active Member
Kerkyra multumesc :rose:


Si eu cred ca sunt tije florale, azi am obs ca sunt putin mai mari, deci cresc. Eram dejamagita cand am vazut 2 mugurasi florali, azi al 3-lea se ingalbenesc(cei mai mici). Cred ca a afectat-o f mult schimbarea mediului, de la magazin plus ca am mers cu ea prin soare mult pana am ajuns acasa. Dar dc cresc ac "chestutze" at inseamna ca ii place la mine :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Kerkyra multumesc :rose:


Si eu cred ca sunt tije florale, azi am obs ca sunt putin mai mari, deci cresc. Eram dejamagita cand am vazut 2 mugurasi florali, azi al 3-lea se ingalbenesc(cei mai mici). Cred ca a afectat-o f mult schimbarea mediului, de la magazin plus ca am mers cu ea prin soare mult pana am ajuns acasa. Dar dc cresc ac "chestutze" at inseamna ca ii place la mine :wink:
Chiar daca planta pierde bobocei, incearca sa te bucure cu noi tije...Abia astept sa o vad inflorita....Succes! :wink: :)
 

v.cristina

Active Member
eu sunt complet impresionata de orhideea mea : are floare din noiembrie anul trecut si nu da semne ca vrea sa se usuce ; partea mai interesanta este ca ii creste o noua tija florala :eek: :eek: :eek:
 

angela draganoiu

Active Member
succes Cristina. florile de phalenopsis tin foarte mult. eu am cumparat una inflorita intr-un februarie si abia in august au inceput sa se treaca.
 

sarselia

Active Member
Moderator
As zice ca e alta tija dar...poate fi si radacina.
mai ai un pic de rabdare si vei vedea ce surpriza ti-a pregatit.
:wink: :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Dupa culoare as zice ca e tija, are si radacini noi, vreo 5, si sunt mai maronii. Dar vedem, in cateva zile ma lamuresc cred :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu as zice ca e tija dar m-am pacalit si eu de cateva ori cu niste phale care si-au gasit sa isi fromeze radacinile taman din mijlocul frunzelor.
Asa ca de atunci sunt mai rezervata si mai ales cand e doar in stadiul acela.
In orice caz e de bine!
:wink: :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Phale a mea aflata la resuscitare, pe langa faptul ca i-au dat noi radacini puternice, ii creste o noua frunza si a dat si un keiki,caruia ii cresc deja radacinutze, acum, din acel minuscul keiki ii mai creste ceva! :eek: :eek: Nu bag mana-n foc, dar eu cred ca e un alt keiki...ca tija florala ar fi prea de tot . Voi ce ziceti? Poza e cam neclara, facuta cu telefonul :(

Planta e momentan in conditii de sera, bagata cu tot cu ghiveci intr-un sac mare de plastic transparent. Oare sa o mai tin acolo daca are radacini noi, sanatoase, sau pot sa o scot la conditiile din camera? :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude, eu zic ca daca are radacinile deja bine formate poti sa o scoti din sera.
S-ar putea ca ce apare dupa acel keiki sa fie un altul ca tija florala m-as mira sa faca acum.
De regula daca face keiki, nu face tija florala si invers.
Dar oricum nu e o regula batuta in cuie, exista si exceptii.
In orice caz felicitari pentru reusita si sa ne mai tii la curent cu evolutia ei.
:D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Arselia, mersi, si eu am presupus ca nu poate fi tija florala, ar fi prea mare consumul de energie. Acum, daca mai creste inca un keiki, va trebui sa astept pana ii vor creste si lui radacinutze, abia apoi ii voi putea detasa pe amandoi...Doar daca nu o tine inainte tot asa, keiki dupa keiki...Atunci va trebui sa le gasesc parinti adoptivi iubitori! :) Poate vei fi tu o mamica buna :) Dar sa nu vorbesc de pielea ursului din padure, ca cine stie ce se poate intampla peste vara, in lipsa mea :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
:wink:
Da intr-adevar daca nu vei fi tu in zona sa ii supraveghezi...va fi mai greu...
Dar sunt sigura ca daca vei lasa instructiuni precise se vor descurca persoanele care vor ramane cu ele.
Tin pumnii sa ii mearga in continuare bine!
 

CristianG

Well-Known Member
Claude, cred ca nu este un alt keiki. De obicei keiki nu arata asa.....Un keiki nu poate sa fie lunguiet....Din imagine reiese ca ar putea sa fie o tija florala. Insa este posibil sa nu faca boboci pentru ca rezervele plantei sunt reduse. Daca se adevereste ca este tija florala, iti recomand sa nu o lasi sa creasca pentru ca planta isi epuizeaza energiile pe care le are. Timpul va spune totul...Felicitari pentru planta si ca ai avut rabdare sa ai grija de ea.Succes in continuare! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eheee pai a meritat asteptarea ca e tare frumoasa.
Sa iti traiasca si sa te bucure mai des cu florile ei!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus