Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aloooooo.....ce faci soro?Lasa fata sa incerce macar....auzi la ea :x mor pe nepusa masa :mrgreen: hmmmmm...........disturbi fata! :(
 

Tina

Active Member
Daca asa fac, bestiile.. eu doar am spus ce fac.. :)
Si cu toate astea, si eu (mai) am passiflore.. si chiar sunt rezistente, pt ca le-am gasit tuflite rau dupa o neudare de 3-4 zile si nu credeam ca isi mai revin.. dar au facut-o.. uite, ca zic si ceva de bine..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, passiflorele le plantez in gradina? Rezista peste iarna? Ca daca nu le las in ghiveci, nu ma mai chinui...
 
D

dyayzh

Guest
Eu am cumparat-o pe post de passiflora..dar nu cred sa fie. Voi ce spuneti?



Si asa arata acuma un lastar de la passi caerulea

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De unde ai cumparat-o?Este atipica pentru o floare de passiflora.Insa la cite varietati hibride exista mai stii ce minunatie ai si tu ? Fiindca tot ploua cercetam :)
 

Fleur

Active Member
dyayzh a spus:
Eu am cumparat-o pe post de passiflora..dar nu cred sa fie. Voi ce spuneti?



Nu Dya nu este pasiflora, am avut si eu si cine mi-a dat-o zicea ca este un soi de zorea dealtfel si semintele seamana cu cele de zorea. Am mai intalnit-o sub numele de steluta daca-mi amintesc bine. Este tare sensibila la acarieni.
 
D

dyayzh

Guest
Ma gandeam eu ca nu poate fi passiflora, dar mi-au placut floricelele rosii si ca e plina de boboci :D
 

Sash

Active Member
Eu am remarcat frumusica asta rosie pe un gard si de mult imi propusesem sa-i fac o poza sa va intreb ce e. Insa clar e planta de exterior ca era cocotata pe gard si anul trecut si vad ca e si anul asta.
 

sorina

Active Member
passi Constance Elliot ( am facut schimb cu cineva contra unei clematite albe ......si am intrebat daca passi e alba sau nu si iata :rusine: este aproape ca caerulea . vedeti vreo diferenta :?:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus