Oxalis

sorina

Active Member
a

Cind se face vreo comanda la oxalis va rog :pa: :la telefon: nu ma uitati , doresc si eu .... :| :mrgreen: :oops:
 

v.cristina

Active Member
eu trebuie sa ma apuc sa adun oxalii de prin gradina ca deja diminetile sunt ingrozitoare de reci si ma tem sa nu afecteze bulbii

nu am fost foarte multumita de ei in aceasta vara abia daca au inflorit


am gasit o poza prin album
 

v.cristina

Active Member
cred ca asa o sa fac dar am cam multi insirati prin toata gradina

sorina daca vrei iti trimit cativa , au florile roz :)
 
D

dyayzh

Guest
Cred ca putem pune oxalisul la pastrare pana la primavara. Ai mei dau semne clare de oboseala si dorinta de somn :D
Dar cum procedam? Nu-i mai udam brusc sau treptat? Ii scot din pamant si-i pun in cutiuta la racoare? Ii las sa se vestejeasca de tot?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu personal,ii las in pamant si pun ghiveciul la racoare si intuneric.Chiar azi dimineata am taiat frunzele,erau inca afara,inca verzi,dar le-am taiat si i-am dus sa faca nani.Asta cu oxalisul verde cu mijloc maro.Cel visiniu e inca tot in geam,are si flori,nici nu stiu daca vrea sa doarma.
 

IULIA

Active Member
al meu s-a culcat atit de brusc ca intr-o sapt a rezolvat toate frunzele. si avea ceva.
sper ca nu s-a culcat de tot :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In urma experimentelor mele cu oxalisii :rofl: ,unele fericite altele dimpotriva :mrgreen: v-as zice sa ii lasati in ghivece.Taiati frunzele dar abia cind incepe el sa vrea sa se duca la nani.Daca nu si nu,lasati-i asa.Va incomodeaza prea tare???Cred ca nu :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu ii voi lasa in ghivece la racoare si intuneric.. deja se vede ca sint obositi si vor la culcare.
 

magda

Active Member
Moderator
cel rosu nu a vrut sa dorma iarna trecuta deloc, ba chiar s-a dezvoltat mai bine decat vara.Asa ca am dat din el si iar am dat pana cand aproape ca s-a dus.(eu fiind un pic superstitioasa, cred ca am dat cuiva cu mana rea la flori). Acum are 3 frunze amarate si da semne de mai multe.
Cel verde cu maro face niste frunze lungi, anemice indiferent de conditiile oferite (lumina, caldura, apa) niciodata mai mult de 2-3 si il am din primavara. Cand il vad asa imi vine sa-l arunc, dar mai astept ; stiti cum speranta moare ultima - poate, poate isi revine.
 
D

dyayzh

Guest
Am hotarat: in weekend ii trimit si pe ai mei frumusel la culcare. :)
 

paula

Member
si eu am sa procedez la fel , ii trimit la culcare repejor
poi nu se poate fac cate o frunza si aceea vai de capul ei
asa ca le-am hotarat : somn usor :astept:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Exista oxalisi atata de frumosi...numai ca nu la noi,si mi-e ciuda,ca tare as vrea sa-i am! :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana......tocmai facuram vorbire pe pagina anterioara despre asta.Si eu as zice(DIN NOU) pentru cei interesati sa nu ii fortati sa mearga la culcare :D .
 

Roxana

Active Member
scuze. :oops: nu am citit.
pai nu-i foartez. da pentru ce sa-i tin? ca facea cate o frunza care oricum se ofilea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Atunci trimite-i la culcare,clar.
Ii spuneam insa si lui Angela chestia asta cu fortarea........... :D
 
Sus