Mazarea de gradina

ACHIMENES

Member
Nu e nici o problema........problema e la mine, nu am vazut niciodata mazarea semanata in cuiburi :eek: ci doar in randuri dese.
Victoria, am sa te rog doar sa mai pui poze din cand in cand cu evolutia plantelor, pe aceasta tehnologie de cultura............chiar sunt curioasa :oops:
 

mirela06

Active Member
Pe a mea mi-au mincat-o , TOATA, brebetii :cry: A trebuit sotul sa o sape si sa puna altceva. Cred ca anul asta am sa-i duc lipsa, daca nu mai pune. Am gasit pe cineva care a cumparat un aparat care are inregistrate glasurile pasarilor rapitoare A salvat totul. Nu mai dau grauri, bribeti sau alte zburatoare. Am facut comanda, la Bucuresti, dupa ce am vazut si eu minunea. La ANTIROZATOARE.RO. Acum o astept. Trebuie sa soseasca pina pe 22.
 

ACHIMENES

Member
Azi am zi de cules mazare si de facut o mancarica mica ( ploaia de sambata a tavalit-o bine si mi-e teama sa nu mucegaiasca.....oricum trebuia culeasa).
In locul ei vin saptamana viitoare cu rasadurile de ardei gras si castraveti :p
 

mirela06

Active Member
Achimenes, ai dreptate. Anul trecut asa am patit si noi. A plouat, nu am avut timp sa o culegem ca s-au ivit niste probleme si cind s-o culegem , am gasit-omucegaita. Am ajuns sa cumpar tot din piata :(
 

lelia

Well-Known Member
Fetelor ,cum se pastreaza cel mai bine mazarea pt iarna?
E prima data cand obtin mazare ,mai multa decat pt a gati de doua ori :rofl:
 

mirela06

Active Member
Eu o pun la congelator, dar si la borcane pe care la dau la bai-marinne. Le pun apa peste ele, apoi golesc apa din toate borcanele intr-un vas, adaug sare la gust, f. putin zahar, daca vrea cineva oaspirina pisata sau pulbere de la farmacie de acid acetsalicilic concentrat, le pun peste borcane, dupa ce am amestecat bine si le tin la fiert in apa pina ard f. tare capacele. Borcanele se pun in cratita pe fundul careia eu pun niste prosoape. Nu asez cund apa fierbe ci dinainte, cind apa este rece. Bu am avut probleme niniodata. La Congelator le pun, obligatoriu,dupa ce le oparesc umpic, pt. ca am patit-o cu fiertul cind sa fac mincare.
 

ghimpe--

Member
Incercati asa: congelati mazarea proaspata (fara sa o fierbeti) DAR atunci cand o gatiti NU o dezghetati, o puneti la fiert (in apa fierbinte) direct din congelator. Ar trebui sa se fiarba bine si repede si sa nu aveti probleme (cel putin asa imi aduc aminte de la tata :rofl: )
 

isabella

Active Member
Cunoaste cineva vreun soi de mazare care are coaja mai subtire ? Vreau sa plantez in gradina si nu stiu care este mai indicata ...
 
Sus