Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Blitz

Active Member
Mi-e mila de ea, ca am senzatia ca saraca e cam chinuita in vasul acela stramt... Dar daca voi spuneti ca asa e bine!

Si am primit-o cu mult drag de la o prietena, nu as vrea s-o pierd.

Momentan cred ca este ok, frunzele sunt carnoase, tzepene, dar ... cam atat. :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Blitz ei chiar ii place la inghesuiala asa ca las-o acolo si nu o muta momentan.
Nu plac mutarile si la a ta nu cred ca e cazul sa fie mutata.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Cristian G multumesc pt raspuns. Eu prin dus intelesesem ca tb pusa sub robinet, deci tb dus cu sticla de apa dedurizata.
Cu placere.... Nu turna apa de la robinet direct in substrat...Risti ca apa sa ajunga in dreptul corpului plantei si aceasta sa putrezeasca. Nu mai zic ca daca ajunge in mijlocul plantei, acolo unde cresc frunzele, este de rau.....
Eu folosesc un pahar. Nu direct de la robinet pentru asa zisa "baie". Trebuie sa ai grija ca sa o scurgi bine de apa mai ales ca la fundul ghiveciului se aduna apa si daca aceasta stagneaza compromiti planta. Radacinile pot sa putrezeasca.... :| :D
 

miki70

Active Member
Multumesc! :rose:
Am pus pietris care sta in putina apa pe fundul vasului masca dar nu prea mai are echilibru ghiveciul pt ca pietricelele sunt cam mari. Ghiveciul plantei nu ajunge la apa, e ok?
Mai am cateva intrebari :oops: , ce scoarta e aceea? Tb de la un copac anume?
Muschiul spagnul e muschiul care creste in gradina la umbra? Pot sa-l fol ? Vreau sa iau o bucatica si sa o pun la suprafata ghiveciului peste o radacina care a iesit din ghiveci si e uscata putin.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mikisor, schimba substratul orhideelor doar cu substrat pentru orhidee din comert, unul care sa contina amestecul optim de scoarta si muschi spagnum, un muschi special care nu creste in gradina :)
Costul unui astfel de substrat e in jur de cateva zeci de lei pt o punga de 5l dar se merita cu prisosinta!

Phalele sunt usor de ingrijit daca respectati cateva reguli de baza:
- le place sa stea inghesuite. Daca substratul nu prezinta probleme de genul prezentei daunatorilor, retine excesiv apa, etc nu e necesar sa-l schimbati.
- nu suporta soarele direct - e de preferat sa le asezati pe o orientare nordica; daca asta nu se poate, atunci protejati planta filtrand soarele printr-o perdea.
- nu le udati des; o data pe saptamana e foarte ok, chiar mai rar in perioada de iarna. Daca folositi ghivece masca (si eu una lefolosesc pentru toate orhideele mele), verificati sa nu balteasca apa dupa udare. Aruncati intotdeauna excesul de apa.
Si apropo de ghivece-masca, asa cum ziceam, eu le folosesc dintotdeauna si florile mele se dezvolta excelent.
 

angela draganoiu

Active Member
asa cum zice Gradinar 1, phale sint cel mai usor de ingrijit si cele care aduc mare satisfactie prin inflorirea bogata. din experienta pot sa va spun ca le trebuie aprox. 8-9-12 luni sa se adapteze la noul mediu si, dupa ce se trec florile initiale, vor reinflori foarte frumos dupa acest ragaz.
eu le tin in cam pe toate in ghivece masca de plastic netransparente, care sint mai ieftine decit cele de ceramica, cam 3-4 lei, si le-am luat de la Hornbach.
atunci cind schimbati substratul tineti cont de faptul ca sint plante epifite care traiesc pe scoarta copacilor deci nu prea au pamant.
in ce priveste umiditatea atmosferica, foarte importanta pt orhidee in general, eu o asigur punind pe fundul ghivecelor masca pietricele pe care incerc sa le mentin umede.
ghivece de schimb am folosit cutiile transparente de la inghetata dar se pot folosi si ghivece normale netransparente pt ca este nesemnificativa fotosinteza efectuata de radacinile din ghiveci. ghivecele transparente ne ajuta sa observam stare radacinilor si daca si cind trebuie udata planta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu si eu celor spuse de Angela.
Phalele sunt puse in ghivece tranparente doar pentru a ne ajuta sa le observam radacinile.E o idee extrem de buna pentru ca asa, in functie de culoarea acestora stim cand e momentul sa le udam.
:wink:
 

akhalteke

Member
Eu inca nu am folosit ghiveci masca la Phale, dar cred ca am sa o fac, mai mult pt. stabilitate, dar si pt. aspect. Oricum, cea pe care am primit-o anul trecut avea deja o pozitie "culcata" in ghiveci si tijele in loc sa creasca in sus o iau intr-o parte, planta e ok, radacinile sunt ancorate in substrat, dar nu stiu cum sa fac sa ii corectez pozitia fara sa o afectez in ce priveste radacinile si tija deja existenta. Are si un muguras de tija noua, care se pare ca tot in dreapta va creste. Ce ma sfatuiti?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu te-as sfatui sa nu o corectezi pentru ca aceasta e tendinta ei de crestere.
Si eu am unele care stau drepte in ghiveci, altele aplecate, etc.
In mediul lor natural frunzele au tendinta sa fie aplecate deoarece doar asa, datorita ploilor isi pot apara axisul de putrezire.
Eu zic sa o lasi sa creasca asa cum vrea ea si sa nu o deranjezi.
Parerea mea....
Se mai poate sa creasca asa si pentru ca primeste lumina doar dintr-o anumita parte desi nu e neaparat o regula.
 

akhalteke

Member
Intr-adevar, lumina e mai puternica din partea in care cresc tijele, pt ca in asa fel e pozitionat apartamentul in cadrul cladirii. Se pare ca plantei ii e bine asa, mai are si avantajul ca atunci cand o pulverizez, apa nu se aduna la baza frunzelor. Am sa pun si poze sa vedeti exact pozitia in care sta si cum cresc tijele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ok Anca asteptam pozele dar nu te ingrijora pentru ca nu ai de ce.
Plantei ii merge bine sunt sigura de asta atata doar ca nu este una la fel cu cealalta.
Tijele sau frunzele cresc diferit la fiecare in functie de specie si de lumina de care au parte.


:wink:
 

ALBU

New Member
buna

ultima mea achizitie, Phala. Elegant Darck Deborah e mai inchisa in realitate decat in poze.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superba noua achizitie, Albu!
Sa ai parte de ea!

Akhalteke nu iti mai fa griji pentru ea pentru ca asa vrea e sa creasca.
:wink:
 

miki70

Active Member
La Praktiker Craiova o fi Elegant Darck Deborah ? :) E superba Albu , e o surioara perfecta pt Phala mea :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus