Oxalis

vivi23ro

Member
de ce prapadit? ca si al meu a fost asa si acum cind e in vegetatie nu i se mai vede nici pamintul de sub de des ce e, si eu am aceiasi specie
 

ramona

Member
cati bulbi se pun de obicei intr-un ghiveci mai mititel (dar nu foarte mic) ca mi-am luat si eu din acela cu frunze verzi si maro?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Depinde.Cit de mare e ghiveciul,citi bulbi ai,etc.....Ei cresc si se inmultesc in timp.Deci trebuie sa ii cont si de asta.

Trebuie sa o laud pe Laura (Defne-Mnina) pentru gestul deosebit pe care l-a facut pentru a-i parveni Sorinei oxalisul cit s-a putut de repede.
A fost de l-a cumparat vineri la prinz (la rugamintea mea :oops: si sper ca mi-a iertat indrazneala dar nu aveam cum ajunge in mai multe locuri odata :oops: ) iar simbata dimineata mi l-a adus la locul unde trebuia sa ma intilnesc cu Tina pentru mersul la Pitesti.
Inca odata multumiri !
 

ramona

Member
Pai am 15 bulbi si cateva ghivece care au diametrul 12 cm. cati sa pun intr-un ghiveci tinand cont de faptul ca bulbii sunt micutei? daca pun 3 bulbi intr-un ghiveci sunt multi?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta,chiar ma faci sa ma rusinez,mie mi-a facut placere mare,si nu a fost niciun deranj,dar voi nu va ganditi la multitudinea de sfaturi si cunostinte pe care mi le-ati oferit atunci cand am intrat in familia egradini?
 

sorina

Active Member
a

Eu sunt cea care trebuie sa ii multumesc Gabiutei la care am vazut oxalisul si pe care am rugat-o sa-mi cumpere si mie unul . Mi-a spus ca probabil pina luni nu ajunge din nou la supermarket , dar se gindeste ea la o varianta .
Mnina iti multumesc si tie din suflet ca ti-ai rupt din timpul tau si ai dat fuga si l-ai cumparat . Nu cunoscu multe persoane care ar face asa ceva . RESPECT
M-ati imprsionat profund cu acest gest si m-ati facut fericita .
Va ramin datoare .
 

IZA

Active Member

Am si eu dar se pare ca ai mei sunt " expirati" adica prea comuni nu? :rofl: Dar mie tare drag imi e de ei . Asa arata acum. :D
 

karmenutza

Member
Dar de ce expirati, Iza? Sunt foarte frumosi, toti! Mai ales cel cu frunzele rosii, imi place cel mai mult. Eu nu am gasit asa, doar Iron Cross.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ei asta-i :eek: .ce e expirati?Si eu am mai multe feluri si daca ne putem imbogati "colectia" de bulbisori de ce nu? :D
 

karmenutza

Member
Iron Cross am 25. Asa era pachetul. Si i-am pus in 2 ghivece. Au iesit cam toti. Unii mai inalti, altii mai scunzi, altii abia iesiti. Abia astept sa creasca mai mult si sa se indeseasca. Si sa faca floricele.
Pana la urma astia stau la umbra sau la soare? Ca eu i-am atarnat in balcon, unde teoretic e soare dar bordura vecinei de deasupra le cam tine un pic de umbra, nu stiu cum sa explic. Dupa anumita ora, nu mai bate soarele pe ei.
 

IZA

Active Member
:) Am cumparat acum trei ani unul care atunci costa 17 lei (scump dupa mine)
cu patru frunze, dungi rosii cred ca am vazut pe la voi asa si nu stiu ce a avut ca nu i-a mers deloc . Frunzele care cresteau se uscau inainte de a se desface.I-am scos rizomii si i-am pus intr-o hartie si nu i-am mai gasit sa-i mai plantez apoi. :(
 

zaher

Member
IZA a spus:

Am si eu dar se pare ca ai mei sunt " expirati" adica prea comuni nu? :rofl: Dar mie tare drag imi e de ei . Asa arata acum. :D
De ce sa fie comuni ? Sunt foarte frumosi si cu ei am inceput si eu. Chiar prin Bucuresti nu am vazut pe la multe geamuri.
 
Sus