O gradina din seminte

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tine-le 2 ore in apa apoi pune-le in turba umeda dar NU nu foarte uda si acopera-le cu o punga de plastic.Substratul trebuie sa se pastreze permanent UMED.Germinarea are loc dupa cca.30 de zile daca temperatura la care a fost tinut recipientul a fost de 16-20 de grade.
Spor sa ai................
 

fixpix

Active Member
hahaha
palmier? ai dat-o-n bara!
nu prea le am cu ei!
numa daca-s d'aia de pus afara in gradina. am doi (primiti) dar is mititei... tre sa-i mai cresc oleaca...
8)
 

adiadi

Member
sunt palmieri de gradina.
nu stiu ce fel de....
i-am primit si eu la randul meu.....seminte.
au incoltit toti 50. asa ca mai fac si cadou cu draga inima cui se bucura de ei.
da' alege altceva dac vrei :)
 

daisy111

Active Member
Adi nu te supara pe mine,te rog sa-mi arati si mie un foto cu acei palmieri de gradina :oops: :oops: Suna bine si mi-as dorii si eu,numai ca nu stiu cum arata ca sa caut :oops: :oops: :oops:
 

adiadi

Member
:nu-i nimic: stai cuminte ca stiu asta.
si nu e recompensa,e premiu. :dans:
inca sunt oricum f mici. dar cand mai cresc....daca o sa-ti placa ce vezi poti sa-l revendici.

ps: amuzant e ca face niste seminte ca fasolea.
si eu ma asteptam la nuci de cocos :wink: nu sa culeg fasole de la 2m inaltime
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
adiadi a spus:
saru-mana multumesc!
ai si tu un palmier!
Banuiesc ca mie mi te adresai dar.............eu nu le am de loc,dar chiar de loc cu palmierii :rofl: :rofl: :rofl: .
Ii admir pe unde circul prin alte zari dar doar atit :)
Iar de recompensa?Da.Daca stau bine si ma gindesc chiar vreau ceva:eek: poza .Ca dovada ca sfaturile nu au fost zadarnice si nici semintele seci :mrgreen:
 

adiadi

Member
bine bine. nu va dau palmieri...dar cand vedeti pozele sa nu bociti.
si sa stii ca nici eu le am cu palmierii....da' invat.
si e bun de incercat un bonsai cu el...asa de plictiseala :wink:
trimit si poze. maine iau seminte proaspete!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa ajung sa fac eu bonsai dintr-un palmier crescut din seminte puse acum :eek: ......Maiculitaaaaaaaaaaaaaaa...........Poate nepotii-nepotilor mei sa ii cunoasca pe nepotii-nepotilor lui Vali care sa ii invete mestesugul dibaci ai pomisorilor japonezi :rofl: si asta daca aceia in cine stie ce alta galaxie vor mai trai se vor mai ocupa cu bonsaii din palmier si nu cu cei din stele :)

Imi vine si mie sa rid de ce prostii am scris :tavalit:
 

sorina

Active Member
din multimea de seminte ..... multe n-au rasarit si foarte putine

au rasarit dupa muuuult feort . Nu stiu zau daca se merita efortul si timpul :| :|
 

adiadi

Member
efortul poate nu merita.
poate placerea e mai mare!
am pus o gramada de radacini de canna. conditiile au fost identice. le-au despartit doar 30cm in strat. au reusit abea vreo 5.
din 7 pachete total de cretisoare,am abea 3 fire amarate.
dar sunt si multe altele care au iesit chiar bine.
ideea e ca nu gasesti rasaduri chiar la toate ...fanteziile, sau sunt f scumpe. asa ca nu stiu cat merita efortul dar stiu sigur ca pt mine merita sa incerc.
insa se pare ca nu o sa mai am timp prea mult de ingrijit flori.
(un accident in fam mi-a facut programul tandari)
si am o gradina de legume care ma cere.
asa ca ramane sa creasca cine reuseste.
azi am descoperit ca mai am un vas de rasad de Rudbekia.
l-am pus la repezeala in gradina.
dupa 15 iunie mai fac poze cu cine a reusit sa supravietuiasca in gradinuta mea de incepator
voua va doresc numai bine
 

fixpix

Active Member
adiadi a spus:
cam asa arata acum. e inca mic.
o sa-i mai fac poze si mai incolo cand mai creste
ioi.... palmieru asta de care zici tu e RICIN-ul. si noi am avut... dar mie nu-mi plac deloc. si ocupa mult loc...si nah... fara alte comentarii.. nu-mi plac.

azi toamna s-au uscat si au ramas niste tulpini imense.
acuma tot rasar prin gradinutza mea puiutzi din seminte... si tot ii smulg sa nu-i vina lu tata idea sa mai pastreze vreo 2-3.

:rofl: :rofl: :rofl:

dar...daca tie iti place... go ahead!
fiecare cu ale lui :)

asa arata pe google
http://images.google.ro/images?hl=ro&q= ... a=N&tab=wi
 
Sus