Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
A mea din gradina nici vorba de boboci sau flori. Si e al doilea an cand imi face figura asta, creste ca nebuna dar nu infloreste :( .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca nu ma insel tin minte ca ziceai ca a reaparut destul de tirziu.Deci nu a avut timp sa isi faca ciclul de dezvoltare ca sa poata face si flori.Banuiesc ca asta este motivul .Protejeaz-o si vezi cum va fi la anul.
 
A

Anonymous

Guest
albela -tzii o passiflora in gradina iarna? :eek:
de ce n-o transplantezi in ghiveci si atunci o sa infloreasca?
 
Am o pasi afara in pamant si as vrea sa o bag la adapost.Din ce am citit pe aici am inteles ca ar trebui si tunsa. Cam cat sa las din tulpini :? :? Oricum nu am cum sa o bag pe toata in casa ca s-a lungit mult si s-a bagat pe te miri unda :D :D
 

albela

Active Member
Am 7 passiflore in ghiveci si una in gradina. E vorba de caerulea, singura care are sanse sa reziste iarna afara (nu 100%). Dupa ritmul de crestere ii prieste mult mai bine afara in gradina ( s-a facut cam cat toate celelalte la un loc), dar nu reusesc sa o fac sa infloreasca :( . Poate la anul.
 
Nici a mea nu a inflorit, dar ii acord circumstane pentru ca are abia doi ani :wink: Sper ca anul viitor sa infloreasca. Mi-e treama sa o las in gradina :? nu stiu daca va rezista pentru ca la noi in fiecare an avem geruri uscate, zapada nu prea este si atunci am hotarat sa o bag la adapost. Sa vad acum cam cat trebuie tunsa.Ce ma sfatuiti :? :?
 

albela

Active Member
Eu anul trecut am taiat-o pe victoria aproape de tot. Si nu s-a suparat. Este si acum pina de boboci si flori. Ea oricum infloreste pe lastarii noi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cam in cat timp fac radacini butasii pusi in pamant ?
eu ii am de aproape o luna :? din 3 au ramas 2 sub pet :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
albela a spus:
Eu anul trecut am taiat-o pe victoria aproape de tot. Si nu s-a suparat. Este si acum pina de boboci si flori. Ea oricum infloreste pe lastarii noi.
Da,infloresc pe lastarii noi.Asa este.Insa eu am avut experiente nefericite cu taieri radicale si m-am invatat minte.Nu le tai prea mult,culmea :rofl: .Cred ca totusi ai lasat un 20-25 de cm..........nu?
 

albela

Active Member
Cum, tu care erai doamna foarfeca, te-ai lasat de tuns? :rofl: Nu pot sa cred. Da, cam asa am lasat. Dar am mai tuns-o odata si in primavara ca crescuse ceva si peste iarna si era cam etiolata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai....nu m-am lasat.Tocmai ce am tuns niste virfuri de lantane :rofl: :rofl: :rofl: .Nu aveam ce si ele erau la indemina :nu-i nimic: insa passi am numai pui acum asa ca chiar nu am ce tunde :(
 

mirela06

Active Member
Eu astept sa treaca inca ceva timp si am sa tund florile.Asa am sa fac si passiflorei, iar tijele fragede si frunzele am sa le pun la uscat pt ceaiuri. Sunt un medicament minunat pt. sist. nervos si inima :D
 

Mali_

Member
mirela06 a spus:
Eu astept sa treaca inca ceva timp si am sa tund florile.Asa am sa fac si passiflorei, iar tijele fragede si frunzele am sa le pun la uscat pt ceaiuri. Sunt un medicament minunat pt. sist. nervos si inima :D
Serios? :eek: Habar n-aveam. Cred ca fac si eu cateva pungi de ceai din cele doua passiflore ale mele pe care trebuie sa le tund.
Am si eu o intrebare cam prosteasca. Cu ce le protejati voi iarna? Protejati doar radacina, sau si tulpina?
Una din passi e plina de fructe, dar nu au seminte inauntru. Am una care s-a intins pe gard si pe aia nu as vrea sa o tund, dar nu prea stiu cum sa o protejez. Vreo idee? :)
 

albela

Active Member
Daca e vorba de caerulea si daca vrei sa o lasi afara peste iarna nu ai nici o sansa sa ii protejezi tulpinile asa ca tunde-le ca alea oricum mor. Singura sansa (nu 100%) e sa ii protejezi radacina cu ce crezi tu ca e mai bine (frunze, paie, chiar un borcan pus peste baza tulpinilor). Eu asa am facut anul trecut am pus un borcan peste cele 10 cm de tulpina lasate si apoi un morman de frunze uscate.
 

Mali_

Member
Despre caerulea este vorba. O sa mi se rupa sufletul sa o tund, dar trebuie. Multumesc de sfat, albela.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus