Nalba (Althea rosea)

IZA

Active Member
Mada sa nu faci ca mine sa le culegi de pe plante prea devreme si sa ai supriza sa nu-ti rasara mai nimic. Trebuie sa le lasi sa se usuce foarte bine pe planta. Eu am ramas cu buza umflata ca nu au rasarit decat trei plante dintr-o jumatate de punga de seminte. Am facut rost de rasad si asa am acum . Am plantat si plantele mari cu boboci si flori pe ele acum trei saptamani si s-au prins toate. :D .
 
ACHIMENES a spus:
Eu vreau si una si alta, mai ales craitele pt ca imi place f mult mirosul lor.
Deci sa incep sa numar semintele: una pt Calin, una pt Mariuca, una pt Madairina :) impartim frateste :rofl:

Caline acu' nu stiu cum sa te sfatuiesc mai bine........daca ai seminte suficiente pune si afara , dar mai opreste si pt la anul....sa nu ai surprize neplacute.
Eu deja am repicat nalbele ( seminte din plicul de anul trecut) % de germinare nu a fost stralucit, dar am obtinut 10 plante sanatoase si viguroase....nici nu-mi pot dori mai mult :oops:
ok achimenes iti pastrez seminte si de cleoma si de craite.
ne vedem la intalnirea din septembrie sau imi trimiti adresa pe pm?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am luat si eu dintr-o margine de drum seminte de nalba rosii intens si albe,insa putin mai mici decat ale voastre(poate din cauza secetei din zona).Va rog frumos sa-mi spuneti daca le pot planta acum sau sa astept primavara.
 

daisy111

Active Member
Mi-au iesit si mie niste plantute mici din semintele de nalba puse intr-o casoleta de la inghetata.Acum ce fac cu ele?le pun in curte sau le las acolo sau le plantez individual in pahare si le bag la beci pana la primavara?
 

ACHIMENES

Member
Mai lasa-le sa creasca, dar repica-le si pot ierna si intr-o veranda racoroasa dar udate cat mai putin asta in caz ca in veranda scade temp sub 0.
 

madairina

Member
Am primit catalogul de la Bakker si acolo poti comanda mix de nalbe pachet de 6 bulbi la pretul de 29.90RON. Sa comand si sa trimit celor care nu au crezut?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Irina nu as vrea sa te supar dar sa mor daca inteleg chestia cu bulbii :? Si cum sa coste o caruta de bani niste chestii care dau flori si care din seminte care cad pe pamint rasar in anul viitor???
Mister............mare mister............ :wink:
 

alfa

Active Member
madairina a spus:
Am primit catalogul de la Bakker si acolo poti comanda mix de nalbe pachet de 6 bulbi la pretul de 29.90RON. Sa comand si sa trimit celor care nu au crezut?
Chiar o fi nalbe? Asta da afacere, 6 "bulbi" la 30 de Ron.... :eek: :eek: :eek:
 
A

Anonymous

Guest
aia cu "bulbi" de nalba imi place la nebunie
si ami ales cu catalogul Bakker care mi se pare cea mai mare hotie........da omu e liber sa-si cheltuie banii cum doreste
 

alfa

Active Member
Eu am insamantat nalbele in iunie. Am facut rasad acasa si la sfarsitul lui august le-am plantat in gradina la munte.
In septembrie arata asa:

Data viitoare ma duc sa s-o caut la radacina, si de o avea bulb, la anul pe vremea asta veti putea cumpara de la mine la juma de pret :rofl: :rofl: :rofl:. Ma apuc de afacere :wink: :rofl:
 

IZA

Active Member
Elf_a a spus:
aia cu "bulbi" de nalba imi place la nebunie
si ami ales cu catalogul Bakker care mi se pare cea mai mare hotie........da omu e liber sa-si cheltuie banii cum doreste
Deacord cu tine!
 
Sus