Paulownia

happy

Well-Known Member
Nu stiam ca vor creste asa,inchiriez un TIR si le trimit in tara.Una la cumnatu',una la bloc,una la tara ,etc si vanzare si la schimb! :D
Deja se ingroasa gluma,imi fac prea multa umbra :x
 

riana

Active Member
vai dar ce mari sunt!!! cel de la tine abia acum a inceput sa creasca, pana acum a stagnat.
 

gty

Member
wow :eek:
dar cresc nu gluma
uite si pe cel de la tine Happy - si el vad ca ia proportii :



l-am scuipat sa nu-l deochi
si ceilalti vecini se mira de frunza lui imensa
multumesc Happy
 

happy

Well-Known Member
II merge bine,nu guma :D Iti recomand ceva,3-4 metri in jurul lui nu lasa nimic pt. ca va umbri tot si se vor usca ,mai ales rus typhina scoate-o la toamna si mut-o mai departe :wink:
 

gty

Member
multumesc de sfaturi
dar cu otetarul nu-mi fac probleme caci am destui puieti de la planta mama pe acolo
o sa vad cum si ce fel mai creste
 

Pocalinda

Member
Ce minunatie...mai are careva seminte sau un puiut? Am si eu in curte la servici, sa incerc cu o creanga in apa? :)
 

nick1971

Active Member
:eek: asta i-ar place si sotului ca mereu rade de mine ca va beneficia copilul de gradina pe care o visez eu :)
 

victoria222

Active Member
Pocalinda, nu cred ca merge in apa. Trebuie sa ii semeni din seminte. Am eu plantute mici mici sa iti dau daca vrei. Le-am pus acum o luna la germinat si au iesit cu nemiluita. dar sunt mici, nu or sa reziste iarna viitoare afara. Poate iti da cineva unul mai mare. Daca ai unde sa ii tii la iarna, eu iti dau cu placere :hug:
 

happy

Well-Known Member
Riana daca am fi in jungla ar iesi un acoperis excelent din frunzele paulownei! :D
Victoria ,puietii mici rezista iarna,daca ajung la 10 cm la toamna sigur la anul vei avea padure ca mine :wink:
Nicoleta eu la toamna ies la mezat si cu cei mari si cu altii mai mici de anul asta.cu plata ,la schimb,vom vedea!Din frunze este exclus,nici din puietii de langa arborele mare nu merge.Seminte de 1mm ,atat! 8)
iata si puietii de anul asta
 

gty

Member
ca cam asa ceva
bravo happy
azi am reusit sa dau esec la a 2-a caserola de seminte puse la germinat
dupa ce rasarisera si ele mai vanjoase am dat peste caserola si a picat de sus pe jos :rofl: si s-au imprastiat in balcon
la naiba zic nu e de mine cred
le-am cules care mai erau intregi si mai mari si le-am repicat in paharute
acum dumnezeu cu mila
ajunge nu mai pun
:x :x :x
 

Pocalinda

Member
Victoria esti o draguta, multumesc mult. mai stau putin ca am o promisiune de un pui de 2 metri :) . Daca nu se onoreaza sau nu se prinde te voi ruga sa-mi trimiti unul ca se gaseste loc in casa:)
 

nick1971

Active Member
happy a spus:
Riana daca am fi in jungla ar iesi un acoperis excelent din frunzele paulownei! :D
Victoria ,puietii mici rezista iarna,daca ajung la 10 cm la toamna sigur la anul vei avea padure ca mine :wink:
Nicoleta eu la toamna ies la mezat si cu cei mari si cu altii mai mici de anul asta.cu plata ,la schimb,vom vedea!Din frunze este exclus,nici din puietii de langa arborele mare nu merge.Seminte de 1mm ,atat! 8)
iata si puietii de anul asta
astept cumintica :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tocmai mi-a raportat tata ca puiutul de paulownia de la Happy are 80 cm si niste frunze, citez: "cat capacul de WC" :rofl: :rofl:
 
Sus