Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Bine v-am gasit :hug: .
Sunt la prima orhidee (phalaenopsis) si am nevoie de sfatul vostru.
Orhideea arata asa:

Radacinile eu zic ca sunt sanatoase, voi ce ziceti?
Primeste lumina dar nu are soare niciodata pe ea, o tin la 1 m de fereastra (in lateral) asa:

E bine pozitionata? Tb lumina mai multa?
De udat o ud odata pe sapt, o scufund in apa filtrata in care pun ingrasamant pt plante cu flori (doza pe jumatate), e corect?
Sper sa nu o omor pt ca-mi e tare draga.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mikisor e tare frumoasa orhiduta ta!Radacinile arata bine semn ca totul este in regula.Legat de udare sa si grija ca inainte de a o uda cu ingrasmant sa o uzi normal.Apa cu ingrasamant pusa direct pe radacinile care nu au fost udate in prealabil le poate arde pe acestea.
Legat de pozitionare eu zic ca este foarte bine mai ales ca acum vine vara si trebuie pazita de razele directe ale soarelui.
Iti doresc multa bafta cu ea si sa ai parte mult timp de frumusetea ei!
 

miki70

Active Member
Sarselia :rose: multumesc. Am mai citit ca tb spalate radacinile sub jet de apa dar clorul nu face rau? Le-as spala inainte de a scufunda vasul in apa cu ingrasamant. E ok?
 

miki70

Active Member
Nu mi-a raspuns nimeni legat de clorul din apa, face rau un dus de apa cu clor? Dar apa fiind rece nu face rau? Voi ii spalati radacinile?
Azi am observat ca ultimii mugurasi florali la cele 2 crengute mai tinere s-au ingalbenit, deci ceva nu-i place :( . Sau faptul ca a fost stresata cu mutatul de la magazin acasa nu i-a placut?
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Nu mi-a raspuns nimeni legat de clorul din apa, face rau un dus de apa cu clor? Dar apa fiind rece nu face rau? Voi ii spalati radacinile?
Azi am observat ca ultimii mugurasi florali la cele 2 crengute mai tinere s-au ingalbenit, deci ceva nu-i place :( . Sau faptul ca a fost stresata cu mutatul de la magazin acasa nu i-a placut?
La orhidee, apa cu clor nu este foarte buna pentru ca lasa urme albe.Scoarta de la suprafata devine alba. Apa de la robinet poate sa fie fiarta si apoi racita. Dupa racire poti sa adaugi ingrasamant pentru orhidee.
Apa luata direct de la robinet nu este prea buna pentru orhidee. Un dus cu apa nu strica. De obicei la phalenopsis ca sa speli radacinile ai nevoie de apa necalcaroasa la care nu adaugi deloc ingrasamant. Da, spal radacinile cu apa dedurizata. Ingalbenirea bobocilor are loc datorita schimbarilor bruste de temperatura, curenti de aer. Planta in sine nu este afectata...Succes! :)
 

bradut

Well-Known Member
Am primit o Phalaenopsis. Imi place foarte mult si sper sa ma descurc in ceea ce priveste ingrijire ei. Pana acum, din ce am citit, am inteles ca ii trebuie lumina multa, dar nu soare direct, udare cam o data pe saptamana, pulverizare pe frunze.

Am vazut ca unele radacini vor sa iasa prin partea de jos a ghiveciului. Am sa incerc sa il schimb, insa dupa ce termina cu inflorirea. Orhideele sunt tinute in ghivece transparente, care au niste taieturi laterale. Sper sa fac rost de un ghiveci asemanator, insa nu prea am vazut de cumparat. Transparenta ghiveciului este importanta fiindca ajuta la fotosinteza. Ce alte lucruri ar mai trebui sa stiu in legatura cu Phalaenopsis? Este prima si nu vreau sa dau gres. :D

Cam asa arat a mea:

 

kerkyra

Well-Known Member
Este foarte frumoasa orhideea ta, si eu sunt la inceput, dar e boala grea, ai sa vezi :D . Din cate stiu si eu, ce ai scris tu e corect. Sunt convinsa ca vei gasi mai multe in acest topic.
 

