Menta

victoria222

Active Member
Eu am facut aseara o limonada geniala cu miere si menta culeasa direct din gradina. In dimineata asta voi recolta toata menta pentru a o pune la uscat pentru ceai.
 

mirela06

Active Member
Codrinule aseara am baut menta cu ceai verde si miere.
Minunat.
Am sa incerc sa vad cu o picatura de lamaie cum este :? :D
 

victoria222

Active Member
Pai am facut limonada in felul urmator:
-sucul de la o lamaie mare si o jumatate de portocala completat cu apa minerala dupa preferinta (mai multa/mai putina), miere de salcam dupa gust si multa menta proaspata tocata. Se toarna limonada intr-un pahar mare de sticla si se adauga doua-trei cuburi de gheata. Ideal se serveste cu paiul intr-un loc umbrit in gradina, de regula sub un pom :giggle: cu pisica/catelul alaturi
 

adrianam

Well-Known Member
Astzi am gasit si eu in gradina, langa o tufa de narcise cumparata din piata, o plantuta de menta. Are doar vre-o 7-8 cm inaltime, dar am recunoscut-o de cum am vazut-o. Imi este drag de ea, dar nu stiu cum sa fac sa nu devina invaziva? :?
 

elenafles

Active Member
Adriana,menta are radacinile superficiale sub forma de rizomi care se intind dar poti sa o limitezi in functie de ce suprafata vrei sa ocupe.Eu am limitat-o cu ajutorul unui lighian de plastic caruia i-am taiat fundul si l-am asezat peste menta ingropandu-l la nivelul pamantului.S-a format o tufa cu suprafata de marimea acelui lighian si nu s-a mai intins in toata gradina :D
 

anknic

Active Member
numai m3enta mea e defecta?

eu am un tip de menta cu frunze rosietice care face niste tulpini luuungi din care la contactul cu pamantul ies radacini.
 

elenafles

Active Member
Menta ta e normala nu e defecta. :D Eu nu las tulpinile asa lungi ca sa atarne pe pamant si sa faca radacini.Le recoltez si le usuc pentru ceai cand sunt mai tinere ca sunt mai aromate. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anca mai ai menta din aia tiritoare?Te-ai lamurit daca este altceva decit menta aia obisnuita?
Daca da...punem de un schimb?
Iti pot oferi Menta Pineapple .Dar numai daca aia a ta nu e o menta ...normala :p
 

anknic

Active Member
draga mea, de lamurit nu m-am lamurit,dar sigur nu are rizomi in pamant intrucat am scos asta toamna sa mut din ea in alta parte. face tulpini lungi care in contactul cu pamantul fac radacini. ea devine movulie, s-ar putea sa fie din cauza pamantului. asta e singura poza pe care o am cu ea, e din primavara devreme, e menta pe care am mutat-o, atunci era verde, acum s-a movulit (unde am mutat-o e altfel de pamant, asa ca s-ar putea ca movulie sa fie ea)

http://anknic.sunphoto.ro/gradina_2012/72755935

am sa o intreb pe Mada daca si la ea s-a movulit ca i-am dat in primavara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa cum arata pare a fi menta obisnuita.Dar intreaba ca ma intereseaza.
Menta de care spuneam ca am achizitionat-o recent o folosesc la salate si la limonade.Are un altfel de parfum.
 

anknic

Active Member
daca vrei eu iti trimit. alta menta nu ma intereseaza ca si asa ma straduiesc sa ii fac loc in gradina celei variegate (care sta pe balcon de o luna...)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, ia spune tu mai multe despre menta aia Pinneaple...ce aroma are?

Eu m-am pricopsit de curand cu o menta de care m-am indragostit, are aroma de capsuni, fragute, ceva de genul asta :) Abia astept sa vad daca pastreaza aroma si in ceai, :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) pai eu stiu cum sa iti descriu???Trebuie sa o savurezi :rofl:
Iti trimit daca vrei ca sa o testezi .
Dar aia cu aroma de capsuni cum e?Ia incearc-o si apoi descrie savoarea lasata in cerul gurii :) M-ar tenta si pe moi.De unde?Daca creste repede si e si usor de crescut :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lasa ca-ti spun cand o testez . Cum adica daca e usor de crescut? Eu n-am vazut menta care sa fie greu de crescut :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: nu numai la menta ma gindeam ci la plante in general :rofl: .Am gindit numai dar am scris pe scurtatura :tavalit:.Tocmai frecam menta :tavalit:
Aaaaaaa.......de unde o luasi pe bengoasa aia cu gust de fructe? :D
 
Sus