O gradina din seminte

adiadi

Member
am mai muncit...cate ceva!
drept dovada...am cam lipsit de pe net.dar sa va arat,mai bine:



sa vad cum reusesc, am sa mai fac poze noi zilele astea cu explicatiile de rigoare
 

numauita

Member
Da ai muncit ceva, arata foarte frumos, felicitari si mult spor in continuare.
Cu asa ajutoare cum sa nu faci ceva minunat? :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adi, super a iesit.Minunat.Ma bucur mult pentru tine .Ai muncit dar ai si realizari.Bravo!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Adi, m-a apucat durerea de spate uitandu-ma la pozele tale :rofl: Felicitari! Ai o super gradina si o familie de milioane! Si multa rabdare. Dar si satisfactia e pe masura :D
 

adiadi

Member
am reusit sa fac si poze noi. "gradina in mai"
problema e ca acum o saptamana au inghetat f multe din rasadurile plantate.norocul meu e ca n-am reusit sa plantez decat jumatate din ele.
iar pt ca si muncesc pana dupamasa tarziu,plantatul celorlalte va merge f incet.dar placerea...bat-o' vina e mare si rabdare am destula.
multumesc tuturor pt incurajari.

sunt tare incatata de aceste lalele. stau asa deschise de 2 saptamani.
sunt de la sem-luca soi: Texas-flame
pe masura ce cresc si se vede ceva concret am sa va scriu soiurile la fiecare din ele
in rest....e tare greu sa refac gazonul(au fost multe lucrari cu gardul si noile straturi). suntem totusi 8 persoane plimbarete prin ac curte si nu pricepe nimeni ca eu am pus seminte. :|
 

sorina

Active Member
a

Felicitari :clap: :clap: in primul rind pentru perseverenta .
" Sindromul semintelor " il cunoastem cred ca toti de pe acest Forum , la inceput este pasiunea si iubirea pentru flori , apoi este dorinta de a avea floarea asta , si asta ... si asta ... si aaaastaaaa si nu ne mai putem opri .
Eu asa am patit ca si tine de vreo 2 ani , nici eu n-am experienta multa , dar nu m-am putut abtine in a aduna , cumpara sute de seminte pe care apoi m-am straduit sa le ofer conditii prielnice de semanat ( adica pahare de unica folosinta , pahara de turba , jardiniere golale , ghivece pe post de sera , sticle de 2 L taiate , etc ) si lumina ( vorba Fixului " unde sa le pui pe toate la geam " )
Asa ca am facut o experienta : am impartit semintele in 2 , unele le-am semanat in casa si altele direct afara .
Am constatat ca cele inamintate afara le-au ajuns pe cele insamintate cu 2-3 saptamini inainte in casa si sunt mai viguroase decit cele din casa .
Muuuuuncaaa multa in orice caz , dar dupa cum zici tu Adiadi ( pasiunea intrece toata oboseala ) .
Cred ca am avut si eu vreo 30 plicuri de seminte . Bineinteles ca n-am avut unde sa le insamintez pe toate , am daruit mai departe ce mi-a prisosit si sa vedem ce rezultate vor fi .
Iti tin si tie pumnii sa iti iasa cit mai multe flori :) :) si tuturor celor care ufera de aceasta boala ( Gabiuta si Fixu` ) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

iogamac

Member
adiadiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, sunt fericita ca nu sunt singura "insamantatoare" diabolica. :rofl: Eu am descoperit o alta varianta, dar nu am poze, acum am depasit faza si sunt la lastari. Pun semintele intr-o caserola, din cele pentru carne mai mari si mai inalte, in plicuri de filtru pentru cafea, pe care scriu si ce seminte am pus...le tin asa cam 2 saptamani si apoi rup plicul pe o latura si intr-o jardinera mai mare pun plcurile in asa fel incat sa stiu ce plante am pus...cand sunt destul de mari le duc in gradina....
e tarziu si mi-e lene sa cobor, dar maine o sa fac o poza la ultima jardiniera pe care o am "in lucru".
Succes, esti o invingatoare!
 

adiadi

Member
multumesc dragilor!
" iogamac: Eu am descoperit o alta varianta, dar nu am poze, acum am depasit faza si sunt la lastari. Pun semintele intr-o caserola, din cele pentru carne mai mari si mai inalte, in plicuri de filtru pentru cafea, pe care scriu si ce seminte am pus...le tin asa cam 2 saptamani si apoi rup plicul pe o latura si intr-o jardinera mai mare pun plcurile in asa fel incat sa stiu ce plante am pus...cand sunt destul de mari le duc in gradina.... "
....te rog nu te supara dar n-am inteles ce vrei sa spui :(
ideea e ca stiu ce am plantat....doar ca nu am f mult timp de facut poze,de scris explicatiile, si de i-net in general.


oricum e relevant numai ce va inflori.
si e f adevarat plantele care cresc direct in gradina sunt mult mai robuste
dar a fost minunat sa stau in mansarda pana noaptea tarziu si sa "bibilesc"
si mai este ceva la care nu m-am gandit la inceput...abea acum realizez:
anul acesta voi avea muuuulte frunze pt ca majoritatea plantutelor mele sunt perene...asa ca florile la anu'
dar nu-i bai,reusitele intaresc speranta!

