Menta

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi-a trimis-o un pasionat de plante aromatice, care colectioneaza toate soiurile imaginabile de menta, salvie, etc,
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
M-ati dat gata , menta cu gust de ananas si ananas cu gust de menta , cine se indura sa mi dea sa gust si eu ca mor de curiozitate :marfa: :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Clau ce colectionar grozav ai intilnit :cool: !!

Trebuie sa transfer plantutele care le am intr-un singur ghivecel (vreo 4-5) pe fiecare in ghivecele separate si dupa ce mai cresc un pic iti trimit eu Dane una din aia ananasonata :) .Sa prinda oarece forta.
Chestii din astea cu gusturi ciudate imi plac mult.
Am o salvie variegata acum la care ma uit de 50 de ori pe zi sa nu i se intimple ceva pina se prinde ca lumea ca are gust bun(am mincat eu la cineva intr-o salata :D ) desi salvia clasica nu imi place de loc cum miroase.Mi se pare....gretoasa :oops: Dehhh....pitici :evil:
Daca aveti de dat aromatice ciudate eu sunt amatoare :D .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, cand se inmulteste un pic daca vrei iti dau din cea cu aroma de fragute ;-)

Gabi, pasionatul de aromatice mi-a trimis si o salvia culinaria, nu stiu daca asta e cea clasica, dar mie mi-a placut mult aroma ei, eu mai am Salvia tricolor si aceea nu m-a impresionat ca aroma, are aroma slaba, dar asta culinaria mi s-a parut minunata. Na, ca te-am atatat :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok , eu nu am decat fragute albe cu gust usor de ananas la coacere ....si menta cred salbatica :rofl:

mersi fetelor :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa Clau mai spune.... :cool: mai spune... :) si sa nu cumva sa le inmultesti.... :p
Acum....nu pot decit sa astept si eu sa te induri :aoleu: cu menta aia.
Salvia arata asa?
http://blogilosa.blogspot.ro/2011/09/salvia.html
daca da,am avut si NU ....unul din pitici a zis ca nu o vrea :tavalit:



Dane,eu nu vreau nimic .M-am oferit...... asa ca dau .Insa mai dureaza un strop ca sa le trimit cum trebuie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, aia din poza ta cred ca e salvia officinalis, a mea are frunze mai late, ovale

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahahahaaaaaa.
Da,e culinaria adevarata a ta :) (am dat cautare pe G.Imagine) fiindca la o prima interogare calculatoreasca am vazut doar culinaria-officinalis cu frunzele asa cum am aratat in acea poza.
M-am lamurit ceea ce e important. :D
Iti doresc sa se faca cit mai mare :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai asta din poza sigur ca seamana, daca e salvie, am luat-o noi pe aratura, am trecut de la menta la salvie :rofl: Aia cu gust de fragute e menta, stai linistit ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ganiuto, e buuuuun ceaiul din menta aia cu aroma de capsuno-fragute :) Daca esti curioasa s-oincerci o sa-ti trimit radacina, dar abia la anul, ca acum e asa mica tufa de am jumult-o jumatate ca sa-mi iasa de-un ceai :rofl:

Maine fac ceai din Mentha citrata, aia cu lamaie, sa vad cum e ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:dans: :dans: :dans: deci e musai-musai sa fiu ok ca sa beau ceaiuri din astea totoloase la anul.Multu si sa nu uiti :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Incerc sa nu uit, dar tu trage-ma de maneca daca nu zic nimic :) Ca mai este pe la mine cate o epidemie de ramolisment, imi facusem pe calculator o lista cu ce am promis si cui si nu mai stiu unde am salvat-o :rofl:

Eu stiu ca menta se prinde si din butas, asa ca maine pun o crenguta la inradacinat, daca se prinde ti-o trimit in toamna ;-)
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
draga mea, de lamurit nu m-am lamurit,dar sigur nu are rizomi in pamant intrucat am scos asta toamna sa mut din ea in alta parte. face tulpini lungi care in contactul cu pamantul fac radacini. ea devine movulie, s-ar putea sa fie din cauza pamantului. asta e singura poza pe care o am cu ea, e din primavara devreme, e menta pe care am mutat-o, atunci era verde, acum s-a movulit (unde am mutat-o e altfel de pamant, asa ca s-ar putea ca movulie sa fie ea)
http://anknic.sunphoto.ro/gradina_2012/72755935
am sa o intreb pe Mada daca si la ea s-a movulit ca i-am dat in primavara.
Unele soiuri de menta isi schimba culoarea spre rosiatic cand au lumina mai multa. Sinteza antocianilor (substantele care dau culoarea albastra, rosie, purpurie) are loc cand planta este stresata de temperaturi scazute sau la soiurile care contin in mod normal antociani atunci cand lumina este puternica. Este si cazul mentei, care reactioneaza imediat la schimbarile de iluminare. Soiul "Chocolate Mint" tinut la semiumbra are o culoare verde total diferita de cea normala purpuriu-inchis. Menta mai are si alte "ciudatenii", de exemplu faptul ca unele specii si soiuri au frunze variabile ca forma: cele de la baza lastarilor pot fi mai rotunjite decat cele de la varf.
 

bunicutz32

Member
Gabiuta a spus:
Dupa cum arata pare a fi menta obisnuita.Dar intreaba ca ma intereseaza.
Menta de care spuneam ca am achizitionat-o recent o folosesc la salate si la limonade.Are un altfel de parfum.
Menta Pineapple, daca are frunzele verde-deschis cu marginea alba, este Mentha suaveolens variegata si intr-adevar are o aroma total diferita de M. piperita, M. spicata sau alte specii. Exista si M. suaveolens "nevariegata". O fotografie ne-ar putea lamuri mai bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) nu are frunzele asa cum spui.....Frunzele sunt rotunjite la virfuri ,parfumul este specific si puternic dar aroma este ceva mai altfel :) .
Poze pentru edificare:
 

bunicutz32

Member
Gabiuta a spus:
:) nu are frunzele asa cum spui.....Frunzele sunt rotunjite la virfuri ,parfumul este specific si puternic dar aroma este ceva mai altfel :) .
Da, nu este M. suaveolens, seamana mai degraba cu M. piperita citrata. Am si eu ceva asemanator, cu o aroma citrica si usor piperata. Oricum denumirea de Pineapple (sau Ananasminze in germana) nu este corecta pentru aceasta varietate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O recunosti dupa frunze sau de unde stii ca nu e corecta denumirea?Intreb numai .Eticheta cu care am primit-o (este adusa din afara ) avea aceasta denumire.Deci nu te pot contrazice decit in masura in care cei care au pus acea eticheta au gresit.De aceea am si intrebat cum de recunosti varietatile.O sa fac poza la inca o planta de menta care cred :? ca este piperita.Poate reusesti sa ma lamuresti.Ca la aia eticheta s-a pierdut pe drum :D si chiar as fi curioasa daca este ce scria .Si...multumesc. :D

Poze:
 

bunicutz32

Member
As inclina mai degraba sa cred ca este Mentha spicata (Spearmint) dupa tulpinile mai delicate, culoare verde-pal si frunzele cu vene usor adancite. Aroma este puternica de mentol (M.piperita)? sau mai delicata, de guma de mestecat (M.spicata)? Asta deosebeste cel mai usor cele doua specii.
 
Sus