O gradina din seminte

sorina

Active Member
Si mie imi plac cum arata , am vazut prin curtile oamenilor . Se inmulteste numai pein seminte ????
 

fixpix

Active Member
eu asa stiu ca e cel mai usor. nu stiu daca e peren. noua ne-a murit peste iarna (thank God).
is goi pe dinauntru, au o radacina care nu cred ca se ramifica prea mult... asa ca nu cred ca face pui, chiar daca uneori arata a tufa.
dar cine stie. nu sunt expert in ricin. dar cum zic, la noi tot apar pui din seminte scapate pe pamant. daca vezi prin curtile vecinilor sau stii pe cineva care are, intreaba poate au pui.
eu ti-as trimite dar nu cred ca rezista la drum.
dar putem incerca daca nu are altcineva si mai gasesc scapati de la plivitu meu prin gradina :)

nu stiu sigur de care e. din ala cu flori galbene/verzui sau rosii.
ca is de 2 feluri cred. cel putin LOL
 

adiadi

Member
:eek: :eek: :eek: mai sa fie
nu pot sa cred ca e ricin :cry: :eek:f:
ce plasa am luat. :tavalit: ...palmier :oops: ce sa zic!
trebuie sa-i mut din locurile in care i-am plantat :aoleu:
dar nu e chiar asa rau. arata destul de impozant
il pun pe langa garduri sa mai acopere fetzele vecinilor rautaciosi
o sa aflam ce soi e cand mai creste.
....si nu e peren...dar se inmulteste singur din "fasole"
insa daca tot ii am mi-am placea sa fie cu frunze rosii.
Sorina iti trimit eu un puiut dar numai peste 2 sapt. am timp. te rog sa ma tragi de maneca daca uit
d-le fix aduna rogu'te semintele daca ai avut rosu si arunca-le peste gard pana la tg-mures :)
 

adiadi

Member
uite..am rupt niste frunze de la plantuta asta
ca sa fac un aranjament in vaza de pe masa. florile respective sau ofilit dar aceste frunzele au ramas verzi si le-am pastrat asa mai departe.
am descoperit ca au radacini.
mama' ce fericita sunt :dans:
 

fixpix

Active Member
pai adi... habar n-am de care o fo... nu mai tin minte. cum nu m-a incantat... i-am suportat de dragu lu tata...el i-a si pus de altfel. dar sigur prin sat mai sunt altii cu aceleasi gusturi si cu d-aia rosii. la vara o sa caut. daca pana atunci nu gasesti tu.
si seminte sper sa nu mai am... ca nu intentionez sa las vreunu pana la varsta semintelor HEHEHE
apoi nu stiu daca e teapa! chiar tu zici ca arata fain, creste repede, mare si seamana a palmier... amu tu stii cat de ascutita a fost teapa!
LOL
 

sorina

Active Member
Adi , am sa-ti mai aduc aminte cu siguranta sa-mi dai puiutul de ricin :mrgreen: Vrei ceva in schimb ???
Frunza pe care ai rupt-o era o Scheflera ?????
O poti folosi cu mare succes ca verdeata . dar doar la baza aranjamentului , intr-o parte sau de jur imprejur pentru ca are o tulpinita fregila . Poate ne arati si noua cum aiesit la rubrica " Buchetul de weekend "
 

adiadi

Member
ascutita rau
eu am crezut ca e radical altceva.
da' nu ma supar eu pt plantute. toate imi plac. mai ales cele care vor sa creasca la mine in curte :wink: si nu sunt pretentioase.
am fost sa verific palmierul de ricin...cred ca o fi rosu :) dupa frunze

Sorina ce ai in ghiveciul acela?
 

adiadi

Member
:( pai nu am facut poze. dar fac tot mereu pe masa cate un buchet cu flori din gradina. am sa le fotografiez de acum in colo si pe ele :)
 

adiadi

Member
vinca din seminte
irisi firavi
si ceva ce nu stiu cum se cheama dar imi place tare mult nici n-am stiut ca am asa seminte.
din cele 3 fire de cretisoara rasarite,au cazut cu brio 2. mai e una! :cry: si au fost 7 pachete :)
 

adiadi

Member
ce frumoase sunt. galben si roz... :visator:
iar in jardinierera, in dreapta e sanvitalia curgatoare?
eu am incercat cu seminte dar nu sau prins si rasaduri n-am vazut pe aici :(
 

adiadi

Member
Baumax-Brasov! :(
mi-e imi este greu si sa ajung in Tg-mures.
dar pe aici sunt destul de conservatori oamenii. cultiva ac plante.
nu prea se inghesuie la experiente noi.
e plin de verbine ,panselute si craite.
dar mai incerc la primavara viitoare cu seminte
 

irinabv

Active Member
Moderator
Intotdeauna exista solutii :wink: Si asa vroiam sa mai dau o tura pe acolo dar m-am abtinut din lipsa de buget. Acum am motiv. Daca mai au si vrei iti iau unul si t-il trimit. Daca nu, iau din al meu lastari, ca eu cred ca se inradacineaza usor, ca am pus o crenguta rupta alaturi si parca a prins radacini. (Era, ca am scos-o eu sa vad daca are radacini si bineinteles ca a murit)
 

adiadi

Member
daca nu uiti poate pastrezi niste seminte la toamna.
acum nu ma mai pot ocupa prea mult de flori.:nu-mi_place:
(azi am scos-o pe mama din spital si am si grija ei, pe langa gradina imensa de legume,care a trecut acum in "custodia"mea)
dar multumesc oricum. si o sa-ti aduc aminte de seminte. :oops:
iti pastrez si eu albe daca o sa vrei
 

adiadi

Member
va multumesc frumos! o sa fie bine peste 3 luni
dar sa ne concentram pe flori.
tocmai facusera boboci ...ceva ce nu mai stiu cum se numeste...si le-am gasit rasturnate in iarba :x ...cartita sau harciog. nu stiu ce e.
dar dupa atata efort gradinuta mea din seminte sa tranformat in pepiniera de cartite :cry:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
adiadi a spus:
:eek: :eek: :eek: mai sa fie
nu pot sa cred ca e ricin :cry: :eek:f:
ce plasa am luat. :tavalit: ...palmier :oops: ce sa zic!

....si nu e peren...dar se inmulteste singur din "fasole"
insa daca tot ii am mi-am placea sa fie cu frunze rosii
Mare atenţie la "fasolele" astea. Conţin una dintre cele mai toxice substanţe (ricina) ce întrece toxicitatea veninului de cobra, a stricninei, cianurii... Ingerarea câtorva seminţe poate fi letală. Aveam şi eu în curte în urmă cu câţiva ani varietatea cu frunze roşii care era foarte raspândită în zona mea (o vedeam adesea plantată şi pe stradă, în faţa casei). Habar nu aveam ce plantă cu potenţial de "armă biologică" cultivam. Îmi plăcea cum arată, aspectul decorativ al frunzelor, florilor, capsulelor cu seminţe. Am renuţat s-o cultiv când unul dintre animalele de companie era la un pas de a se intoxica şi medicul veterinar m-a facut să pricep ce cultiv. Din păcate ignoranţa a determinat şi nenorociri: asemănarea cu boabele de fasole a dus la ingerarea seminţelor de către copii. Finalul... tragic!

Scuze pentru intervenţia mea off-topic.
 
Sus