Oxalis

Roxana

Active Member
pai i-am trimit la culcare de vreo saptamana. macar sa se odihneasca si la primavara sa si infloresca.
 
D

dyayzh

Guest
Fetelor, am nevoie de un sfat. Am pus 2 bulbi de oxalis adenophylla si nu vor de 1 luna sa dea nici cel mai mic semn :( Puteti sa ma povatuiti in vre-un fel?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: eu nu......ca in afara de frunzute care in scurt timp s-au dus............acest "adenoid" :evil: nu a facut nimicuta :x
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stiti care cred eu ca e buba oxalisului?
E planta de exterior.Acest adenophylla,provine de undeva din munti,rezista pina pe la -20 de grade.Deci,afara cu el,la cat mai frig!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E i-am bagat in casa destul de tirziu......acum au inca citeva flori.Treptat insa frunzele incep sa se usuce.Le rup pe masura ce se ingalbenesc.Dar din experienta anilor trecuti nu trebuie lasati prea mult sa doarma fiindca in primavara vor intirzia cu inflorirea :D
 

sicamin

Member
Ai mei,cei din ghiveci au inceput sa cam "doarma" ,in schimb cei care i-am lasat expermental in gradina ,au inca frunze verzi. Poate dupa zapada ce a cazut azi ,sa dea si ei semne de culcare.
 

vivi23ro

Member
din experienta proprie zic ca cei care au stat la racoare iarna sint plini de frunze si iarna si au inflorit mult si vara fara sa fie tinuti deloc in repaus, cei care au stat la cald s au uscat si nu au mai avut nici o frunza
 

IULIA

Active Member
da ce? trebe neaparat sa doarma?
al meu s-a trezit repede...vreo 2 sapt a stat mai calm. :D
 

Roxana

Active Member
IULIA a spus:
da ce? trebe neaparat sa doarma?
al meu s-a trezit repede...vreo 2 sapt a stat mai calm. :D
pai nu cred ca este obligatoriu, dar la mine, cu era tare amarat si obosit l-am dus la culcare si poate la primavara o sa aiba putere sa infloresca.
 

vivi23ro

Member
si al meu este inflorit si ciudatenie in toamna am aflat ca mai am un fel de oxalis din cel verde cu flori albe desi nu stiam ca am .. nu a iesit decit cind au inceput ploile, si ala a inflorit anul trecut am tinut 2 ghivece unul la cald si nu a mers deloc si unul la racoare ..la 15 gr ala nu a mai mers la culcare
 

popescu gp

Well-Known Member
Este interesant oxalisul caci are frunza rosie.Eu am tot galben dar cu frunza verde.Anul trecut a inflorit prima data.Sa vad anul acesta daca s-a inmultit
 
Sus