Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca gogolesti un strop nu cred ca vei da peste vreun site unde sa zica passi la umbra........Dar sunt florile mataluta si faci ce doreste maria ta cu dinsele :)
Passiflorist cu 2 :? .......... :eek: Credeam ca cel putin 20-30.....
2 sunt la iubitori,amatori,etc........ :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Fetele mele:

La ultima am luat si eu teapa la fel ca si Byby,am cumparat-o ca fiind Victoria si de fapt e caerulea.Dar nu ma supar ca mi-e draga tare ca-i harnicuta si plina de boboci.
 

fixpix

Active Member
super super super... da a-mele cand or catadixi sa infloreasca?

ziceti voi ca la soare...dar la soare vad ca nu fac mare branza!

oricum la soare le las!

pana la toamna!

:mrgreen:
 

Leanna

Member
Pe a mea care sta in gradina, cineva o papa cu spor :x
Flori nici eu inca n-am vazut la odrasele mele, sunt atenta la cele straine :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Caerulea mea nici anul asta nu cred ca va inflori :cry: ...Are deja patru ani de cind s-a nascut si nu are nici un boboc...cred ca vrea sa mai "copilareasca" :rofl: ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: cum al patrulea an?Parca nici nu imi vine sa cred.Desi pe tine chiar te cred pe cuvint :) Dar........este totusi imposibil :x.Enerveaz-o,bate-o,soate-i limba,ridica dintr-o sprinceana....ma rog,ceva sa se invete minte.Nerusinata! :mrgreen:
 

Simina

Active Member
Singura care vrea sa-mi faca flori, e passiflora citrina.
Ea e cea care mi-a inflorit si anul trecut.

 

ghia_don

Active Member
Chiar nerusinata toata, nu asa...Cite n-am incercat...am invatat si un dans zulu pentru ea :rofl: , dar tot degeaba...in schimb face o multime de pui care ies din radacina . Ii scot sa nu manince degeaba... Cineva cu vechi state in cresterea passiflorei, mi-a spus ca la plantele ei nu apar niciodata pui din radacina.
Ce mama lor de seminte or fi fost alea care tocmai eu le-am gasit? Am zis ca am rabdare cu ele trei ani sa vad floricele, dar nici in al patrulea n-am parte de flori?:x
 

oana_oana

Member
Va convine sau nu eu tot o laud. Este passi Victoria pe care o am de la Gabiuta(multumesc foarte mult). Nu este insa meritul meu pentru ca am primit-o cu bobocul mare si era gata gata sa infloreasca, dar este superba si prima mea passi inflorita. :oops:

 

v.cristina

Active Member
eu mi-am cam pierdut rabdarea cu ea ...si normal cand vad ce frumuseti sunt pe aici, si am trecut-o pe un ingrasamant bagat in fosfor sa-i fortez putinel inflorirea :) :) :) :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine toate passiflorele care sunt pui fac flori .Cele mari nu.Chiar nu imi dau seama motivul :? .O concluzie s-ar trage de aici:sa pastrez permanent passi ca pui :rofl:

Cristina ce ingrasamint i-ai dat?
Si eu am una (cred ca tot Victoria maaaaaaaaare de tot )care de doi ani sta .Eu ma uit la ea si ea la mine .Ea creste si eu o cert :)
 

v.cristina

Active Member
sincer am o caruta de ingrasaminte prin beci...cand le cumpar ma uit la concentatia de substante nutritive

daca creste prea mult planta trebuie sa ii cauti un ingrasamant cat mai sarac in azot si bogat in fosfor si potasiu (mai ales fosfor)

daca nu ma inseala pe mine memoria ingrasamantul pt cactusi e sarac in azot ........in general este data concentratia pe eticheta
:)
 

oana_oana

Member
Ooofff am si eu o passi mare mareeeee si creste de m-a speriat si nu am vazut nici floare. Am tot zis ca-mi fac timp sa caut si sa cercetez ce ii trebuie fiecarie plantute. Ce o ajuta sa creasca, ce o ajuta sa infloreasca, dar timpul asta...promit ca dupa sesiune(miercuri) sa ma ocup si daca imi iese ceva interesant fac o centralizare frumoasa si o postez aici pe forum.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus