Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

Mary_qq70

New Member
In curte ii tin si eu, dar nu in soare...are putina umbra. Chair azi ii mut in cel mai insorit loc din curte.
 

Fleur

Active Member
Nici nu cred ca e posibil sa scapam total de ele cand avem mai multe plante care le atrag dar trebuiesc tinute in frau. Si eu am obsevat ca la cele din curte atacul este mai mic decat cele de pe terasa dar explicatia pe care am gasit-o e ploaia si vantul care pe terasa nu ajung.
 

paula

Member
pacatoasa rau musculita asta alba , de cand am inmultit floricelele am observet ca si musculitele se inmultesc foarte repede , am stropit cu tot felul de solutii dar la cateva zile reapar din nou , :cry: nustiu cum putem scapa de ele mai ales afara in aer liber .
 

dan_6393

Member
FLEUR are oarecum dreptate....

Musculita alba, evolueaza foarte bine in conditii de umiditate.
Incercat o solutie slaba de Decis ( o fiola la 15 litri de apa ) sau mai bine FASTAC 10 EC ( mai nou se numeste AGROTRHIN 10 EC)-acelasi dozaj- si pulverizati pe pamintul din jurul plantei si pe dosul frunzelor.
Musculita asta apare si face roiuri si in zonele in care gazonul a atins peste 20 cm si mentine umezeala
 

dan_6393

Member
molii, acarieni etc

Mospilan-ul este foarte bun, ca si ACTARA, dar cu precadere pentru ACARIENI.
-Pentru molii folositi ACTELLIC sau Faster, sau Fastac. ( foarte eficiente toate si pentru omizi, paduchi si alte alea).
in paralel, nu uitati sa tratati preventiv plantele si impotriva bolilor - Dithane, Captadin- (desi recomand puternic DITHANE 45), Topsin.
Cautati pe net Bursa agricola- articole si veti obtine sfaturi f.f. utile
 

dan_6393

Member
pt.ALINUCA

Alaltaieri cind am intrat in curte m-a intimpinat un roi de "muste" care se invirteau in jurul pomilor fructiferi ! ( Avantaj eu - ii stropisem cu AGROTRHIN 10 ( FASTAC) cu 3-4 zile inainte.
Am cautat sursa mustelor si am gasit-o sub gazonul de 25- 30 cm pe care nu am apucat sa il tund.
Am stropit cu Agro... si pina azi e liniste
 

v.cristina

Active Member
eu pentru musculite albe de sera folosesc LIDER pe care l-am cumparat din piata de la cei care vand plante iar pentru omizi sau virmi KARATE
 

nutilepadat

Active Member
Cristina chiar vroiam sa te contactez in legatura cu insecticidul care ai zis ca l-ai folosit pt eradicarea musculitei albe :wink:
Cu aceasta ocazie te salut si abia astept sa ne revedem la Sibiu :rofl:
 

v.cristina

Active Member
astazi am mers in piata sa mai culeg cateva informatii de la vanzatorii de flori , cei care detin sere, in legatura cu nimicirea numeroaselor insecte ce ne ataca floricelele
adevarul este ca au secrete numai bune de aflat tinand cont ca ei sunt foarte interesati in a-si proteja florile
cred ca am stat la taclate 1 ora cu unul din ei si am aflat mai multe denumiri de insecticide, pe care le-am si cumparat, asadar :
1. pentru musculita alba de sera, in loc de LIDER am primit fiole eMERITE ENERGY care cica sunt mult mai bune pentru ca pe langa imidaclopid ca substanta activa mai contine si deltametrin
-aceasta substanta mai nimiceste afidele, gandacul de colorado si omida paroasa
2. bentru bolile de fainare TILT 250 EC fiola
3. iar pentru paianjenul rosu MITIGAN 18,5 EC fiola

cam asta am descoperit spre sa va ajute si pe voi
:wink:
 

albela

Active Member
Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Aseara am bagat in casa plantele de pe terasa descoperita. Am vazut de pe unele plante (azalee si Thunbergia grandiflora) se ridica cateva zburatoare mici albe. Este musculita de care vorbiti voi? Nu am sesizat nimic deosebit pe aceste plante in afara acestor zburatoare. La azalee au cazut niste frunze dar mi se pare normal. Am stropit azaleele cu un insecticid + bionat si le-am bagat in casa mai la racoare.
 

v.cristina

Active Member
verifica de foarte aproape frunzele de la azalee, atat pe fata cat si pe verso si vezi daca gasesti niste oua minuscule albe :roll: :roll: :roll: acelea trebuiesc prima data starpite :evil: :evil:
 

mirelush

Member
Raportez si eu o invazie masiva de musculite albe la hibiscusii mei... :cry:
Asa ca azi de dimineata i-am scos pe terasa si i-am stropit cu o solutie de apa cu sapun de casa ( am fiert 200 grame de sapun la 1 litru de apa ). Ii mai las cateva ore afara si apoi ii duc la locurile lor. Voi vedea daca le-am venit de hac. Cu insecticide n-am avut succes. :x
 

ghia_don

Active Member
Si eu ma lupt cu ele, dar ele nu si nu...le place mai ales pe fuchsii. La hibi inca nu s-au aruncat :( ...
 

ACHIMENES

Member
IDEE de metoda ecologica pt combaterea musculitei albe:
incercati sa bagati plantele bolnave in carantina, punandu-le o punga transparenta in cap. Umiditatea mare de sub punga nu le place si poate dau in ...primire. Eu pt aceste zburatoare folosesc spray-ul" Perfect plant "si nu am probleme.
Important de retinut cand se aplica tratamentul ( pt ca pe plante se regasesc mai multe stadii de dezvoltare a acestui daunator)- cand zboara adultii, pe oua trebuie folosite alte produse, cum ar fi insecticidul Applaud 25WP - 0,10%. El este un regulator de crestere cu efect ovarian, ovicid, larvicid si nimfacid, dar este lipsit de efect la adulti. El se utilizeaza numai in cazul in care primul tratament s-a facut cu unul dintre produsele cu efect adulticid ( Confidor, Actara)
 

angela draganoiu

Active Member
Achimenes nu stiu daca ai experimentat metoda cu punga dar musculitele alea nesuferite se numesc "de sera" si le place la umiditate. cred ca ar muri ........ de ras.
 

Sash

Active Member
cred ca metoda cu punga merge daca stropesti bine planta cu insecticid si apoi o lasi in punga o perioada.
 
Sus