Paulownia

fixpix

Active Member
daaa... nu prea merita cumparati cand ii poti lua de prin parcuri, spatii verzi. sunt iesiti la nimereala adica nu sunt plantati de nimeni.deci ai... nimanui.
daca chiar ti-e rusine ca te vede lumea, fa-o seara.
:rofl:
 

cafeluta

Member
pai eu am rupt o crenguta cu 2-3 frunze din paulow si a facut radacini in apa....acum are vreo 30 cm.....se pare ca prind destul de bine si se inmultesc usor
 

riana

Active Member
o sa primesc niste seminte de paulownia va rog sa-mi dati cateva sfaturi cum sa le fac sa germineze. :)
 

maxie

Member
O informatie pentru cine este din sudul tarii (aproape de Bucuresti) si isi doreste sa cumpere planta mai mare : exista o ferma care se ocupa de producerea ,cresterea si comercializarea lor.Acolo au exemplare absolut minunate de paulownia de varste diferite,de la 0,5 la 4-5m inaltime si la preturi absolut normale,mult mai mici decat cele din import.Eu am plantat unul pe care mi l-au scos din pamant in fata mea.
 

maxie

Member
Erau de diferite dimensiuni.Al meu de 2,5-3m(aprox.)cu coroana formata(adica are cateva ramuri) a fost 150 roni.Sunt si mai mici (probabil mai ieftini) si ceva mai mari.
 

maxie

Member
Pe Buc-Buftea,la Catunul,parca ( dar gasesti pe site-ul lor adresa exacta),de la Teba (www.teba.ro).Puteam sa le comand si sa le trimita prin posta,curier,etc...,dar a fost mai bine ca am avut drum pe acolo si i-am vazut direct,in pamant.Mai au si catalpa,albittizia si alte plante.Oamenii sunt deosebit de draguti,iti dau informatii despre cum trebuiesc ingrijiti... si au si un fel de compost ce se amesteca cu apa si rezulta un substrat foarte bun,organic,pare destul de complex,in genul turbei.Eu l-am folosit la plantarea copacului de paulownia (pt. ca solul de la mine este foarte compact) si-l voi pune si pe la trandafiri,legume...Daca vrei,suna-i si te lamuresti la telefon despre ce plante au acum, preturi...
 

happy

Well-Known Member
Floria,nu ai spus ca vrei paulownia!la toamna iti trimit(plus stejar rosu) doar iti sunt dator,mai ales ca o sa vina sezonul butasilor de crape myrtle din care iti reamintesc ca doresc neaparat :visator:
 

Floria

Active Member
Happy draga, ia sa vedem, ghicesti tu ce este aici in foto ?
Am 30 de copacei si partea frumoasa este ca eu am Paulownia Fortunei care infloreste asa
Sa stii ca au darul de a omora musculitele din gradina. Dimineata vedeam lipite pe frunzele lor o multime de musculite negre.
 
Sus