Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

AngelEyes

Member
Multumesc Fleur.Maine o sa stropesc si eu.La cat timp se repeta stropitul ? E indicat ca a2a oara sa stropesc cu alt insecticid nu ?
 

magda

Active Member
Moderator
va vine sa credeti ? acum o luna si ceva am primit o fucsie mititica si au inceput problemele - musculita alba la mirt, muscate, nalba, passiflore, pandorea, jasmin, inca un pic si la cactusi. Am avut impresia ca am scapat de ele dupa ce le-am facut dusuri zilnice, dar m-am inselat.Azi am cumparat Actara plic de 1,5g si astept sa nu mai ploua ca sa-l incerc. Fucsia a murit. Nu inteleg de ce au aparut pt. ca toate plantele mele sunt in curte. :(
 

albela

Active Member
Si la mine au aparut la plantele care stau afara :( . Si eu care speram ca vara nu o sa mai am probleme cu afurisitele astea :x .
 

brishtara

New Member
VioletaB a spus:
Este posibil ca musculita asta sa-si faca de cap si acum iarna?
aveti si voi sau eu sint caz izolat ? :(
Noi am avut o groaza initial doar intr-o sera. La un momentadat am folosit atomizorul cand am stropit cu insecticid( Confider, Lider, etc). Nimic nu a mers. Au facut potop, iar inj\ sera de rosii asa de multev erau incat mizeria lor acoperea partial rosia si trebuia sa le stergem pe fiecare in parte cu o carpa 8) . Anul asta am lasat sa inghete cateva saptamani...si am scapat :giggle:
 

stelia13

Member
eu am pus vreo 2 tigari in apa pana cand s-a colorat apa, apoi am stropit o petunie plina de musculite albe.....se pare ca a dat rezultate :) :) :),e prima incercare
Chestia asta am auzit-o de la o vecina :D
 

albela

Active Member
Nu stiu ce s-a intamplat anul asta dar gradina mea e plina de musculite din astea albe. Cum misti o tufa o ramura ceva se ridica de peste tot. Nu am avut asa ceva niciodata. Si zmerura e plina si weigela la fel (au inceput sa i se usuce frunzele de jos). Culmea e ca anul asta am tot stropit pentru musculita alba. Anii trecuti nu am stropit si nu am avut aproape deloc. Am auzit ca si pe la vecini sunt tot asa multe. Ce as putea sa fac. Se fac stropiri preventive iarna sau primavara, ca sa nu mai patesc asa si la anul?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum citiva ani am patit si eu asa.Peste tot zburataceau.Vecinii nici macar nu se sesizau iar eu umblam cu vermorelul permanent dupa mine :( .Si tot nu am scapat de ele.In primavara urmatoare nu a mai aparut niciuna.Cred ca iarna le-a venit de hac sau au plecat spre Bacau.Dar sa fi facut atitia amar de ani :?: pentru un drum de citeva sute de km ? :rofl: :rofl:
 

albela

Active Member
Pai sunt mici si zboara incet :rofl: . Deci crezi ca la anul e posibil sa scap de ele fara sa fac nimic? Atunci sper sa fie o iarna friguroasa sa inghete toate zburatoarele astea nesuferite.
 

enya

Member
cred ca musculitzele alea albe si urite au ocolit deva si au poposit la brasov...ce sa ma fac?
 

albela

Active Member
Stropesti cu confidor. Ai sanse mai mari sa scapi, desi eu nu cred ca e vreo solutie cu care sa scapi definitiv de ele, mai mult sa le mai reduci.
 

enya

Member
plantele mele inca sint afara si as vrea sa scap de ele inainte de a baga plantele in casa...nu sint multe dar sint destule...
 

sicora fabian

Active Member
AP

Albela, anul acesta am folosit numai Proteus, Decis si Karate, dar n-am avut probleme cu musculita alba, nici in sere, nici in camp. Nici in anii trecuti, cand foloseam Confidor in alternanta cu altele nu am avut probleme cu ea, desi a mai aparut cateodata.
 

albela

Active Member
Asa cum am mai scris la mine e jale. Toata grdina e plina de musculita alba si normal ca este si pe plantele de pe terasa. Am stropit si eu si cu Decis si cu Karate, fara absolut nici un efect. . Acum fac stropiri cu confidor pentru pregatirea de iernare in casa, dar nu cred ca voi scapa :cry: .
 
Sus