Nalba (Althea rosea)

daisy111

Active Member
Am si eu ceva intrebari :oops: cand se pun semintele,in ce perioada a anului?si v-a inflori in anul respectiv?iar toamna se aduna seminte/se scot?sau raman mereu acolo si ies singure in anii urmatori precum ghioceii?
Nu am avut niciodata si tare mult mi-au placut la voi si as pune si eu.
Multumesc mult!!!! :hug:
 

ACHIMENES

Member
Baga mare Daissy :rofl: :rofl: adica 'zvarle niste seminte ....ca de restu' are grija mama natura, dar sa le acoperi cu pamant sa nu inghete la iarna :) :)
 

IZA

Active Member
Astea sunt, Achi
:D

Madairina, daca ai cumparat bulbi , nalbe nu sunt sigur pentru ca nalbele nu au bulbi.
 

madairina

Member
O sa fac maine o poza cu ambalajul de la bulbii care i-am cumparat (am pastrat ambalajele de la toate florile pe care le-am pus). Revin maine cu poze.
 

fixpix

Active Member
nalbele au BULBI?
asta-i o noutate pentru mine.
n-as crede!

iza... super aia roz batuta. face...seminte?
:oops:
 

alfa

Active Member
Vai, ce frumoase sunt Iza. Sper sa am si eu la anul.
Eu am pus semintele intr-un ghiveci, la sfarsitul lui iunie. Aici in "laboratorul" de la Bucuresti. Acum au vreo 15-20 de cm plantutele. Peste 2 saptamani plecam la munte in concediu. Atunci vreau sa le plantez, ca sa le pot uda timp de o saptamana. O sa ziceti ca sunt nebuna, ca ma chinui asa, dar de cate ori am semanat direct, niciodata nu a iesit nimic. :(
 

ACHIMENES

Member
fixpix a spus:
nalbele au BULBI?
asta-i o noutate pentru mine.
n-as crede!

iza... super aia roz batuta. face...seminte?
:oops:
Esti de speriat Caline, pui niste comentarii de mori nu alta :rofl: :rofl:
Nu Caline, aia roz batuta nu face seminte.......pt tine face bulbi.

Iza sunt superbe nalbele tale, niste seminte ceva, un schimb, o maslina, o atentie se poate :)
 

IZA

Active Member
:rofl: :tavalit: pai mai stim noi cum or fi si bulbii aia???Face , face seminte, am vazut dar le mai las. Asa e , germineaza mai greu. La mama din doua plicuri nu a rasarit nici o planta iar la mine au rasarit trei plante si toate au aceiasi culoare. Bineinteles ca au inflorit in al doilea an. Voi strange seminte sigur si va voi da numai sa fie destule ca am vazut ca sunt cam seci in mare parte. :D
 

madairina

Member
Am revenit cu lamuriri. Am facut poze la ambalajul de la nalbele cumparate din magazin. Fiecare pachet avea 2 bulbi.
 

fixpix

Active Member
pai am ramas paf. da tot nu cred ca erau bulbi. probabil radacini. dar asta (bulbu) e semnu distinctiv pentru a descrie distanta intre plante la semanare...

ZIC EU :)

fie cum o fi... vreau seminte!

:rofl:
 

fixpix

Active Member
madairina a spus:
Am vazut ca au inceput sa se usuce semintele, am adunat din ele. Daca vrea cineva seminte pot trimite. Am galbene si rosii batute.
DECI.... vreau...

da bulbii in pamant nu s-au inmultit ???
:rofl: :rofl: :rofl:

nu te supara... mai glumim si noi?

sa nu ma lasi fara seminte...

punem de un schimb, ceva! :)
 

madairina

Member
Promit ca in toamna sau in primavara cand voi gasi de cumparat o sa fac poze si la bulbi ca sa nu mai existe atatea discutii. Inca nu stiu daca s-au inmultit poate la toamna cand o sa incerc sa ii scot o sa vad.
 
Sus