Metode de protejare a pomilor/arbustilor contra gerului

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca sa nu fim cu totul pe-alaturi de topic, hai ca soun eu: am ous in jurul plantei paie, am infipt in pamant un tarus mai inalt decat planta si peste tarus am tras un sac de iuta, sau un tricou vechi, sau ce carpa am mai avut disponibila :)
 

Floria

Active Member
O am si pe-a ta Danero ! :wink:
Claude, eu as zice sa nu mai folosesti sac de iuta pentru ca retine apa, este mult mai bun cel de rafie. Eu voi pune doar saci din rafie pentru ca nu am paie si nici timp sa strang atatea frunze uscate. Voi proteja in mod special Crape Myrtle si Smochinii pentru ca deja mi-au facuta cateva smochine anul acesta. Voi pune sac in sac sa fie mai gros.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poate de-aia nu i-a placut smochinului, ca iarna trecuta i-am pus in cap, peste paie, sac sde iuta :? Mersi Floria, o sa schimb pe rafie...eu aveam ceva saci de iuta cu tesatura mai rara, ma gandisem ca permit mai bine circulatia aerului decat rafia, de-aia n-am pus rafie :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersssssssssssssssiii

Aici are dreptate Floria , iuta trage apa , dar la fel de bine poti proteja iuta cu un sac de menaj , iuta tine mai cald ca rafia :wink: din pacate nu respira prin sac la fel ca in rafie :evil:
 

Floria

Active Member
Offff Happy, trebuie sa facem cerere la creator sa ne ia 5 grade de plus din vara si sa le adauge la iarna !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca aveti pile si relatii eu zic sa faceti odata cererea aia, ce mai asteptati! :rofl:
 

Ivalentin

New Member
a incercat cineva sa protejeze plantele folosind folie din aceea pt parket si pt radacini poliester. oare va fi de folos? Eu asa am procedat cu jujubele, schisandra si alanchimenu (sper sa reziste pana la primavara)
 

serbo

Member
Nu vreau sa stric bucuria nimanui dar cu folia pentru parchet era sa omor 3 smochini iarna trecuta. Aveau cam 1.50 m, i-am infofolit bine si am zis ca in primavara ...ii gasesc si cu smochine pe ei. Insa, in interior s-a facut condens, au inghetat si i-am gasit morti. Norocul meu, si al lor, a fost ca in partea de jos i-am musuroit cu mult pamant si doar acea parte a ramas viabila. Astfel, in primavara a trebuit sa tai tot ce invelisem cu folie si au dat de jos, din tija acoperita cu pamant.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Metoda cu pamant e cea mai buna , poti pune o teava de 160 in care sa pui pamant , exsita insa riscul sa prinda radacini :D
 

Floria

Active Member
Unii protejeaza asa

<embed src="http://www.youtube.com/v/71NlBkOvUxs?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="400" height="233" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>

sau asa

<embed src="http://www.youtube.com/v/bWlEAjPMvY8?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="400" height="301" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>

Aici sunt protejati pomii mai mari


<embed src="http://www.youtube.com/v/nV7ecRXeUr8?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="400" height="233" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

happy

Well-Known Member
Ivalentin a spus:
a incercat cineva sa protejeze plantele folosind folie din aceea pt parket si pt radacini poliester. oare va fi de folos? Eu asa am procedat cu jujubele, schisandra si alanchimenu (sper sa reziste pana la primavara)
Schissandra de unde ai luat?Aveau cei de la Clematis la Indagra dar nu au vandut! :(
Eu inca nu am protejat smochinii si kakii,doar am adunat iarba si vreascuri uscate in apropierea lor.Saptamana viitoare urmeaza.Smochinul ,care s-a marit o sa-i fac o,protectie diferentiata.Pentru ramurile subtiri si lungi-protectie culcat la pamant iar pt. partea de pom protectie aeriana :wink: Deocamdat le-am pus mranita la toti si am sapat pe langa ei! :D
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
se tund in perioada de dormanta si cel mai bine e acum inainte de invelire 8)
Asa voi face si eu, maine ii voi tunde pe toti si apoi ii ivelesc. Azi am sosit la gradina si i-am gasit fara frunze.
 
ai grija sa plasezi si ceva otrava anti soareci , sobolani ,etc. , care se pot ascunde sub invelis si fiindca nu au ce face sau de foame, rod coaja la copaci !!!
 

Ivalentin

New Member
happy a spus:
Ivalentin a spus:
a incercat cineva sa protejeze plantele folosind folie din aceea pt parket si pt radacini poliester. oare va fi de folos? Eu asa am procedat cu jujubele, schisandra si alanchimenu (sper sa reziste pana la primavara)
Schissandra de unde ai luat?Aveau cei de la Clematis la Indagra dar nu au vandut! :(
Eu inca nu am protejat smochinii si kakii,doar am adunat iarba si vreascuri uscate in apropierea lor.Saptamana viitoare urmeaza.Smochinul ,care s-a marit o sa-i fac o,protectie diferentiata.Pentru ramurile subtiri si lungi-protectie culcat la pamant iar pt. partea de pom protectie aeriana :wink: Deocamdat le-am pus mranita la toti si am sapat pe langa ei! :D
schisandra am luat de la starkl (am inteles ca ar rezista afara,dar este ffmica si am ales sa o protejez)
 
Sus