Metode de protejare a pomilor/arbustilor contra gerului

miki70

Active Member
Floria a spus:
Cand ma uit la poza de mai jos, incepe sa-mi fie rusine. Eu am aruncat doi saci de rafie peste arbustii mei si i-am legat bine de acestia.
Priviti si voi cu cata daruire isi protejeaza unii arbustii lor, ca niste adevarati pasionati ce sunt http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =3&theater
Eu i-am intrecut pe astea cu plapumica smochinului :rofl:
Floria posibil sa fie suficient ce ai facut tu, eventual mai pune un sac sa fii linistita :) .
 

happy

Well-Known Member
Protectie finala smochin si kaki
protectie passiflora

protectie pawpaw de anul asta :wink:

protectie kiwi
protectie jujube anul3
Floria ,protectiile acelea sunt pentru reclama nu este pt. noi! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bine draga, te intreb de soarta lor la primavara :wink: Da' aveau si parfumel trandafirasii aia cu flori multe si frumose? :)
 

happy

Well-Known Member
De unde am luat butasi nu am bagat nasul sa miros :wink: Oricum sunt urcatori si se fac arcade frumoase din ei.Roz,albi si rosii! Abia la toamna 2012 putem vorbi,la primavara abia sa vad care se prind!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai, mai, obisnuieste-te sa mirosi! :rofl: Eu cum vad o floare cum imi bag trompa-n ea, sa vad daca miroase :oops:
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Mai, mai, obisnuieste-te sa mirosi! :rofl: Eu cum vad o floare cum imi bag trompa-n ea, sa vad daca miroase :oops:
:rofl: :rofl: :rofl: Aseara a venit socrul meu de la o petrecere, intalnire cu fosti colegi de facultate si mi-a adus un buchet mare de trandafiri roz-mov care cred ca fusese pus pe masa. Primul lucru a fost sa-mi bag nasul in ei, mai sa-mi pice nasul . Puteau a tutun :rofl: :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Na Claudia,daca pe trandafiri aruncase cu ceva propietara?Imi muta nasul din loc ca lui Miki? :rofl: :rofl:
Puneti si voi poze cu protectiile voastre(la pomi!)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Ei, mi-ai dat o idee. Pe trandafirii ce i-m plantat langa gard o sa 'pun' ceva parfum la anu', asa n-o sa-i rupa nimeni :mrgreen:
 

maresmarian

Member
am un kiwi in gradina.

l-am pus acu 2 ani.
in prima iarna nu l-am protejat deloc, decat cu un musuroi la radacina.
a murit tot ce era deasupra, dar a dat o noua creanga in vara.

acuma am pus asa :
musuroi la radacina.
peste, pus multe paie.
alungat gainile care incepusera sa scormoneasca in paie.
plecat la lac, intors cu un brat de papura.
pus ziare de sus pana jos, inclusiv ramura.
pus papura de jos pana sus, cu tot cu ramura.
am intentia cand ninge sa ridic o movila pana la jumatate.

vad in primavara ce iese.
 

happy

Well-Known Member
Poze si ce fel de kiwi ai? :D Eu am Issai si kiwi rosu plus kiwi obtinuti din germinare seminte!
 

maresmarian

Member
din pacate am un dslr si e mare, si il mai las pe acasa din cand in cand, asa ca nu am poze cu munca depusa la tara.
pe saptamana viitoare cand ajung acolo.

nu stiu ce soi e, l-am salvat dintr-un magazin de plante din brasov, era singur, amarat si jumulit pe un raft. nici nu eram sigur ca e kiwi. in primul an s-a facut foarte frumos, imi pare rau ca nu am ajut grija mai mare de el. m-am bucurat mult cand am vazut ca a supravietuit totusi.
 

Floria

Active Member
Am protejat arbustii mei in iarna ce-a trecut, doar cu saci de rafie. Crape Myrtle nu a supravietuit doar cu atat. Kaki erau de zona 7 dar au degerat toti 3.
Smochinii au muguri pana sus in varf, le-a fost foarte bine doar cu atat.
Palmierii arata excelent protejati doar cu folie de polietilena.
Paulownia nu a fost protejata deloc si arata foarte bine.
Albizia au degerat unele obtinute din seminte cumparate din SUA, zicea furnizorul ca sunt cu frunzele grena dar m-a tepuit.
Jujubii nu i-am protejat cu nimic dar nici nu au suferit.
Ma voi axa doar pe plante care rezista fara protectie sau cu protectie usoara.
La voi cum arata plantele dupa iarna trecuta ?
 

happy

Well-Known Member
Acelasi lucru cu kaki.Acum ii dau dreptate lui Danero care acum un an spunea ca nu prea merita din cauza ca nu rezista la noi.Noi ne incapatanam sa incercam.Ramane sa crestem pawpaw care se pare ca nu au nimic!
La smochini ma mir ca au rezistat doar cu atat.Cred ca i-ai avut la adapost plantati altfel nu se explica!La mine smochinul este jumatate verde(cel protejat la pamant) si jumate uscat(cel protejat cu coceni si alte folii in picioare)
Jujubele meu(3ani)nu mai are nevoie de protectie,lagestroemiile mai sper sa le de dea jos :wink:
 

Floria

Active Member
Smochinii i-am avut chiar in bataia vantului si cand am scos sacii de pe ei aveau ramurile foarte maronii, am crezut ca sunt moarte deja dar azi am vazut ca au muguri noi pana sus. Kaki am semanat deja seminte de Persimmon - Diospyros Virginiana care sunt de zona 5 si nu mai cumpar din alta parte.
Crape Myrtle ale mele dau in fiecare an de jos dar am una care supravietuieste, am luat multe seminte de la ea inca nu am reusit sa le seman dar maine le voi cauta.
 
Sus