va multumesc ca aveti timp si de gradinuta mea...dar sa stiti ca-mi prind bine si criticile.
le astept :hug:
 

iogamac

Member
adiadi a spus:
multumesc dragilor!
" iogamac: Eu am descoperit o alta varianta, dar nu am poze, acum am depasit faza si sunt la lastari. Pun semintele intr-o caserola, din cele pentru carne mai mari si mai inalte, in plicuri de filtru pentru cafea, pe care scriu si ce seminte am pus...le tin asa cam 2 saptamani si apoi rup plicul pe o latura si intr-o jardinera mai mare pun plcurile in asa fel incat sa stiu ce plante am pus...cand sunt destul de mari le duc in gradina.... "
....te rog nu te supara dar n-am inteles ce vrei sa spui :(
ideea e ca stiu ce am plantat....doar ca nu am f mult timp de facut poze,de scris explicatiile, si de i-net in general.


oricum e relevant numai ce va inflori.
si e f adevarat plantele care cresc direct in gradina sunt mult mai robuste
dar a fost minunat sa stau in mansarda pana noaptea tarziu si sa "bibilesc"
si mai este ceva la care nu m-am gandit la inceput...abea acum realizez:
anul acesta voi avea muuuulte frunze pt ca majoritatea plantutelor mele sunt perene...asa ca florile la anu'
dar nu-i bai,reusitele intaresc speranta!

va multumesc ca aveti timp si de gradinuta mea...dar sa stiti ca-mi prind bine si criticile.
le astept :hug:
variantele tale sunt mai eficiente...sunt varzaaaaaaaaaaaaaeu :rofl: :rofl: m-am complicat si sunt cam zapacita...le puneam pe toate intr-o jardiniera si d-aia trebuia sa le delimitez cumva.
 

fixpix

Active Member
cre'io ca ma las de semintele astea... toate bune si frumoase...da' cu atatea ghivece si seminte de toate soiurile... si din pacate nu prea mi-au iesit toate... ma refer la alea mai complicate...

si nasol e ca nu imi cresc cele care au reusit sa germineze...adica raman cam mititele.... si daca ma graebsc sa le pun in pamant direct.... le pierd pe arsita asta...ca nu sunt zilnic langa ele...

asa ca...

cand ma gandesc cati delphinium am pus... au iesit... dar sunt atat de mititei... cand ce simplu ar fi fost sa imi iau 3-5 asa gata maricei...

cand am dus ghivecelele la tara in soare ca nah le trebuie caldura sa germineze...si cand mergeam si eu si erau uscate de numa.... ca parintii (mama) le uda o data si zicea ca ajunge... si pana dupa-masa cand mergeam eu aveau destul timp sa se "carbonizeze"....

asa ca... ma mai apuc de seminte cand am eu gradinutza mea!


o sa ma limitez la semintele de floarea soarelui si de dovleac.... prajite si sarate!!! cu ele am mai mult noroc!!!
 

adiadi

Member
d.nu-le Fix eu consider ca e un drog si o frumoasa provocare aceasta indeletnicire.
nu pot spune ca nu am si dureri de cap cu atatea plantute?
desi incepe sa semene a prostie ce fac eu...tot nu ma las
adica am umplut mansarda cu ghivece,pahare,furnici si miros de turba :| .....m-am luptat cu brazdele de gazon ca sa fac ronduri si straturi....apoi am plantat de nebuna sute de fire....din care au inghetat majoritatea :cry: ....sau le-a rupt vantul....cele care au mai ramas stau in varful musuroaielor de cartite, asta daca nu sunt calcate cu bicicleta de nr 3 sau smulse de nr 4 :eek: . trandafirii...3 tufe dorm in iarba....de cand sau intalnit cu harciogul din dotare!
dar dupa 30ani in bloc....acum am atata amar de gradina....nu vad ce ma poate opri.
n-am iesit de 2 luni din curte. ai mei imi spun cartita-coanci. :)
 

fixpix

Active Member
apoi adi... daca mai poti.. SPOR!
ma gandesc ca nu de nevoie faci ce faci!
si mie imi plac semintele...si ma bucur cand ceva iese si mai ales cand ma si pricopsesc cu flori.
dar nu imi iese tot timpul pasenta!
:x
 

adiadi

Member
da,e placere si provocare...cum am mai spus
uite de 3 ani de cand sunt la curte ma chinuiesc sa prind cretisoare.
anul acesta am pus 5 plicuri in 5moduri diferite. nimic!:cry: :cry: :cry:
dar am reusit sa adun 4 feluri de iedera(...de ex) si asta compenseaza.
cand voi reusi cu cretisoarele,imi dau un premiu "4 clematite de culori diferite"
sunt putin nebuna no,stiu :)
 

fixpix

Active Member
hahaha
ce-s cretisoarele astea?
ai numele latin?
poate te ajut eu si impartim premiul in doua.
nu mi-ar strica doua clematite....
HAHAHA
(ia de gluma a II-a parte a mesajului)
 

adiadi

Member
dansele sunt.
si impart premiul cu placere daca le prinzi din seminte...nu cumparate si imi spui metoda...sa reusesc si eu
...ultima parte a mesajului nu e o gluma :D
 

fixpix

Active Member
lol... cica e nevoie de tinut oleaca la rece daca is vechi semintele. adica nu's fresh.
cica... dificultate: beginner (adica e usor de...)
amu... poate nu ai tu semintele bune...
 

adiadi

Member
:gandit: hai no!
pai le-am cumparat din locatii diferite...sunt si marci diferite
da...in apa nu le-am tinut. :x
azi mai cumpar un pachet si incerc!
multam!
primesti un palmier pt ajutor!
 
Sus