Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
A mea e deschisa de sambata si nu s-a inchis inca. Probabail din cauza frigului de noaptea.

Aurantia sta intredeschisa de 3 zile si nu reuseste sa finalizeze procesul :) .
 

lelia

Well-Known Member
Albela ,mi-ai luat cuvintele din gura ,chiar sunt superbe ,sa va traiasca si sa va incante :D
 

albela

Active Member
Ce e deosebit la ea (cel putin la mine) este faptul ca floarea apare pe o tija lunga, nu direct pe lujer, si arata de parca sta suspendata in aer. E extrem de eleganta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce frumoase sunt :D
eu ma multumesc sa le admir pe ale voastre pana se fac butasii mei mari, la anu sper sa infloreasca si sa ingros si eu randurile posesorilor de passiflora :visator:
 

albela

Active Member
Daca va intereseaza, am scos pentru soiurile de passi pe care le am eu, temperaturile minime pe care le suporta iarna.
Passiflore 2009
Victoria 0 grade
Caerulea 0 grade
Anastasia 5 grade
Citrina 10 grade
Sanguinolenta 10 grade
Edulis 5 grade
Foetida 12 grade
Aurantia 10 grade
 

albela

Active Member
Stiu ce vrei sa spui. Ei probabail au dat o limita minima absolut sigura. Dincolo de ea probabil ca se poate dar cu anumite riscuri. Informatia e de pe Gommer, nu e neaparat cea mai autorizata, dar acolo am gasit.
 

fixpix

Active Member
daaa... ca sa fie de "safe side" ... adica sa nu zica ceva si sa se planga lumea ca le-a inghetat plantele :)
eu am pus un firicel de caerulea in pamant langa un prun... cam tarziu m-am trezit, ca mai toata vara era in ghiveci. s-ar fi dezv. mai bine in pamant. dar n-o mai scot. sa vedem cum reinvie la primavara!
 

albela

Active Member
Eu am pusa in gradina de anul trecut. A trecut cu bine iarna, dar a iesit anul asta tarziu, a crescut foarte mare, la fel ca anul trecut, dar tot la fel nu a inflorit.
 

mymo

Active Member
Chiar ca-i deosebita Anastasia :D
Nici aurantia mea nu se deschide de vreo doua zile:

Am pozat-o asa ca mi-a fost frica ca nu sunt acolo tocmai cand e inflorita total si pierd ocazia :)
In schimb "nebuna" asta nu se mai opreste:
 

albela

Active Member
Asa e si aurantia mea mymo. II fac poze diseara. Se pare ca nu se deschide mai mult de atat. "Nebuna" e Victoria? Si a mea infloreste intr-o veselie.
 

mymo

Active Member
Da,e Victoria si e neobosita :D
Oare din cauza temperaturii nu se deschid florile,ca la mine e prima floricica si habar n-am cum se comporta.
Multumesc Doinei pentru ca mi-a cumparat-o,Gabiutei ca mi-a cazat-o si bineanteles multumesc Iudit ca mi-ai adus-o :hug:
Dupa atata plimbat nici nu-i de mirare ca face fite la inflorit,se crede vreo vedeta :rofl:
 

albela

Active Member
Mymo, am scris eu mai sus. Am pus si o poza de la Gomer. Se pare ca asta e forma ei finala (la aurantia ma refer).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La mine o singura floare a fost deschisa mai mult de atat,restul,vreo 5-6 bucati,tot ca si a ta Mymo.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus