Menta

Andrada

Member
O prietena imi spunea mai demult ca Menta care este utilizata pentru gumele de mestecat este diferita de Menta pe care o cunoastem noi. Voi stiti ceva pe aceasta tema? Sau prietena mea avea chef de glume? :roll:
 

Andrada

Member
Da, din acest punct de vedere iti dau dreptate... toate incep sa fie cu aroma de...
Am cautat intre timp si eu pe net, si am vazut ca initial era utilizata Mentha spicata http://en.wikipedia.org/wiki/Mentha_spicata sau eventual Mentha × piperita http://en.wikipedia.org/wiki/Peppermint pentru aroma, dar dupa cum spuneai si tu acum sunt cam toate sintetice.
De dragul incercarii, nu stiti de unde as putea face rost de un exemplar de Mentha spicata sau de Mentha piperita?
 

mirela06

Active Member
Pai, da-ne o poza cu ea, sa putem sa vedem de care este.Anul acesta eu m-am cam aglomerat cu de toate. Sper sa ajung sa fac niste sirop de menta (si neaparat si din cimbru si salvie. Scuzati ca aduc aminte aici, dar asa mi-am adus aminte si de ele :oops: )
 
A

Anonymous

Guest
menta buna e aia "menta neagra" are frunzele lungi si inguste si e de un verde inchis
aia cu frunze brumarii e "menta broastei" are parfum de menta ,da-i trece repede si in ceai miroase a buruiana
de obicei creste pe langa apa sau in zone mlastinoase-e vorba de cea a broastei"
in schimb e buna de pus in saculetzi cand faci baie de plante
menta neagra,buna e o planta caruia ii place mult soarele si suporta bine seceta
 

anknic

Active Member
eu am o menta in gradina (primita de la cineva) care are frunze verde inchis patate cu ruginiu. ce fel de menta este?
 

mirela06

Active Member
Este o menta cu nuanta aceasta datorita faptului ca ea contine mai mult Cu pe linga alte elemente. Sunt mai multe soiuri:menta cu tenta de lamaie, cea obisnuita ,cea rosie sau , hai sa zic, o corcitura ca a ta.
Este buna, oricum si ...tine de ea :) Poate trec pe la tine si astept un ceai din ea :rofl:
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Esti draguta :)
Da . Trebuie, deja taiata clatita in apa multa, repede si pusa la scurs si apoi la uscat. Eu asa procedez pt ca sunt :praf, pisici, ganganii...mai stiu eu ce, fiind in gradina.Daca se stie un loc f. curat, doar se scutura de praf, dar cum asa ceva este rar....
 

mirela06

Active Member
Nu neaparat. Cind a crescut eu fac asa ceva. Astfel am mai multe ”recolte”
Cea cu flori, mai tirziu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu ca se reface :x se dubleaza si in timp se tripleaza chiar.Asa ca incearca sa o tii sub control .
 

mirela06

Active Member
:rofl: Asa-i sunt foarte invazive si daca le toaletezi o sa-ti dea productie buna, frageda si sanatoasa. Eu asa fac si cu salvia.
 
Sus