Oxalis

vivi23ro

Member
am si eu un oxalis cu frunza mova ce a intrat destul de tirziu in repaos, acum se vad rizomii afara din pamint cam 4cm e normal asa?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
OFF;ce mare s-a facut fata ta :eek: Sa-ti traiasca.

referitor la bulb:a crescut el,s-a dezvoltat.Posibil sa aibe si puiuti.Acopera-l sa nu raceasca :mrgreen:
 

Chiquitita

Member
Nu! Nu au disparut peste iarna desi i-am tinut la racoare pe balcon. I-am primit in noiembrie de la bunica mea, i-am pus in pamant si in loc sa intre in repaus, au scos frunzulite noi iar acum au bobocei. :D
 

Roxana

Active Member
la mine in ultimul an nu au mai inflorit si nici nu au mai avut frunze din cauza ca nu au avut repaus peste iarna.
 

karmenutza

Member
Eu as curata frunzele uscate de acolo si as mai pune niste pamant peste ei. Sau scoate-i pe acestia si pune-i in alt ghiveci.
 

Roxana

Active Member
eu, asta toamna i-am luat din ghiveci si i-am pus in nisip. (asa mi-a spus cineva de aici), iar acum cateva zile, cand am vrut sa-i plantez, nu mai era nimic in nisip. :cry: chiar nu stiu ce s-o fi intamplat cu ei.... :(
 

karmenutza

Member
Si eu sunt tare nerabdatoare, nu numai in privinta lor. Asa fac cu toti bulbii: ii pun si apoi ma duc zi de zi sa vad daca a iesit ceva. :) Chiar si de mai multe ori pe zi :)
 
idem karmenutza :) . Am noroc ca de saptamana asta am inceput programul intensiv de studiu la biblioteca si ajung seara tarziu...dar verificatul lor e primul lucru pe care il fac cand intru in casa!
 

karmenutza

Member
Ai mei nu ai iesit :( . Tu i-ai tinut in casa la caldurica sau la racoare? Ai mei sunt pe balcon, noaptea e mai rece.
 

MONIS

Member
am observat ca din fiecare bulb au iesit mai multe fire...au aparut si frunzutele....e prima mea experienta cu aceasta planta...ghiveciul l-am tinut la caldura...
 
Sus