Oxalis

karmenutza a spus:
Iron Cross am 25. Asa era pachetul. Si i-am pus in 2 ghivece. Au iesit cam toti. Unii mai inalti, altii mai scunzi, altii abia iesiti. Abia astept sa creasca mai mult si sa se indeseasca. Si sa faca floricele.
Pana la urma astia stau la umbra sau la soare? Ca eu i-am atarnat in balcon, unde teoretic e soare dar bordura vecinei de deasupra le cam tine un pic de umbra, nu stiu cum sa explic. Dupa anumita ora, nu mai bate soarele pe ei.
Tot asa am luat si eu, la pachet de 25, impartiti apoi cu diverse rude, cunostinte. Intrebare pt plantutele tale Karmenutza. Tijele frunzelor sunt spiralate? Ca ai mei cresc rasuciti, oricum, foarte interesanti. O sa le pun si poze.
 

karmenutza

Member
Nu, cresc drepti. Ii am atarnati la 10 cm de geam si ei se tot duc inspre el, spre lumina. Ce naiba? Balconul meu e foarte luminos. Sau asa o iau ei, intr-o parte? Mai la 2 zile ii intorc invers. Si au iesit cam rari, asa, adica 2 fire dintr-un bulbisor, acum mai iese un fir, al treilea, care nu seamana cu celelalte doua. Ii urmaresc cu atentie ca nu am mai avut pana acum asa plante si sunt tare curioasa. :?
 

zaher

Member
Si la mine, si la mine. A scos o frunza dar nu a deschis-o, si acum scoate boboci ! :eek:

Cel mai batran, tot un "expirat", cel cu frunza verde, sta toata vara direct in soare balcon pe vest si infloreste ca nebunul. Nici nu a vrut sa doarma asta iarna. Nu l-am udat o luna si nu s-a uscat. Basca in ianuarie a inceput cu florile si nu erau decat 2 grade in balcon.

Anul trecut iiarsesem toate plantutele cu talstar, am uitat ca pe balcon se aeriseste mai greu decat in gradina. Anul asta e si mai stufos
 

MONIS

Member
eu i-am agatat afara pe terasa....spre est....au soare pana spre pranz....credeti ca e bine....?
 

zaher

Member
E bine. Pe al meu l-a batut soarele dupa amiaza (balcon spre vest) si l-ai vazut cum e. Doar ca la vara ii trebuie un pic mai multa apa.
 

Ariana

Member
am trei tipri de oxalis verde cu flori albe, verde cu flori roz ( frunze marunte) si frunze visinii cu flori roz. uite si poza
 

Roxana

Active Member
:eek: ce frumosi sunt ai vostri! imi pare rau ca ai mei au murit. :( dar asta este. ii admir pe ai vostri.
 

zaher

Member
Dar ce s-a intamplat ? Mie mi s-au parut destul de rezistenti. Bine, iarna aproape nu i-am udat de loc (incercam sa ii pun la repaos) dar cum prindeau putina umezeala se ridicau iar. Acum cand a dat caldura ziua, ii ud cat sa nu se usuce pamantul. Cel din poza 3 si-a mai luat si o cazatura de la etajul 3 cu tot cu ghiveci si ramasese fara frunze. In afara de atentie la udare nu am avut probleme.
Daca putem sa te ajutam sa refaci colectia ...

Bineinteles ca vorbesc in primul rand in numele meu.
 

Roxana

Active Member
pai asta iarna am pus in nisip bulbii de Oxalis si in primavara, cand am umblat in ghiveciul cu nisip nu mai era nimic. :( chiar nu stiu ce a putut sa se intample cu ei.

zaher a spus:
Daca putem sa te ajutam sa refaci colectia ...
nu, multumesc. nu este nevoie. :oops:
 
Sus