Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danya

Active Member
F frumoasa dar parca e mult 2 ani.

Apropo, dupa cat timp de la trecerea florilor infloreste iar? Eu deja m-am plictisit de una pe care o astept. :|

Depinde de la orhidee la orhidee.Sunt altele care in nici sase luni infloresc din nou, sunt altele care se axeaza mai mult pe radacini si frunze amanand asftel inflorirea.
Depinde foarte mult de starea plantei, de lumina de care are parte, de temperatura, etc.
De regula trebuie sa aibe o diferenta de temperatura intre zi si nopate pentru o anumita perioada pentru a inflori din nou.
Dar nu e o regula batuta in cuie pentru ca si cele care nu au aceasta diferenta de temperatura infloresc.
 

CristianG

Well-Known Member
Continua sa creasca tija la phale cu flori albe. Este de talie mare.Abia astept sa vad fluturasii albi.... :D :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
CristianG, ai avut dreptate, dupa cum arata acum, dupa o saptamana, cred si eu ca nu va fi un alt keiki ci tija de floare. Multumesc de sfat, o sa o tai, ca sa se dezvolte keiki. :D

Andreiacameliascuze de raspunsul cu intarziere. :oops: La planta salvata i-am taiat toate radacinile inainte de a o pune la conditii de sera, pentru ca erau toate zbarcite si vai de mama lor. Drept sa spun nu ma asteptam sa mai scape. Oricum, din frunzele initiale, 4 si 4, (8 in total) i-au ramas acum doar 3, celelalte s-au ofilit in timp. Oricum, eu spun ca a fost o recuperare miraculoasa pentru ca, imediat dupa ce a avur 2 noi radacini cam de 4 cm, a dat frunza noua si, ca bonus, keiki. :D Si-acum, se pare ca si tija florala, de la keiki :)
 

CristianG

Well-Known Member
Claude nu ai incotro....Trebuie sa tai tija. Planta isi iroseste pur si simplu rezervele de energie. Lasa mai bine sa creasca keiki, sa faca radacini si abia apoi poti sa il plantezi in substrat. Succes! :D Iti stau la dispozitie oricand..... :wink:
 

miki70

Active Member
vitaflora orhidee

La mine nu mai cresc ac mugurasi de pe tija, oare pana se obisnuieste cu mediul? Am cumparat ingrasamant pt orhidee Vitaflora (asta: http://www.multeplante.ro/resources/fil ... /1/274.jpg) si scrie in ungureste pe sticluta :( , nu prea inteleg dar cred ca scrie ca se pune 1/2 capac la 2 litri de apa dar la cat timp nu stiu. Asa putin? Mai am Vitaflora 5 pt stimularea infloririi la alte plante si scrie 1 capac la 1 litru, diferenta mare.
Mai fol cineva Vitaflora Orhidee? E bun? Cum il fol?
 

Kati

Active Member
Fa o poza despre eticheta, acolo unde scrie cum se foloseste, si trimite-mi-o MP. Iti traduc si iti spun cum se foloseste, da?
 

mikiduzza

Member
eu am folosit dar nu am fost multumita, nu prea am avut rezultate...
acum folosesc peters profesional si deja de vad rezultatea.
toate dau frunze, ori fac radacini :wink:
 

miki70

Active Member
Kati a spus:
Fa o poza despre eticheta, acolo unde scrie cum se foloseste, si trimite-mi-o MP. Iti traduc si iti spun cum se foloseste, da?
Uff, nu-mi iese clara fotografia, nu stiu sa reglez aparatul :(
 

mikiduzza

Member
daca e ambalaj mic, ca si in poza, parca era un capacel la 1l. Asa mi-amintesc ca scria la mine
daca e ambalaj mare era un capac la 2l
 

miki70

Active Member
Michidutza tu cum ai fol vitaflora orhidee?
Cred ca Peters nu se gaseste pe aici.
Am mai vazut un ingrasamant pt orhidee granule(italian) dar o doza se dizolva in 10 l apa, eu am doar o orhidutza si sa prepar atata cantitate doar pt una .....
 

mikiduzza

Member
eu le scufundam in lighean plin cu apa, si puneam ingrasamant dupa "ureche" ca si acum ( :fluierat: ), pt ca nush cati litri are ligheanul, cat ocupa florile...
dar in general puneam cateva capacele, pentru a nu indopa orhideea cu ingrasamant.
LE: oricum nu e mare pericol pentru ca vitaflora nu e foarte concentrat, de aceea nici nu a avut efect asupra florilor mele...
 

miki70

Active Member
Este exact ca in poza, sticla mica de 100ml si scrie (fara diacritice):
2 liter otozovizher 1/2 kupak tapoldatot adjunk, marciustol szeptembering kethetente, egyebkent havonta egyszer. Lagy viz hasznalata javasolt. Keruljuk a tuladagoslast!
 

miki70

Active Member
Google traduce asa : "Din mar-septembrie la fiecare două săptămâni, o dată pe lună, oricum tápoldatozzunk, 3 ml de mediu de cultură amestecat cu 2 l de irigare" :(
 

mikiduzza

Member
probabil, pe al meu scria la un litru un capacel mic...
si mai am ceva mare, acela e pt plante cu frunze verzi, si pe acela scrie 6 ml la 2 litri, deci un capacel mare...
asa ca nush ce sa zic...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus