Mazarea de gradina

aleynad

Active Member
Moderator
fetelor, ce va mai face mazarea? :D

la un moment dat nu mai stiam pe unde sa o mai pun ca sa o termin , asa ca am pus si in cuiburi si pe randuri :)
si a rasarit toata :rofl: are cam 15 cm
acum ma uit cu sotul meu la ea si radem gandindu-ne ce o sa mai desfacem la pastai :mrgreen:
 

victoria222

Active Member
A mea a iesit toata,si ar cam fi timpul sa-i pun primul rand de sfoara, dupa cum scriamin martie :D ca acus se intinde in toate partile :gandit:
 

anknic

Active Member
io cred ca am o pb. am pus mazarea pe al carei plic scria ca are crestere determinata 40-50 cm. a rasarit f.bine si creste...cam mult dupa parerea mea...

am pus-o pe randurile de vita cum am pus fasolea oloaga anul trecut si s-a facut f.bine, da' am senzatia ca mazarea asta nu prea e oloaga...si cred ca se va urca-n vita :) tot ce pot sa sper e sa se faca de cules inainte ca vita sa creasca prea tare...
 

victoria

Active Member
:D daa. Numai David cred ca a mancat ieri,cruda,vreo 300 grame.Si de cate ori intram in gradina,fuge sa mai culeaga cateva pastai :D
 

anknic

Active Member
mi-am luat o cutie cu boabe de mazare ca sa le seman cand s-o duce zapada, de la baumax. am dat vreo 5 lei pe cutie, are 250 g. si...la cateva zile am gasit la punga in kaufland mazare uscata, 500 g cam 2 lei parca si e viabila (am am pus-o io in apa si a incoltit).

nu stiu ce soi e aia din kaufland (da' sigur e de mancat nu furajera...tinuta in apa se inmuiase bine coaja), da' e o solutie ieftina si am zis sa stiti si voi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vaaaaaai, ce urat :rofl: Maine dimineata ia misca si pune mazarea :mrgreen:

Eu am pus-o, dar inca nu a rasarit :oops: Anknic vad ca are deja de toate :rofl:
 

anknic

Active Member
am pus mazarea de cum s-a dus zapada, inca n-am putut sa pun decat 2/3 din rand in primul we ca pe restul era moale, in we urmator am completat randurile.
 
Sus