Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

v.cristina

Active Member
si eu duc o lupta destul de crancena cu ele tinand cont ca florea mea preferata este brugmansia....atat de toxica si otusi atata de indragita de toti daunatorii de pe planeta asta :cry: :cry:

exista o modalitate traditionala care consider eu ajuta numai la diminuarea din numarul lor o reprezinta asezarea unor hartii colorate galben strident unse cu clei ceva de genul benzilor adezive pentru muste :) :)
 

Sash

Active Member
Si eu am un lastar pus la prins care e locuit de afurisitele astea mici si albe. Acuma...pot sa spun ce nu merge impotriva lor:
- am tinut petul inchis o perioada - umiditate mare, cred ca le-a placut ca s-au inmultit;
- am tinut petul fara dop, nici o diferenta;
- am sters frunzele cu spirt, nici ca le-a pasat;
- am spalat frunzele, am dat cu perfect plant, am inchis petul pentru 2 zile. S-au ingalbenit si au picat aproape toate frunzele, afurisita a supravietuit;
- acuma... zilnic sau la 2 zile scot lastarul din pet si spal singura frunza ramasa cu apa si sapun, ocazie cu care gasesc 1-3 musculite pe dosul ei. Ma intreb de unde tot apar ca cica nu se inmultesc decat pe frunze.

Exista insa si o parte buna - nu s-au raspandit la celelate plante din jurul petului. Ma intreb de ce, ca doar nu-i mare lucru sa zboare afara din pet cand il las fara dop...
 

v.cristina

Active Member
poate din cauza ca plantele care nu stau sub pet stau la o temperatura mult mai scazuta ceea ce nu le place deloc... :evil: :evil:
 

Sash

Active Member
Nu-i chiar asa scazuta temperatura din jurul petului - cred ca e in jur de 20-22 grade. Umiditatea insa e semnificativ redusa.
 

ACHIMENES

Member
ACHIMENES a spus:
angela draganoiu a spus:
Achimenes nu stiu daca ai experimentat metoda cu punga dar musculitele alea nesuferite se numesc "de sera" si le place la umiditate. cred ca ar muri ........ de ras.
Gata am scris articolul si acum sunt mult mai informata despre mizeria de musculita alba
1. nu-i place umiditatea, de ce crezi ca apare in camerele noastre iarna... pt ca aerul este foarte uscat si se simte excelent
2. " de sera"... in conditii de sera musculita alba evolueaza tot timpul anului, iar in conditii de solarii si camp, numai vara si toamna ( pe parcursul perioadei de vegetatie
3. modul de viata este conditionat de anumite temperaturi.... 0 grade, la 10grade nu se mai reproduce, la fel la temperaturi de peste 34grade.
Cel mai bine se simte la temperaturi cuprinse intre 20 si 32 grade
Se scăpa foarte greu de ele prin măsuri combinate de reducere a temperaturii până la limita suportabilă de plante (stagnează reproducerea musculiţelor), aplicând totodată insecticide puternice şi alternative, de exemplu: Regent, Actara, Karate.
 

Sash

Active Member
Am citit Achimenes de cand ai postat prima data. Tocmai din cauza asta am postat experienta mea cu ele pentru ca la mine s-au comportat oarecum diferit - in punctele in care am putut testa/observa. De ex. nu pot sa scad/cresc prea tare temperatura fara sa compromit prinderea lastarului. Nici cu insecticidele nu ma pot juca prea tare din acelasi motiv.
 

ana popa

Member
paula a spus:
cum o mai duce-ti cu musculita alba de sera ? daca o duce-ti bine cu ce le mai tratati ?
Eu sper ca am scapat de ele, deocamdata nu am mai vazut niciuna. Cum? Hibiscusi (vreo 2 -3 mici) i-am tuns de tot cand i-am bagat in casa, achimenesii i-am tinut pana tarziu afara si apoi am taiat partea de sus cand i-am adus inauntru, iar muscatele le-am lasat afara sa inghete cu musculite cu tot :evil: .
 

Roxana

Active Member
eu mai gasesc cate o musculita alba pe frunzele de Fucsia, dar mereu le omor. Planta nu da semne ca ar fi afectata de ele.
 

ACHIMENES

Member
O fi capatat rezistenta la daunator :rofl: sau doar asteapta si ai sa vezi planta terminata, epuizata :? si te vei intreba ce naiba a avut de a dat coltul :cry:
 
Au aparut numai pe crin. O sa merg la fitofarmacie ca vreau sa ii tratez cat mai repede (mama are pb cu ele). Nu vreau sa ajunga la fuchsii si la passiflora :cry:
 

Roxana

Active Member
Daca ajung la Fucsii mai ales sunt putine sanse sa mai scape.(cel putin asa s-a intamplat cu ale mele :cry: ) Din punctul meu de vedere, cel mai indicat este Mospilanul.
 
am fost azi si am luat o fiola de Deltim...spune ca e pentru musculita si ca e la fel ca Mospilanul...are cineva antecedente cu aceasta solutie?
 

ACHIMENES

Member
Spune repede substanta activa si grupa de toxicitate si apoi mai vedem.
Eu nu am cumparat niciodata asa ceva si drept sa-ti spun nici nu am auzit, apropo spune-mi de cine este fabricat. Mersi. :D
 
Sus