IoanaTweety

Active Member
Boala grea, cum zice si kerkyra, bradutule :D . Nu e parfumata galbioara ta? Eu am una taman la fel si are un parfum discret.
Si eu sunt noua in domeniu, dar cu udatul pot sa-ti spun sigur ca poate sa fie si mai rar. Iti spune ea cand vrea sa bea. Prin culoarea radacinilor, cand are umiditate sunt verzi si cand vrea udata sunt sidefii/argintii, fara broboane de condens pe peretii ghiveciului. Sau cel mai sigur pui un betisor de frigarui in substratul ei, cat mai incentru, cu grija la radacini, si el iti va indica nivelul de umiditate. Betigasul sta permanent acolo, tu il tot ridici din cand in cand si vezi cand e uscat. Pt ca radacinile pot fi sidefii in exterior, dar planta sa mai aiba umiditate in interiorul ei, si daca o uzi riscul de putrezire a radacinilor din mijloc e mare.

Ghiveci poti improviza din cutii de inghetata sau sticle de 2l perforate frumos. Dar nu te grabi cu transplantarea, lor le place inghesuite.

Cam atata din vasta mea experienta de cateva luni. O fi putin, dar ce-am facut pana acum le-a priit, n-am pierdut nici una si acum vad ca le dau la multe radacini noi si frunze noi.

Bafta multa si te asteptam cu noi achizitii...n-o sa dureze f mult. :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
:rofl: Tare ma mananca degetele, insa deocamdata inca am putere sa ma abtin. Nu prea mai am loc si nici conditii prea bune nu le pot oferi (soarele vine la mine, fix dupa ora 2, deci este foarte puternic).

In legatura cu parfumul, da, este unul discret, foarte frumos.
 

Blitz

Active Member
Am si eu o phala primita anul trecut prin octombrie. Este intr-un ghiveci transparent. Era inflorita cand am primit-o, dupa ce au cazut florile am taiat-o la "doua ochiuri" . De atunci a cam stagnat. Azi, la "dus" am constatat ca are trei frunzulite noi. De inflorit- nici urma. Colegii de pe forum au scris ca trebuie rabdare :oops: :oops: :oops: . Eu oricum ma bucur ca e in viata. Nu ma indur sa-i schimb vasul, ca nu stiu daca e bine. Ea arata sanatoasa, dar nici urma de flori :cry:
 

IoanaTweety

Active Member
Daaaa, pai rabdare de acuma pt cateva luni. :) Ei acuma nici nu-i mai arde de flori. Se concentreaza pe radacini si frunze. Abia apoi poate da o tija pe aia veche poate face alta noua, cum ii vine ei pe creieras. :rofl:

Deci deocamdata considera ca ai un fel se ghiveci cu frunze, asta-i toata planta ta. :)
 

miki70

Active Member
Cristian G multumesc pt raspuns. Eu prin dus intelesesem ca tb pusa sub robinet, deci tb dus cu sticla de apa dedurizata.
Bradut superba orhideea ta, sa te bucuri de ea mult timp de acum inainte.

Nu stiam ca vasul trasparent e pt fotosinteza radacinilor. Pai a mea nu mai face fotosinteza dc o tin intr-un ghiveci masca :( . Dar si sa o las dezbracata nu-mi place :p A... aici pe forum am citit ca tb evitata stropirea frunzelor, dc balteste apa in rozeta ac duce la putrezire. Voi ziceti ca tb stropita pe frunze, cum e corect?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar si ele au nevoie de o perioada de repaus in care isi canalizeaza toate energiile pentru a-si face noi radacini si frunze.
Nu e nimic de speriat ci e un proces normal in ceea ce le priveste.
Dupa ce va considera ca si-a indeplinit aceasta misiune va inflori din nou.
De regula vara cresc iar toamna spre iarna, cand exista si diferente de temperatura intre zi si noapte,incep sa reinfloreasca.
Multa bafta si multe phale sanatoase va doresc!
 

IoanaTweety

Active Member
Mikishor: e f bun udatul pe frunze, mai ales ca vine acusi vara si ele sunt obisnuite cu multa umiditate, ca acasa in jungla. Eu spre ex moi o carpa in apa statuta mai calduta si le mangai frumos pe frunze. Nu pulverizez ca fac praf masa de lemn a mamei si are ce ma toca apoi. In felul asta evit si scurgerea apei in rozeta (daca se intampla, sterg imediat cu servetel). Cam la 2 zile fac asta, dimineata le bate putin soarele si se incing si mi-e mila de ele. Incerc sa la fac viata mai buna. :D
 

miki70

Active Member
Ioana multumesc pt sfat. Pe a mea nu o bate soarele niciodata dar o sa-i sterg frunzele cum ai spus tu cu un servetel umezit la cateva zile.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus