Paulownia

happy

Well-Known Member
A deci intrebarea ta a fost cu subinteles!Floria esti agent secret? :rofl:Asa este eu am numai tomentosa! :cry:
 

Aura

Member
am si eu cateva semincioare de paulownia,primite de la Tranda( multumesc, Doina :D )..dar n-au germinat.... :(
imi place mult acest copac...ador copacii cu flori....nu ma sperie faptul ca ar creste mare...rasarit sa-l vad eu.... :D
Aura
 

Floria

Active Member
Aura, daca semintele de Paulownia nu sunt proaspete nu vor germina. In urma cu doi ani am comandat in Canada 100 seminte si au germinat 50 din care am 30 de pomisori. Daca am vazut ca au germinat asa bine am mai comandat 500 seminte dar nu a mai germinat niciuna. Mai incearca anul acesta dupa ce culegi seminte proaspete.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aura, stiai ca le trebuie lumina pentru a germina? Se seamana la suprafata solului si doar se apasa putin, sa adere la sol iar ghiveciul se tine la lumina. Mie mi-au germinat TOATE semintele plantate!

In alta ordine de idei, eu am plantat in primavara asta o paulownia primita de la Happy, a dat lastari de jos si, acum doua saptamani, la ultima bruma, au inghetat lastarii. Acum am vazut ca da din nou 2 lastarei, dar ma intreb daca va rezista in zona mea, daca e atat de sensibila :? :( Daca e sensibila la brumele tarzii poate n-o s-o apuc niciodata inflorita, probabil vor ingheta mugurii floriferi :(
 

happy

Well-Known Member
Claudia,stai linistita , o sa aiba parte de paulownia de la mine si stranepotii tai cand o sa ai grija tu de ei! :rofl:
Eu pun seminte de paulownia in continuu,am 5,6 caserole in rasadnita mea de la Amara. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Claudia,stai linistita , o sa aiba parte de paulownia de la mine si stranepotii tai cand o sa ai grija tu de ei! :rofl:
Eu pun seminte de paulownia in continuu,am 5,6 caserole in rasadnita mea de la Amara. :D
Sper sa ai dreptate si sa reziste! Desi daca rezista si se face ditamai copacioiul, nu o sa mai mananc capsuni, ca o sa le faca umbra :mrgreen: Tot ma holbez si nu gasesc nici un loc cat de cat ferit unde sa o cazez definitiv... :(

:eek: Da' de ce pui seminte de paulownia incontinuu? Faci plantatie sau ce? Vrei sa plantezi paulownii pe marginea soselei pana la Bucuresti? :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Am seminte si nu am ce face cu ele.Nu raman multi pui,stai linistita.As vrea sa fac o liziera pana la ...Geaca ,sa intru in Cartea Recordurilor :rofl:
 

fixpix

Active Member
si eu am avut o dilema cu paulownia.
am gasit pe trotuare pe langa case pui mici si am plantat si io 1-2.
dar cum nu apucau sa creasca mult intr-o vara, peste iarna tot ingheta ce era fraged. si ma gandeam... pai asa o sa fie in fiecare an. nu o sa creasca in veci. n-o sa fie copac ci o planta care o ia de la inceput in fiecare an.
o sa vad anu asta cum se dezvolta.
 

adrianam

Well-Known Member
Si mie mi-au degerat puii plantati anul trecut.
Din 13 plantati in vara cred ca doar vre-o 8 au ajuns in toamna.
In primavara doar 4 au avut mugurasi iar acum doua au frunze mai marisoare, la celelalte doua li s-au parlit mugurasii -cred ca din cauza ierbicidului folosit de mine.
Astept sa vada daca macar cele doua vor reusi sa ajunga in toamna!
 

Floria

Active Member
Aveti rabdare ! Nu se va intampla in fiecare iarna acelasi lucru. Ei sunt sensibili in primul an au nevoie de protectie. Rezista bine la -23C dar in iarna trecuta a fost cu mult mai scazuta temperatura si de lunga durata, sa speram ca iarna viitoare va fi mai blanda. Eu am vazut aici un copac care nu a mai inflorit, deja are frunze si flori ioc. Im tras o crenguta si am vazut ca bobocii florilor sunt uscati. Si copacul din gradina bisericii are flori foarte putine, a fost o iarna foarte geroasa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria, sper sa ai dreptate, sa fie vorba doar de primul an! Daca a mea supravietuieste pana la toamna, o sa incerc sa o protejez peste iarna, desi, daca degera in zone mai blande, la mine nu stiu zau cum se va descurca, mai ales ca locuiesc pe malul unui lac, deci curenti de aer mai reci, etc... :(
 

happy

Well-Known Member
Iata cum arata puietii de paulownia plantati anul trecut

Au niste frunze imense,eu nu am vazut asa ceva la alti arbori,60 cm diametru! :wink:

Sunt mai inalti ca mine(1,84cm)si nu au fost protejati cu nimic! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunati paulownia, happy! Sper sa am si eu parte de al meu, deocamdat o duce bine, doar cu unele frunze jumulite mai rau de la grindina! :D
 

adrianam

Well-Known Member
Si la mine s-au dezvoltat binisor zic eu. Cel mai mare are cam 60 cm si frunze destul de marisoare. Mai sunt inca doi mai mititei.
Imi pare rau ca nu ajung prea des la gradina sa-i ud ca la noi au inceput caldurile mari si nu a mai plouat cred ca de vre-o doua saptamani.
 

happy

Well-Known Member
Hai sa vedeti minunile de paulownii din 2009,cred ca nu exista arbore sa creasca in jumate de an atata de mult ,in primavara aveau 10 cm:wink:

eu am crescut in 48 de ani si ei asa repede,nu e drept :dans:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sa traiesti inca o data pe atat!
Ai vreo jungla pe la tine prin gradina?Ce faci,plantatie de paulownii?Sau dupa ce mai cresc inca o data pe atat,le scoti la vanzare....
 
Sus