Oxalis

D

dyayzh

Guest
Eu am 2 bulbi de oxalis adenophylla. Am mai avut o incercare acum re-un an, total nereusita. Am impresia ca la nici una din fete nu a iesit acest oxalis. Stie cineva vre-un secret?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-au topit pur si simplu.Stii ce cred eu?Ca ar trebui sa ii uzi cu frecventa redusa fata de ceilalti ;obisnuitii.Stii ca mie mi-au dat frunze si apoi au disparut .Si asta cred ca s-a intimplat de la udare.Dar nu o udare excesiva ci la fel ca la ceilalti.De aceea zic ca ar trebui la doua udari de alb/roz/rosu una pentru adenophila :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La mine nu au murit,au fost frunze multe,dar flori ioc!Am lasat ghiveciul cu bulbi afara ca am citit ca-i place racoarea.Azi am verificat si bulbii sunt bine mersi.sa vedem,nici dupa tratamentul asta cu rece nu va inflori?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da!
Si ce mult mi-a placut cum arata in poze,ca deh,numa-n poze l-am vazut.... :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Imi zicea Monica ca a luat multe tepe pe e-bay.Alte fete de pe forum au fost multumite.Nu stiu ce sa zic.Vezi tu dupa ce primesti pachetul.
 
D

dyayzh

Guest
Ma bucur ca nu ai avut ghinion cu ebay-ul :D Eu nu cred ca vor inflori anul acesta, dar iti doresc din suflet sa germineze macar in procent de 80%. :D Sa ne anunti cand vezi primele firisoare aparute :wink:
 

rodica05

Member
sorina a spus:
Rodica pina la urma ai cumparat oxalisi de aici ?????????? :? :? :? :? :? :?
Nu, Sorina, taxele erau mult prea mari... Poate daca facem cel putin jumatate din forum comanda... :roll:
Cu e-bay-ul e loterie: primesti produsul, dar (in secial la seminte) n-as baga mana-n foc ca e ce platesti. La noroc!
 

isabella

Active Member
Sorina, succes cu insamantarea ! E foarte frumos cel din poza , iti tin pumnii sa infloreasca anul acesta :D
 
A

Anonymous

Guest
buna ziua
am si io oxalis de ala violet,am avut si verde cu grene...da-i capos si n-a mai aparut
ash mai avea o intrebare chit ca nu-i in legatura cu subiectu,dar ma descurc greu cu forumul deocamdata.....a mai vazut cine achimenes (bulbi) albi si roshii?.se gaseau acu catziva ani la metro si n-am luat ca nu-mi inspirau incredere si n-am gasit nicaiere infloritzi.iar de afara mai greu de adus
multzumesc anticipat !
 
Sus