Nalba (Althea rosea)

madairina

Member
ACHIMENES a spus:
RADACINI fratilor, nu bulbi :eek: :?
Pentru mine bulbi inseamna un fel de ceapa mai mica iar radacini inseamna doar cateva firisoare de radacini in pamant eventual cu un lastarel. Eu zic ca erau bulbi
 

albela

Active Member
ACHIMENES a spus:
Ce culoare delicata are floricica ta Albela :D :D seminte a facuuuuutttttt?........ :oops:
Nu inca, sunt primele flori, dar stau cu ochii pe ele si promit ca strang pentru cine doreste :D .
 

fixpix

Active Member
hai mada nu te suparaaaaaaaaaaaaaaa!!!
ca stii... faci riduri... si ma pui sa-ti iau crema din aia cum tot vad prin reclame la tivi.
fruntea descretita, si mainile printre flori!
asa sa iti incepi ziua!
si io la fel.... dar prin ghivecele din apartament~~~
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
uuu... abia asteptam :)
dar eu unul sunt dispus sa te cred, pentru 2-3 seminte !
is "cheap" .... ce sa fac?
ma vand ieftin :)
 

ACHIMENES

Member
Hai acum, sper ca nu te-ai suparat.......totusi daca nu sunt radacini simple or fi radacini tuberizate, ingrosate, ceva acolo dar nu b--- :wink: :)
 

madairina

Member
Nu m-am suparat stai linistita dar imi vine sa ma duc in gradina sa dezgrop nalbele sa vad cum arata radacina lor acum. Crezi ca putem sa ne vedem sambata dimineata in jur de 10 - 11 ca sa iti dau semintele care le-am adunat de la nalbe? (te sun in prealabil sambata dimineata ca trec pe acolo).
 

IZA

Active Member
Fetelor iubitoare de nalbe, am citit ca se seamana si acum nalbele. Numai bine cresc ca sa reziste peste iarna. :wink:
 

fixpix

Active Member
mada & achi,
faceti cumva sa imi parvina si mie ceva seminte din astea rosii si galbele... PLIZ!
va dau ce vreti!
(daca am)

:mrgreen:
 

madairina

Member
Iti trimit eu dar dami o adesa pe PM. Sunt curioasa unde le plantezi pe balcon? Iar la primavara cand voi gasi bulbi o sa iti trimit din aceia. PROMIT :wink:
 

fixpix

Active Member
HOHOHO....pai ai la seminte...
oare ce o sa faci cu ele ?
cand sa le pun in pamant? acuma sau la primavara???
 

ACHIMENES

Member
Caline eu am albe batute, daca doriti va putem arunca o samanta :rofl: sau altfel.....iti mai pun si cateva seminte din plicul cu seminte din care a iesit cea alba :?
 

fixpix

Active Member
vrem si alb batut. ti-a facut flori? sa vaz si io.
si btw.... am un achimenes asa frumusel... mov... in bucatarie... tot plin de flori e.
bun nick ti-ai ales!
:rofl:
 

ACHIMENES

Member
fixpix a spus:
vrem si alb batut. ti-a facut flori? sa vaz si io.
si btw.... am un achimenes asa frumusel... mov... in bucatarie... tot plin de flori e.
bun nick ti-ai ales!
:rofl:

Ia acilea si minuneaza-te ce alb delicat, eu am senzatia ca seamana cu zapada un pic topita prin care trece lumina
Din plic vrei 2-3 seminte?

Nick-ul meu e ales din pricina de fix........... am numarat, masurat, fertilizat 2 ani la peste 150 de ghivece cu achimenes :x :x :oops:
 

fixpix

Active Member
hey miss akimeness

:rofl: :rofl: :rofl:

pai chiar ca arata bineee....

pai vreau seminte de la ale tale (ca zici tu ca deja au seminte) si din plic nu stiu daca e cazu. daca sunt aceleasi plante/flori... cred ca e OK numai d-astea proaspete.

ceva instructiuni? le plantez acuma? in ghiveci? in pamant afara? sau astept pana la primavara?

mai ai adresa? daca nu... trimite-mi un PM ca nu o ai!
:rofl:

mi s-a marit inboxu? ca acuma parca incap mai multe mesaje...
 
fetelor pot sa ma inscriu si eu la seminte de nalba batuta? dau la schimb seminte de cleoma sau craite pitice sau ce vreti si pot sa dau. pls
 

ACHIMENES

Member
Eu vreau si una si alta, mai ales craitele pt ca imi place f mult mirosul lor.
Deci sa incep sa numar semintele: una pt Calin, una pt Mariuca, una pt Madairina :) impartim frateste :rofl:

Caline acu' nu stiu cum sa te sfatuiesc mai bine........daca ai seminte suficiente pune si afara , dar mai opreste si pt la anul....sa nu ai surprize neplacute.
Eu deja am repicat nalbele ( seminte din plicul de anul trecut) % de germinare nu a fost stralucit, dar am obtinut 10 plante sanatoase si viguroase....nici nu-mi pot dori mai mult :oops:
 
Sus