Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

angela draganoiu

Active Member
pe la inceputul topicului spunea cineva de o metoda cu scotch portocaliu pt ca lighioanele astea nesuferite ar fi atrase de culoarea portocaliu. a incercat cineva ? cu ce rezultate ?
Achimenes te rog nu te supara pe mine, am glumit. sint intr-adevar greu de dovedit insectele astea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am pus si stickere speciale si tot degeaba. E drept ca au scazut ca numar, dar n-au disparut. Am tot schimbat insecticidele. Acum am luat altul, din acela cu tripla actiune. Sa vedem ce mare branza face ... :(
 

lelia

Well-Known Member
Eu am scapat de numerosii daunatori cu Perfect plant ,actiune tripla,fungicid,insecticid,acaricid-protectie totala,este sprey,efectul garantat,insa mare atentie cind pulverizati,sa nu fie prea aproape de frunze ,pt este f. puternic si plantele vor cheli . Succes la vinatoare :wink:
 

mymo

Active Member
Ca vor chelii va spun sigur,si daca nu mai au frunze,nu mai au nici daunatori :rofl: Eu asa am scapau de daunatori.....cu tot cu frunze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Zice pe eticheta ca pulverizarea se face uniform si de la o distanta de 50 cm. Deci banuiesc ca tu ai pulverizat de aproape. Iar chelirea e absolut normala in cazul asta.
 

lelia

Well-Known Member
Mymo,respectam noi veodata instructiunile :? ....nyeh....si apoi suntem :( ca au chelit plantele dar suntem :) ca am scapat de dusmani :wink:
Cornelia ,trebuie respectata distanta iar daca nu mor din prima ,operatiunea se repeta chiar a doua zi, nu musai la 8 zile cum scrie pe instructiuni :D
 

mymo

Active Member
Da Cornelia,am dat mai de aproape pentru ca prima data am facut cum scria si nu am vazut nici un rezultat.Dar sa NU faceti ca mine.
 

lelia

Well-Known Member
Nu ,daca este facuta la distanta recomandata si a.erisirea spatiului dupa o jumatate de ora-are un miros puternic si toxic .
 

ACHIMENES

Member
Este atat de mult de vorbit pe tema acestui daunator incat m-am gandit ca urmatorul meu articol din revista "Practic " sa fie despre minunata musculita........ :) . Promit ca ma voi documenta fff bine si va iesi un articol de nota........... :marfa:
Intradevar, ele sunt atrase de culoarea portocalie :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In toamna,in septembrie am cumparat o crossandra plina de bestii albe.I-am facut adevarate bai cu mospilan.Am pulverizat-o si de aprope si de la distanta.Si pe fata si pe dos.Si la saptamina si chiar la fiecare doua zile.Nu vor sa plece si pace.Inteleg ca le place la mine dar eu vreau sa scap de ele.
Culmea este ca nu au migrat pe alte plante.Ciudat :? M-am hotarit la o solutie extrema.O chelesc cu mina mea.Mai bine cheala decit cu muste :evil:
Sa vedem atunci ce se va intimpla :x

Achimenes sa ne dai link spre articolul tau.Nu toti cumparam revista :D
 

blueheart_d

Member
eu am primit de la o prietena de la sera cativa butasei de fuchsii (tocmai tunsese unul si vroia sa-i arunce), dae erau plini de musculita asta si de urmasi nu mai vorbesc. mi-a fost frica sa-i iau, dar mi-am asumat riscul. am curatat fiecare frunza in parte si tulpinitele cu putin spirt, i-am pus in banuti de turba si apoi la propagator. nici o musculita n-a scapat.
 

ACHIMENES

Member
angela draganoiu a spus:
Achimenes nu stiu daca ai experimentat metoda cu punga dar musculitele alea nesuferite se numesc "de sera" si le place la umiditate. cred ca ar muri ........ de ras.
Gata am scris articolul si acum sunt mult mai informata despre mizeria de musculita alba
1. nu-i place umiditatea, de ce crezi ca apare in camerele noastre iarna... pt ca aerul este foarte uscat si se simte excelent
2. " de sera"... in conditii de sera musculita alba evolueaza tot timpul anului, iar in conditii de solarii si camp, numai vara si toamna ( pe parcursul perioadei de vegetatie
3. modul de viata este conditionat de anumite temperaturi.... 0 grade, la 10grade nu se mai reproduce, la fel la temperaturi de peste 34grade.
Cel mai bine se simte la temperaturi cuprinse intre 20 si 32 grade
Se scăpa foarte greu de ele prin măsuri combinate de reducere a temperaturii până la limita suportabilă de plante (stagnează reproducerea musculiţelor), aplicând totodată insecticide puternice şi alternative, de exemplu: Regent, Actara, Karate.
 

daisy111

Active Member
Eu m-am gandit acum la ceva,dar sa nu ma bateti rau daca gresesc :) :oops: ....daca florile carnivore se hranesc cu insecte,de ce nu s-ar hranii si cu musculitele astea pacatoase?!:? ..ca sa cumparam cate o floare carnivora :oops:
 

Chiquitita

Member
din pacate nu fac fata la roi, pentru ca o planta carnivora are voie sa "imbuce" 2-3 max. insecte pe zi. Mai multe, omoara planta.
 

daisy111

Active Member
:( Asta nu o stiam...nu am floare carnivora si nici nu m-am interesat de ea,doar din auzite stiu cate ceva.....chiar nu stiu cu ce sa le dam de cap :(
 

bemai

New Member
daisy111 a spus:
Eu m-am gandit acum la ceva,dar sa nu ma bateti rau daca gresesc :) :oops: ....daca florile carnivore se hranesc cu insecte,de ce nu s-ar hranii si cu musculitele astea pacatoase?!:? ..ca sa cumparam cate o floare carnivora :oops:
o sa devina obeze carnivorele la cum se inmultesc astea, sau se vor :bolnav: intoxica de la insecticidele pe care noi le tot aplicam si ele le considera deodorant :evil:
SARBATORI FERICITE CU MULTE MULTE BUCURII !!! si fara paraziti pe plantutele noastre dragi.
 
Sus