Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Am cate un boboc la Anastasia si Aurantia, dar nu stiu daca mai apuca sa infloreasca pana vine frigul :? .
 

mirela06

Active Member
Da, Irinuco. Numai afara, dar anul acesta am s-o tai drastic si am s-o acoper f. bine sa nu mai am surprize neplacute si iar sa stau sa pling daca iese sau nu :rofl:
 

mymo

Active Member
Si ale mele-s afara,in geam,deocamdata nu se plang dar cred ca e vremea sa le bag in casa.La noi bate acum un vant si e frrrriiig.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Albela eu zic ca daca le pui pe linga peretele casei acolo unde este mai adpost le mai poti lasa.
La noi inca e bine sa zic.Nu imi vine sa le bag in casa pe nici unele :(
 

mirela06

Active Member
Sa aveti grija de ele pt. ca au niste calitati deosebite. Frumusetea lor si planta de leac pt. astenii, insomnii, circulatia periferica,etc. Cele mai valoroase sunt florile, apoi frunzele si fructele.
Eu anul trecut, daca nu am stiut ca pot face fructe, am cules toate florile si , impreuna cu alte plante, am facut tinctura.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirela draga ........le las si eu cit s-o mai putea fiindca numai gindul ca trebuie sa incep sa bag in casa si ma dispera :mrgreen:
 

mirela06

Active Member
Te cred. Anul acesta Costel mi-a luat plante, cica , de gradina si ele sunt de camera, toata ziua. Daca l-au vazut ca nu este cunoscator,i-au dat ce au vrut cei ce vindeau flori. Asa ca asta am sa fac si eu, dar le voi baga in beci si cele mai rezistente in bucataria de vara. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine infloreste cu sarg caerulea :) - este foarte frumoasa...si nu prea ma omoram dupa passi dar m-am indragostit de ea
 

mirela06

Active Member
Sorina, draga mea. Este al 2-lea an afara si vad ca rezista. Am s-o tai, s-o acoper si apoi voi vedea. Daca reusesc sa o zalvez si de iarna asta, apoi... sunt tare in experimente :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus