O gradina din seminte

fixpix

Active Member
daaa...probabil. io zau n-am si nici n-am avut iedera...
intrebare: ce faci cand vezi ca iti rasar semintele? ai loc pentru fiecare ghiveci, flacon, pahar... undeva langa geam???
pe mine asta ma streseaza... ca nu o sa mai pot sa le ofer un loc luminos...si nu am chef de rasaduri top-modele.... inalte si slabe!
 

adiadi

Member
in mansarda mea e lumina multa... e spre sud

si ma distrez de minune.
daca reusesc sa fac rafturi,le pun in paharele de plastic pe toate
am taiat marginile de sus ca sa le pot inghesui putin :)
in rest bidoanele de apa de 5l le tai in 1/2
partea de jos o sparg si e gata ghiveciul.
partea de sus o pun peste ce am nevoie
 

adiadi

Member
are cineva Vinca rosea, Vinca major, Vinca minor
au iesit din seminte o gramada.
formeaza covoare...insa stiti "cum functioneaza"?
 

v.cristina

Active Member
draga mea ai fost sursa mea de inspiratie si de aceea casa mea acuma este plina de paharele de unica folosinta cu pamant si seminte

sa nu uitam ca trecem printr-o perioada de criza financiara si este mult mai convenabil sa recurgem la insamantari :) :) numai sa am bafta si sa germineze ca cu panselutele am dat-o cu stangu-n dreptu :x :x
 

iraira

Member
Am eu, abia pus acum in primavara, luata de la unchiul meu.Din cate am vazut la el, se intinde repede si foarte tare, formeaza covoare.Invadeaza, asa ca eu as recomanda-o intr-o zona cu copacei, se intinde frumos la baza lor.Daca nu vrei sa-ti invadeze trebuie sa o tai intr-una, ca sa ramana in zona care i-a fost dedicata, deci mult de munca si grija.
 

adiadi

Member
merci pt vinca, Iraira
am toate 3 soiurile. si vreau sa le pun sub nuc si alti pomi.
cum arata insa toamna si iarna? cand trebuie tunsa?

v.cristina e o adevarata provocare treaba cu semintele,insa trebuie luate in calcul si nereusitele. :( apoi plasticurile trebuie sa foloseasca la ceva :)
....si cum eu sunt o ecologista infocata si practicanta,refolosesc toate plasticele posibile :!:

din practica treaba cu cofrajele de oua mie personal imi displace.
se usuca repede,nu e pamant destul,iar daca incerci sa pastrezi o oarece umiditate se face mucegai pe spatele cofrajului.
cutiile de plastic sunt mai ok.
le-am gaurit f tare si le-am pus pe pat de nisip.
asa ud numai nisipul si se pare ca le merge f bine....celor care au iesit :wink:
 

iraira

Member
Din cate am vazut la unchiul meu e verde tot timpul anului, , iar de tuns , nu o tunde, dar primavara sapa si o scoate de pe zonele unde s-a intins si nu o doreste.
 

adiadi

Member
multumesc pt informatii.
semintele au iesit f greu dar au iesit...toate.
nu am gasit destule informatii ca sa stiu ce sa fac mai bine, pt ca sunt tare multe.
cu sapatul precis ma ajuta cartitele :cry:
 

Claudiavis

Active Member
adiadi, legat de cirtite cica ar fi doua solutii ecologice:

1. le lasi sa-si faca de cap in gradina pina isi fac ele sistemul de galerii si dupa aia se cumintesc (intre timp stringi frumusel cu roaba pamintul pe care il dezgroapa si il folosesti pentru flori)

2. plantezi plante pe care cirtitele nu le suporta, de exemplu Canna.

Asta e, trebuie sa invatam sa traim in armonie cu natura, deci si cu... cirtitele :)
 

iraira

Member
Tot aici pe forum am citit despre buxus, are radacini otravitoare si opreste cartitele.
Am mai auzit despre o tehnica pe care vreau sa o incerc, se ingroapa sticle(de sticla, nu plastic) in pamant pe jumatate cu gaturile in sus, vantul trecand printre ele provoaca un suierat si niste vibratii pe care ele le simt si ocolesc zona
La cartite e aiurea ca papa bulbisorii din pamant :(
 

adiadi

Member
Iraira...despre treaba cu buxus chiar eu am scris in forum,sau cel putin am scris si eu. dar e scump tare sa ingradesc totul cu buxus.
am pus si cioburi de sticla si sarma ghimpata :cry: :cry:
stiam de narcise ca nu sunt pe placul dragutelor.
o sa le inmultesc cu siguranta
Claudiavis, multumesc.
cat despre canna ,e preferata mea,am si reusit sa o inmultesc destul de bine.
dar inca e in sera :roll:
....si bulbii mei de crini stau imprastiati pe pamant :cry:
doamna cartita a muncit azi noapte.
si asa ma bucur de semintele care au iesit...dar ce fac cu ele?
:? gradina mea din seminte ma gandesc sa o fac suspendata...sa le fac in ciuda :evil:
 

emundin

Member
Ce inseamna sa lipesti 3-4 saptamani :rofl: Am de citit acum romane si sunt chiar incantat. Cofrajele de oua le foloseam si eu pana cand cei 2 neuroni ai mei au explodat si am pus seminte in pahare de plastic la care am pus pe fundul lor coji de paine nisip si apoi pamant. Au incoltit repede si au crescut repede :) Vad ca Adiadi isi va deschide Garden center :) Arata superb si se vede pasiunea.

Bafta, sa-ti creasca si sa infloreasca :)

Asteptam si pozele cu flori :)
 

adiadi

Member
MULTUMESC!
SANT INCEPATOARE!
EXPERIMENTEZ!
SI EU SUNT CURIOASA CE IESE.
DACA IES 15 FLORI DIN ZECILE DE PLICURI DE SEMINTE,AM SA CONSIDER CA AM PRIMIT UN PREMIU FABULOS!
 

adiadi

Member
REZULTATE:


astea sunt cele mai relevante. bulbi si seminte puse de mine
am inceput sa le scot afara....pe cele din sera
iar celelalte din straturi astept sa-si scoata nasul :oops:
 
Sus